Domů     Historie
Kdo byli ve skutečnosti křižáci?

komerční sdělení

Historie křižáckých výprav trvala zhruba 200 let; bylo to fascinující období středověku, které si mnohdy idealizujeme a mnohdy v nás vyvolává určitý nádech romantiky.

Světlo do této problematiky se snaží vnést i nový britský dokumentární seriál Křižáci na Viasat History.

Třídílným seriálem provází britský historik a spisovatel Dr. Thomas Asbridge, odborník na slovo vzatý.

Pořad, jehož první díl mohou diváci v premiéře vidět v pátek 1. července ve 21:00 na kanále Křižáci na Viasat History, využívá čerstvé důkazy, výpovědi očitých svědků, dobové záznamy k tomu, aby znovu oživil tento fascinující, epický středověký příběh.

Příběh, který nestárne

Na příběh křižáků dodnes vzpomínáme jako na příběh náboženského fanatismu a neuvěřitelné brutality, jak na straně rytířů, tak na straně džihádských bojovníků. Jako na příběh hradů a králů. A jako na příběh hrdinství, zrady a oběti.

Dr. Asbridge se svým štábem využívá důkazy a výpovědi jak z křesťanského, tak z islámského světa. V průběhu natáčení přirozeně navštívili i místa, která se křižáckých tažení nějakým způsobem týkají. Natáčení tak probíhalo v různých lokalitách Blízkého Východu, severní Afriky i Evropy, a to včetně archivů, které odhalily jen zřídka zveřejňované rukopisy a artefakty.

Tyto archivy poskytly například jeruzalémská mešita Aqsa či odlehlý ostrovní klášter v Benátkách.

1.výprava: Nebývalá krutost rytířů

V prvním díle se tým expertů přirozeně zabývá 1. křižáckou výpravou, kteří prošli dlouhé tisíce kilometrů z Evropy, aby vyrvali Jeruzalém z rukou muslimů. Po cestě zažili hlad, strádání, nemoci i krvavé bitvy, jenže ke svatým válečníkům měli skutečně daleko.

Ke svým muslimským protivníkům se chovali s nebývalou krutostí. A jak jen tak mimochodem poznamenává Dr. Asbridge, v polovině expedice naopak dokonce zvažovali, že se vzdají, takže nebyli ani tak sebejistí a neporazitelní, jak se o nich tradovalo.

Richard Lví srdce versus sjednotitel islámu

Ve druhé epizodě se štáb zaměřil na 3. křižáckou výpravu, především na dvě její nejvýznačnější osobnosti, Richarda Lví srdce a sultána Saladina, mocného sjednotitele islámu. Obě osobnosti dokument vykresluje do největších detailů i na základě výpovědí (tehdejších) očitých svědků.

Celý konflikt oba muže přivedl na kolena, což bylo překvapivé, ale na druhou stranu to výrazně přispělo k tvorbě legendy okolo nich.

Křižácké války nakonec nebyly rozhodnuty v Jeruzalémě, ale v Egyptě, jak ukazuje poslední díl série. Na základě nejčerstvějších archeologických důkazů dochází Dr. Asbridge k závěru, že osud křižáků nakonec zpečetil hrozivý otrokářský válečník z ruských stepí.

Na seriál Křižáci, který mapuje velká středověká střetnutí dvou mocných náboženství, se můžete podívat od pátku 1. července ve 21:00 na kanále Viasat History.

Trailer: 

https://youtu.be/UA96KR8fykQ

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz