Domů     Medicína
Je modrá v případě světla dobrá?
Dagmar Garciová 7.7.2022
Foto zdroj: Pixabay

Ze všech stran se lidé dozvídají, že je to právě modré osvícení telefonu, co ztěžuje usínání a ovlivňuje kvalitu spánku. Proto se doporučuje telefon odložit několik hodin před spaním.

Samo modré světlo vycházející z monitorů a displejů může narušovat tvorbu melatoninu, což je hormon zodpovědný za kvalitní usínání. Přes den jsou těla na modré světlo zvyklá, ale večer jsou již naladěna na světlo oranžové – oheň, obyčejné žárovky apod.

Je tomu ale skutečně tak? Vědci z anglického Manchesteru na konci roku 2019 přišli s nečekaným rozuzlením, modré světlo spánek nezabíjí. Svou studii publikovali v odborném časopise Current Biology.

Ovšem i zde se nachází pomyslné „ale“, vše je totiž ukryto v tom, jak správně modré světlo večer využívat.

Důležitá je spánková hygiena

Modré světlo se do popředí zájmu v souvislosti s nekvalitním spánkem dostalo kvůli tomu, že bylo jednoduše „na ráně“. Výzkumníci s však položili otázku, jak vlastně vypadá přirozené světlo. Jejich práce zcela jasně naznačuje, že redukce denní modři na noční oranžovou celou záležitost až příliš zjednodušuje.

Když se vezme v úvahu soumrak, který je modrý, nebo svit měsíce, jenž je taktéž modrý, dalo by se polemizovat nad tím, zda je skutečně problém v modrém světle, nebo je nutné hledat vinu někde jinde.

Manchesterští vědci proto dospěli k tezi, že nejenom barva, ale i intenzita jasu je důležitá pro spánkovou hygienu. Podle nové studie tedy dost možná nevadí samotná modrá barva, ale jen pokud je dostatečně tlumená.

Celý výzkum proběhl na několika skupinách myší, kdy byla zvířata vystavována různým typům světla, zatímco jedna skupina byla ve večerních hodinách vystavena tlumenému modrému světlu, druhá byla „ozářena“ jasným oranžovým světlem.

Škodí především jas

Ze zveřejněné práce vědců jasně vyplynulo, že méně narušené byly vnitřní hodiny těch myší, které byly pod tlumeným modrým světlem. Toto zjištění s sebou nese fakt, že všemožné oranžové filtry jsou zcela bezúčelné, pokud zároveň uživatelé výrazně nesníží jas telefonu.

Výzkumníci zároveň podotýkají, že jejich studie neříká, že je modré světlo zcela neškodné, jeho prohřešek však není natolik významný, jak se dosud předpokládalo, je to totiž právě výrazný jas, co ovlivňuje spánek a usínání.

Aby toho nebylo málo, jasné oranžové světlo má možná na spánkový rytmus pozitivnější efekt přes den než přes noc.

Výzkumníci si vliv jasu vysvětlují rolí zrakového fotopigmentu melanopsinu – právě ten předává do těla informace určené k produkci melatoninu. „O působení světla je dnes velký zájem, hlavně se však debatuje o změně vlnové délky (barvy), což má na jas minimální roli.

My tvrdíme, že takový postup není tím nejlepším, protože pouhá výměna barvy může mít menší výsledky, pokud se nezmění jas. Naše zjištění naznačují, že tlumená, chladnější světla večer a jasná, teplejší světla přes den mohou být pro spánek mnohem pozitivnější,“ řekl hlavní autor zmíněné studie Tom Brown.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz