Domů     Příroda
Létající stroje na smrt
Dagmar Garciová 20.7.2022
Foto: Pixabay

V posledních letech se jako synonyma pro invazní druhy skloňují především dva zástupci sršní. Konkrétně se jedná o sršeň asijskou (Vespa velutina) a sršeň mandarinskou (Vespa mandarinia).

Zatímco druhý ze zmíněných zástupců si vzal „do parády“ především USA, kde započal svou invazi v roce 2019, sršeň asijská ohrožuje Evropu, a to včetně České republiky. Sršeň mandarinská je největší druh sršně na světě.

Dělnice dosahují délky minimálně 3 centimetry a královny mohou měřit až kolem 5,5 centimetru a mít rozpětí křídel i více než 7,6 centimetru.

Žihadlo měří 6 milimetrů, hlava je relativně masivní a celá tmavě žlutá až oranžová. Sršeň asijská je podstatně menší než sršeň obecná (Vespa crabro) a do Evropy se dostala již v roce 2004. Zajímavostí je, že nemá v přírodě přirozeného nepřítele.

Dělnice mají délku zhruba 2 centimetry, samci 1,8 až 2 centimetry, královna až 3 centimetry. Oba invazní druhy jsou značně agresivní, a tak není neobvyklé, že často útočí i na člověka. Jsou známé také tím, že s oblibou likvidují včelstva.

Obáváme se toho, že se sršeň asijská jako invazní nepůvodní druh do České republiky dostane, protože proti ní se naše včela medonosná neumí bránit. Byl by to pro nás další problém k těm, co už máme nebo co mají naše včely – nemoci, pesticidy a nedostatečná výživa, když chybí pylová pestrost v krajině.

Je to hmyz, jehož pohyb v přírodě se dá jen těžko omezit,” uvedla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Foto: Pixabay

Sršeň asijská je v likvidaci včel skutečně efektivní, vědci uvádějí, že jediná dravá sršeň může za den zlikvidovat až 50 včel.

Invaze sršně asijské do Česka samozřejmě hrozí. První u nás budou v rozmezí tří až pěti let, ze začátku půjde jen o jednotlivé nálezy. Častější bude do pěti až osmi let. Z pohledu běžných lidí přibude jen další druh „vosy“, které tu vždy byly – včetně sršní.

Moc se tedy nezmění,” sdělil v roce 2019 entomolog Jakub Straka z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
Skutečnost, že příroda léčí není moderní medicíně vůbec neznámá. Prozatím však lékaři pobyt na čerstvém vzduchu nepředepisují… Podle nejnovějších studií by možná měli. Nashromážděné poznatky totiž naznačují, že pobyt v parcích či lesích výrazně napomáhá k fyzické i duševní pohodě člověka. Podobným „balzámem“ by měly být také moře a oceány. Na otázku, co přesně za […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz