Domů     Technika
Jak vyrobit vodu ze vzduchu?
Dagmar Garciová 30.6.2022
Foto: Pixabay

Již od nepaměti se lidé snažili zajistit co nejvhodnější podmínky pro život a rozvoj. Vznikaly tak nejrůznější nástroje pro zisk energie, vzduchu a vody. V současné době se populace potýká se stále menším množstvím vody, tento problém by mohl vyřešit systém S.A.W.E.R.

Projekt českých vědců z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT a Fakulty strojní (FS) ČVUT v Praze byl k vidění v Dubaji v rámci Všeobecné světové výstavy Expo 2020, odsud si odnesl ocenění UAE Innovates Award, udělené dubajskou vládní organizací – vývojáři cenu dostali přímo od samotného dubajského vládce a premiéra Spojených arabských emirátů šejka Muhammada bin Rašída Maktúma.

Systém se rovněž umístil na druhém místě v soutěži projektů ze 192 zemí amerického časopisu Exhibitor. (Jen pro zajímavost, první místo obsadila 360stupňová projekce v centrálním amfiteátru EXPO Al Wasl Plazza, tedy projekt Spojených arabských emirátů.) Technologie nese označení S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource), ta je schopna vytvořit vodu z pouštního vzduchu, a to s využitím solární energie.

„Je vidět, že i malé výzkumné centrum v České republice umí zazářit na světové úrovni,“ uvedl Ing. Jakub Dytrich z centra UCEEB, jež sídlí v Buštěhradě.

Umožní lidstvu přežít?

Systém, který se vměstná do dvou kontejnerů, čerpá vodu z vodních par, jež se nalézají i v pouštním vzduchu, kde je celý proces mnohem náročnější. Stroj je poháněn sluncem. Vzniklá voda je mineralizovaná natolik, aby se dala pít a aby mohla sloužit jako dávkovaná zálivka pro rostliny, čímž by docházelo k rozšiřování zelených ploch.

Cíl je takový, že kolem jedné stanice umístěné v poušti vznikne taková oáza, kde se časem uchytí rostliny, což by vedlo k vytvoření oblasti vhodné pro život. S.A.W.E.R. může pomoci chudým i bohatým zemím.

„Jedná se o inovaci, která bez nadsázky může pomoci lidem z celého světa,“ prohlásil rektor ČVUT doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. Pro Expo 2020 však bylo vyvinuto jiné zařízení, které je propojeno s fotobioreaktorem pro obohacování vody o nutrienty potřebné pro zalévání rostlin v záhonech.

Foto: Energetika cvut cz / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Zájem předčil veškerá očekávání

Přestože výstava Expo 2020, která byla kvůli koronavirové krizi odložena, skončila 31. března 2022, Spojené arabské emiráty se rozhodly si systém ponechat pro jeho akademický a také obchodní potenciál – jedna verze zůstane v českém pavilonu, druhá, ta kontejnerová, ve zdejším Technickém institutu.

Česká verze představená v tamním pavilonu umí vyrobit i vice než 100 litrů vody za den. „Vodu pro lidi, zvířata a rostliny potřebuje celý Perský záliv, a to především tam, kam nevedou žádné cesty,“ pronesl Saif Mubarak Al Mazrouei z Abu Dhabi, prezident společnosti Bin Fadel Group, jež již nyní projevila zájem o licenci na výrobu systému S.A.W.E.R.

Jaké bylo hlavní téma?

Systém S.A.W.E.R. v rámci dubajské expozice, nacházející se mezi Dubají a Abú Dhabí, v okolí českého pavilonu zavlažoval zahradu. Stěžejním zaměřením bylo propojování myšlenek a vytváření budoucnosti (Connecting Minds – Creating Future) – dílčími tématy byly udržitelnost, mobilita a příležitosti.

K vidění bylo to nejzajímavější ze 192 zemí a 10 nadvládních organizací, celkem 60 zemí mělo na výstavě svůj vlastní pavilon, včetně České republiky, která co nemá do velikosti, vyrovnává světovými vědeckými úspěchy. Můžeme být právem hrdí na úspěchy našich předních odborných pracovišť.

Není voda jako voda

Výzkumníci z UCEEB ČVUT připojili k prototypu sytému S.A.W.E.R. mineralizační jednotku WatiMin společnosti EuroClean, ta upravuje destilovanou vodu na pitnou. „Náš systém vyrábí destilovanou vodu, která se dá pro nás lépe uchovávat, ale pro další použití ji musíme upravit,“ vysvětlil doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., jenž má v ČVUT UCEEB vývoj systému S.A.W.E.R. na starosti, a doplnil, že pro závlahu rostlin ji o živiny obohacuje fotobioreaktor, který dodává Botanický ústav AV ČR, na pitnou vodu ji mění jednotka WatiMin společnosti EuroClean.

Foto: Borivoj.sourek / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Plány do budoucna

Tuzemský S.A.W.E.R. je bezesporu ambiciózním projektem, který má dobře „našlápnuto“. To je ostatně také jeden z mnoha důvodů, proč se čeští vědci snaží přístroj neustále zdokonalovat. „S.A.W.E.R. není jen technologií, která může k lepšímu změnit život na řadě míst planety, ale také ukázkou inovativního potenciálu našich univerzit a vědeckých týmů z řady oblastí,“ sdělil Jakub Dytrich.

Výzkumníci uvedli, že se aktuálně zaměřili na vylepšení, jež by přineslo verzi odolávající chladu. Odborníci se nechali slyšet, že by zařízení mohlo nalézt uplatnění mimo jiné i pro armádní účely. Dalším bodem, na který se chtějí zaměřit, je zmenšení systému tak, aby neměl velikost kontejneru, nýbrž například obyčejné lahve, díky čemuž by mohl být snadno přenositelný. Jen další roky teprve ukážou, kam se český výzkum posune.

Předchozí článek
reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz