reklama
Domů     Technika
Šest technologických průšvihů roku 2021
Martin Janda
od Martin Janda 14.5.2022

Letopočet 2021 vejde do dějin především jako druhý rok pandemie nemoci Covid-19. Ale děly se i jiné věci, mimo jiné ve světě technologií. A ne vše se zcela povedlo.

I v loňském roce se vyskytla řada případů, kdy vzývané technologie fungovaly mizerně, či zcela selhaly. Nejkřiklavějšími z nich byly výpadky internetu, ochromující útoky ransomwaru či velké problémy společnosti Meta, která provozuje sociální sítě Facebook nebo Instagram..

1. Masivní únik dat

V dubnu loňského roku došlo k masivnímu úniku osobních dat ze sítí Facebook a LinkedIn. U obou sítí se jednalo o data půl miliardy uživatelů, která byla včetně telefonních čísel, narozenin a e-mailových adres zveřejněna na stránkách používaných kyberzločinci.

reklama

Přitom k podobnému úniku došlo i v roce 2019 a představitelé společnosti Meta, která se tehdy ještě jmenovala Facebook, tvrdili, že něco podobného se v budoucnu už nebude opakovat. Oba incidenty tak opět ukázaly, jak zranitelné mohou být společnosti shromažďující obrovské množství osobních údajů.

2. Mýlící se aplikace

V květnu nabídl startup Citizen, jehož aplikace zasílá v reálném čase upozornění na trestné činy, odměnu 30 000 dolarů za pomoc s určením původce požáru v Los Angeles. Pomocí různých tipů, včetně fotografie muže zveřejněné v aplikaci Signal, policie podezřelého zadržela.

Zdálo se, že vše funguje tak, jak má. Pak se ale ukázala jistá komplikace: muž byl indentifikován nesprávně. Společnost totiž použila k odvysílání informací o podezřelém nový a zřejmě ne zcela vyzkoušený aplikační produkt s názvem OnAir. Na svou obranu poté uvedla, že nedodržela vlastní ověřovací protokoly.

3. Ransomware stále větším nebezpečím

V loňském roce prudce vzrostl počet útoků ransomwaru, při nichž hackeři získají přístup do počítačového systému a v podstatě drží uživatele jako rukojmí. Ohroženy jsou i velké společnosti, jak ukázal případ ropné firmy Colonial Pipeline.

reklama

Ta byla nucena zastavit provoz, když její síť zasáhl kybernetický útok. Výkonný ředitel společnosti Joseph Blount později přiznal, že společnost zaplatila výkupné ve výši 4,4 milionu dolarů. V červnu američtí vyšetřovatelé z ministerstva spravedlnosti uvedli, že získali zpět alespoň 2,3 milionu dolarů.

Více zajímavých textů z oblasti moderních technologií naleznete v nové Panoramě, která je právě v prodeji.

4. Internet bez šťávy

Stalo se to dvakrát během necelých dvou týdnů: v důsledku výpadků v technologických společnostech, o kterých většina lidí nikdy neslyšela, došlo k výpadku velkých částí internetu. Výpadky měly sice krátké trvání, ale ukázaly, jak svět bez internetu znejistí.

reklama

Nejdříve 8. června přestalo fungovat velké množství webových stránek kvůli problémům služby Fastly. Poté, 17. června, došlo k problému ve společnosti Akamai Technologies, který způsobil další výpadek webových stránek, včetně stránek společností Southwest Airlines, United Airlines, Commonwealth Bank of Australia a Hongkongské burzy cenných papírů.

Nebyly to jediné trable internetu v loňském roce. V prosinci došlo ke třem výpadkům cloudové výpočetní služby Amazon, které vedly k problémům u společností Disney+, Slack, Netflix, Hulu a mnoha dalších.

5. Černý den Facebooku

Na pondělí 4. října by Mark Zuckerberg asi nejraději zapomněl. Večer předtím odhalila whistleblowerka Frances Haugenová svou identitu a prohlásila, že společnost velmi dobře ví, jak jsou její sociální sítě zneužívány k šíření dezinformací, nenávistných projevů a násilí. Facebook se poté opakovaně snažil Haugenovou zdiskreditovat.

V pondělí pak došlo k rozsáhlému výpadku služeb, který na několik hodin odstavil Facebook, WhatsApp a Instagram, což představitelé společnosti odůvodnili údajnými změnami v konfiguracích. A aby toho nebylo málo, koncem října konsorcium sedmnácti zpravodajských organizací zveřejnilo dokumenty popisující, jak koordinované skupiny využívají Facebook k podněcování násilí (mimo jiné na příkladu Trumpových příznivců, kteří 6. ledna vnikli do Kapitolu) a jak tuto síť využívají obchodníci s lidmi.

6. Tesla děsí řidiče

Ani další z technologických miliardářů Elon Musk neměl v loňském roce klidné spaní. Ten dlouho vychvaloval „plně samořídící“ software své společnosti vyrábějící elektromobily. Do konce roku 2021 však tento systém stále nebyl plně autonomní a nabízel spíše funkce asistence řidiče.

Ten si tak nemůže dát oddych, jak Tesla slibovala, ale měl by být neustále ve střehu, aby v případě potřeby mohl řízení převzít zpět. A přestože funkce může na papíře vypadat skvěle, řidiči, kteří ji použili, uvedli, že kromě „wow“ faktoru si často nejsou jisti, co jejich vůz udělá příště, což je poněkud děsivá vyhlídka ve chvílí, když člověk sedí za volantem vozidla v plném provozu.

reklama
Související články
Je na prvním místě periodické tabulky. Je nejhojněji zastoupeným prvkem v celém vesmíru, a proto i přirozeně dokonalým palivem (budoucnosti), třebaže Toyota s ním začala pracovat už před 30 lety… Vodík. Psal se rok 1992, tehdy mladoboleslavská Škodovka ještě vyráběla Favority, když Toyota začala souběžně zkoumat technologie hybridního, vodíkového a elektrického pohonu. O čtyři roky později […]
Komerční 3D tisk se ve světě začal vyvíjet již od osmdesátých let dvacátého století a jeho doména je především oblast průmyslových firem. Naprostá většina následné produkce směřuje do oblasti vývoje prototypů. Současnými největšími výrobci 3D tiskáren jsou společnosti 3D Systems a Stratasys. Instalace prvních tiskáren pro trojrozměrný tisk proběhla v České republice přibližně v polovině […]
Radioaktivita neboli radiace je strašák poslední doby. Říká se, že co nezničí teplo a tlaková vlna při dopadu atomové bomby, postihne radiace. Radioaktivita tady však byla vždy, i když vědecky byla popsána až na konci 19. století. Radioaktivita je uvolňování energie z rozpadu jader určitých druhů atomů a izotopů. Od svého objevu v roce 1896 […]
Smrt zůstává ve společnosti tabuizovaným tématem, což je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč oblast pohřebnictví nedoznala za poslední století prakticky žádných změn. Dosáhnout určitého pokroku se nyní chystají zástupci českého startupu Goodbye, kteří chtějí značně zaprášené pohřebnictví obohatit o digitalizaci i další způsoby zjednodušení, jenž se dotknou nebožtíka i pozůstalých. Podle zakladatele Jiřího Štěpánka […]
Evropská komise schválila novou celoevropskou strategii kybernetické bezpečnosti, známou jako směrnice NIS 2. V platnost by měla vstoupit v roce 2024 a bude mít zásadní dopad na fungování více než 6000c českých firem a organizací. Zavádí totiž řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti jejich kyberprostoru proti hackerským útokům. Podle expertů na kyberbezpečnost však pro naplnění takového […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz