Stává se to čím dál častěji, matce se narodí dítě, ale ta není schopna kojit, nebo má mléka jen minimum. Co s tím? Nadějí je společnost BIOMILQ, která pracuje na vytvoření mateřského mléka mimo tělo matky.
S nápadem přišla v roce 2013 buněčná bioložka a spoluzakladatelka společnosti Leila Strickland, když viděla všudepřítomné reklamy na maso vypěstované v laboratoři. „Když to jde s masem, proč by to nemohlo jít i s mlékem?“ sdělila Stricklad.
Sama vědkyně měla údajně potíže při kojení svého prvního dítěte a následně se o toto téma více zajímala. Náhražek mléka existuje celá řada a vyrábějí se desítky let, ale žádná, podle bioložky, neposkytuje zcela plnohodnotnou náhradu přirozeného kojení.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že celosvětově pouze jedno ze tří dětí dostává během prvních šesti měsíců tolik mateřského mléka, kolik odborníci doporučují. Místo toho mnoho rodičů spoléhá na umělé mléko.
Strickland se již podařilo získat grand ve výši 3,5 milionu dolarů (téměř 83 milionů korun) od fondu Breakthrough Energy Ventures, který založil Bill Gates a který podporují také Jeff Bezos, Mark Zuckerberg či Richard Branson.
Tým BIOMILQ vytváří svůj produkt z buněk odebraných z lidské prsní tkáně a mléka od dárkyň. BIOMILQ pěstuje buňky v baňkách, krmí je živinami a poté je inkubuje v bioreaktoru, který napodobuje prostředí v prsu.
Zde buňky absorbují více živin a vylučují mléčné složky. Podle všeho je společnost zhruba 3 až 5 let od uvedení produktu na trh.