Z jedné z novějších studií bristolských vědců a lékařů vyplývá, že celoživotní nadváha může téměř zdvojnásobit riziko vzniku rakoviny dělohy. Každých pět jednotek BMI navíc u ženy zvyšuje riziko rakoviny endometria o 88 %.
To, že nadváha je zodpovědná za mnohá onemocnění a zdravotní omezení, není žádná novinka. Jen v Británii zhruba jeden ze tří nemocných má obtíže spojené s obezitou. Že mezi tato onemocnění patří také rakovina, není žádným tajemstvím, přesto jsou lékaři překvapeni, jak je riziko spojené s nadváhou vysoké.
„Studie, jako je tato, posilují skutečnost, že nadváha nebo obezita je nezanedbatelnou příčinou rakoviny, a mohou nám pomoci začít určovat proč. To bude hrát klíčovou roli při odhalování toho, jak v budoucnu předcházet rakovině a jak ji léčit,“ řekla Dr. Julie Sharpová, vedoucí zdravotních informací v CRUK.
Vědci udávají, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby přesně prozkoumali, jaké léčebné postupy a léky by mohly být použity k řízení rizika rakoviny u lidí, kteří bojují s obezitou. „Už víme, že nadváha nebo obezita zvyšuje riziko rozvoje 13 různých typů rakoviny.
Abyste snížili riziko rakoviny, je důležité udržovat si zdravou váhu vyváženou stravou a zůstat aktivní,“ dodává Sharpová.
Ve studii byly použity vzorky od 120 000 žen ve Velké Británii, Austrálii, Belgii, Německu, Polsku, Švédsku a USA. Asi 13 000 z nich mělo rakovinu dělohy. Vědci zkoumali markery 14 znaků, které mohou spojovat obezitu a rakovinu dělohy.
Objevili dva hormony – inzulin a testosteron –, které zvyšovaly riziko rakoviny dělohy.