Domů     Příroda
Na rase psa nezáleží
Pavel Polcar 3.5.2022
Foto zdroj: Pixabay

Pokud jde o chování psů, stereotypy nemají konce – od „společenských“ labradorů po „agresivní“ pitbully. Nedávný genetický výzkum však ukázal, že předpokládané rysy mohou mít s plemenem méně společného, než se dříve myslelo.

Moderní psí plemena začala vznikat ve viktoriánské době a jsou často fyzicky odlišná – například německé dogy jsou obrovské a čivavy drobné. Ale často se mělo za to, že u různých plemen lze také předvídat chování.

Nyní vědci říkají, že tomu tak je pouze u zlomku psích jedinců. „Náš výzkum odhalil obrovskou rozmanitost chování v rámci každého plemene,“ uvedla Elinor Karlsson z University of Massachusetts Umass Chan Medical School, spoluautorka studie.

Američtí vědci postupně analyzovali DNA 2155 čistokrevných psů i kříženců a hledali v genetické informaci odchylky, které by mohly předpovídat chování psů. Získaná data následně zkombinovali s dotazníky 18 385 majitelů domácích zvířat z projektu známého jako Darwinova archa, která je databází psích vlastností a chování, které vlastníci psů uvádějí.

„Většinou jsme neviděli výrazné rozdíly v plemenech, ale existují některé, které souvisí s chovem více než jiné,“ řekla Karlsson.

Zatímco žádné chování nebylo výlučné pro jedno plemeno, mezi jednotlivci existovala vysoká míra variability, což, podle výzkumníků, znamená, že je obtížné předvídat chování psa na základě jeho plemene.

„Celkem jedenáct míst v genomu psa souvisí s rozdíly v chování, jedná se o aktivity, jako jsou aportování, vytí nebo reakce na lidské chování,“ sdělila Karlsson.

Výsledky jsou v přímém rozporu s obecně rozšířenými předpoklady, na nichž je v řadě zemí světa založena legislativa – takzvaná bojová plemena nějakým způsobem omezuje celá řada států. „Genetika hraje roli v osobnosti každého jednotlivého psa, ale podle psího plemena se tyto vlastnosti u konkrétního psa předpovídají jen nespolehlivě,“ dodala na závěr Elinor Karlsson.

Související články
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz