Rusko si již několik let pohrává s myšlenkou vybudovat vlastní vesmírnou stanici Russian Orbital Space Station (ROSS). Tento smělý plán má ovšem háček.
V případě realizace projektu se přímo nabízí varianta, že by Rusové prostě oddělili své moduly od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a spravovali je samostatně.
Podle ruských vědců v čele s expertem Olegem Orlovem to ale nemusí být zase tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. A to kvůli mikrobům!
„Použití modulů ISS povede k přesunu mikrobioty do nových modulů, urychlí proces jejich biokontaminace,“ uvedl ředitel Institute of Biomedical Problems při Russian Academy of Science v tiskové zprávě.
Orlov svá varování podložil scénářem předchozí expedice na orbitální stanici Mir, kdy došlo právě k určitému mechanickému selhání poté, co mikroorganismy poškodily komutační zařízení.
Černým scénářům se staví na odpor sám vedoucí Roskosmosu Dmitrij Rogozin, který se vyjádřil v tom smyslu, že plánování projektu pokračuje nerušeně dál a nikdo s většími komplikacemi nepočítá, a tak ukáže až čas, jak se situace vyvine.