Domů     Příroda
Rak bez „raka“, ale s morem
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 21.7.2022
Foto: Pixabay

Včely však nejsou jediné, kdo by se měl bát o svou existenci. Namále mají také někteří vodní tvorové, které české řeky obývají od nepaměti. Řeč je konkrétně o populaci raka říčního (Astacus astacus).

Pokles jeho zástupců na území České republiky nezpůsobuje pouze větší znečišťování vod, ale také tzv. račí mor, což je onemocnění plísňového typu napadající raky. Jedním z přenašečů račího moru je invazní druh raka mramorového (Procambarus fallax).

Od roku 2016 je tento druh živočicha uveden na unijním seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na EU.

reklama

Znamená to tedy, že je přísný zákaz dovážení raka mramorového na území ČR, obchodování s ním, jeho chov či vypouštění do volné přírody. „První rak tohoto druhu byl objeven na podzim roku 2015 v parkovém rybníčku v pražském Proseku, druhý nález pochází z léta 2016 z vodní plochy na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny,“ uvedl zástupce Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Nebezpečí tohoto invazně šířícího se druhu je podle přírodovědců zejména v jeho schopnosti rozmnožovat se partenogeneticky, tedy i z neoplozených vajíček.

K založení životaschopné populace tak postačí jediná samička, která se dostane do volné přírody,“ vysvětlují odborníci. „Zatímco znečištění vod se podařilo v Evropě omezit, tak račí mor stále hrozí.

Račí mor patří v současné době mezi zásadní rizika,“ řekl biolog Adam Petrusek z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ačkoliv není račí mor pravá houba, připomíná svou strukturou plíseň.

Foto: Pixabay

Pohyblivá spóra tohoto patogenu se pohybuje vodou, a pokud si úspěšně najde hostitele, začne růst. U hostitele se nemoc poměrně rychle rozroste a nakonec způsobí zborcení celého metabolismu.

reklama

Nemocný rak je neklidný, vykazuje denní aktivitu, což je u našich raků nezvyklé. Začne být apatický, ve finální fázi nemoci mu odpadávají klepeta a končetiny,“ dodal Petrusek. Rakům říčním dále hrozí nebezpečí i ze strany jejich přirozených predátorů, mezi něž se řadí vydra říční (Lutra lutra) a úhoř říční (Anguilla Anguilla).

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Americko-australský vědecký tým se chystá v následujících měsících spustit odvážný a nákladný projekt, jehož hlavním cílem bude vzkříšení vyhynulého tasmánského tygra.   Poslední tasmánský tygr, neboli vakovlk tasmánský, uhynul již ve 30. letech minulého století. Odborníci se však domnívají, že by ho bylo prostřednictvím kmenových buněk a technologie úpravy genů možné znovu oživit. Podle načrtnutého […]
Říká se o nich, že je na rozdíl od psů nelze ochočit – hrdá a svéhlavá stvoření si často dělají vše po svém – tak, jak chtějí a kdy chtějí. Podle nejnovějších výzkumů se nyní prokázalo, že i kočky si dokážou utvořit určité pouto se svými dvounohými majiteli. Ale jak silné? Touto otázkou se zabývali […]
Ačkoli to běžný člověk na první pohled možná nezaznamená, zvířata vymírají, o tom není pochyb. V posledních letech vědci varují, že v rámci šestého vymírání hrozí zánik až milionu druhů zvířat a rostlin. Co dělat, aby na planetě nezbyl člověk sám? Vypadá to, že úbytek druhů zvířat a s tím spojené snižování biodiverzity roste závratnou […]
Pastva uherského stepního skotu má už po necelých pěti měsících kýžený pozitivní efekt na biodiverzitu v ptačím parku Kosteliska České společnosti ornitologické (ČSO). Čtyři krávy, které se od poloviny března pasou v parku u Dubňan na Hodonínsku, už stačily výrazně potlačit invazní a rychle se šířící zlatobýl, jak si od nich ornitologové slibovali. Spásáním zároveň […]
Obecným předpokladem je, že když má nějaký tvor křídla, je schopen letu. Není tomu tak vždy! U některých druhů, hledajících potravu primárně pod vodní hladinou, se jejich stavba těla evolučně přizpůsobila, tělo bylo uzpůsobeno plavání a na souši jim postačila pouze kolébavá chůze. Let pro ně ztratil význam. Další skupinou nelétavých jsou ti, kteří se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz