Domů     Objevy
Obličej náhledem do duše
Jan Zelenka 16.6.2022
kredit: wikipedia.org

Neskrývané posuzování člověka výhradně podle vzhledu bývá ze společenského hlediska vnímáno jako něco nevhodného a především nicneříkajícího. Jenže pocitům neporučíš, a ať už je vytváření prvních dojmů na základě vzhledu fér nebo ne, faktem zůstává, že tak činíme všichni. .

kredit: wikipedia.org

I proto bychom měli zpozornět u nedávné vědecké studie, která prý odhalila evidentní spojitost mezi tvarem obličeje člověka a jeho předpokládaným chováním. V rámci experimentu odborníkům posloužily i fotografie celosvětově uznávaných celebrit jako je Brad Pitt, Angelina Jolie či Margot Robbie.

O čem hranaté obličeje těchto zmíněných celebrit vypovídají? A jak v nemilosrdném hodnocení respondentů obstáli jejich kolegové s odlišnými rysy?

Není tvář jak tvář

V rámci unikátní studie vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu byly přeměřovány poměry šířky a výšky obličeje (takzvané fWHR) u 17 607 tváří. Nasbíraná data byla následně zprostředkována 121 respondentům, kteří byli vyzváni, aby obličeje vyhodnotili na základě prvního dojmu.

Tím docílili překvapivě jednoznačného výsledku, podle kterého působí osoby s vyšším fWHR (hranaté obličeje) agresivněji, než lidé s oválným či kulatým obličejem, přičemž do druhé zmíněné kategorie patří i zvučná jména jako Rihanna nebo Ben Affleck.

„Lidé získávají z obličejů druhých velké množství sociálně relevantních informací a po jediném pohledu vyvozují sociální závěry i o neznámých lidech,“ napsali vědci ve své studii zveřejněné v časopise Royal Society Open Science.

kredit: wikipedia.org

Obličejová matematika

Pod záhadnou čtyřpísmennou zkratkou, jež byla pro výše zmíněnou studii tolik zásadní, se neskrývá nic složitějšího, než název Facial width to height ratio čili poměr šířky a výšky obličeje. Ten se standardně počítá tak, že se šířka obličeje vydělí vertikální vzdáleností mezi nejvyšším bodem horního rtu a nejvyšším bodem očních víček.

Vědci při sběru těchto dat nenechali nic náhodě, když k výpočtům fWHR využili pasové fotografie více než 17 tisíc osob ve věku od šesti do 93 let.

Věk klíčovým faktorem

Z následných měření vyšlo najevo že mladší mužské tváře mají ve věku 27–40 let o poznání vyšší fWHR než ženské, zatímco od 40. roku věku se situace otáčí a ženské obličeje mají výrazně vyšší fWHR než ty mužské.

Tím ale vědecká práce pouze započala. Po těchto překvapivých zjištěních následovala další část studie, při které bylo 121 respondentů požádáno o vyhodnocení obsáhlého vzorku 1 893 pasových fotografií s cílem odhalit, kteří lidé působí agresivně a kteří nikoliv. A právě tehdy došlo ke zlomu.

Více si přečtěte v čísle 8/2022, které pro vás připravujeme. Vychází 14. července.

reklama
Související články
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny. V roce 2019 se například stala základem výzkumu australských vědců, kteří se zaměřili na průměrnou délku života našich předků, neandertálců a denisovanů. Zatímco u člověka […]
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozložitelný, trvá to až tisíc let. Vědci nyní přišli s postupem, jak ho přeměnit na něco užitečného. Bakterie rodu Pseudomonas aeruginosa přirozeně konzumují polyethylen jako zdroj potravy. Vědci […]
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od začátku. Podle odborníků patří Býčí skála, ležící v Moravském krasu, k nejvýznamnějším speleoarcheologickým lokalitám ve střední Evropě. Nejenže se zde uskutečnil první paleolitický výzkum […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů. Vzácných onemocnění je však známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný? Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli. Na začátku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz