Domů     Historie
Co se ukrývalo pod katedrálou Notre Dame?
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 19.4.2022
Foto zdroj: Pixabay

Archeologické vykopávky pod katedrálou Notre Dame odkryly mimořádný poklad. Jedná se o velké množství soch, hrobek a kousků původní stavby ze 13. století. Francouzští experti popsali objev jako „mimořádný“.

Nález, kromě soch, zahrnoval také několik starověkých hrobek ze středověku a jakýsi olověný sarkofág ve tvaru těla pohřbený v srdci požárem zničeného monumentu pod podlahou křížové lodi. „Všechno toto bohatství jsme odkryli pouhých 10-15 cm pod podlahovými deskami.

Bylo to naprosto nečekané. Byly tam výjimečné kusy dokumentující historii památníku,“ řekl Christophe Besnier, který vedl vědecký tým pro vykopávky.

reklama

Objev v polovině dubna 2022 odhalil francouzský národní archeologický institut Inrap. Tým z institutu byl povolán, aby mezi únorem a dubnem provedl preventivní výkop pod částí podlahy katedrály, než bude postaveno 30 stop vysoké a 600 tun vážící lešení k rekonstrukci věže monumentu.

„Byl to emotivní okamžik. Najednou jsme měli několik stovek kusů, od malých fragmentů po velké bloky včetně vyřezávaných rukou, nohou, tváří, architektonických dekorací a rostlin. Některé kusy byly stále barevné,“ dodal Bernier.

Odborníci se domnívají, že olověný sarkofág může obsahovat tělo vysokého církevního představitele a pravděpodobně se datuje do 14. století. Kamera zavedená do rakve odhalila zbytky rostlin pod hlavou zesnulého spolu s vlasy a úlomky látky, ale nebyl tam žádný štítek identifikující obyvatele.

Sarkofág obsahující lidské tělo není archeologický objekt. Jsou to lidské ostatky a při zkoumání sarkofágu a analýze těla a dalších předmětů uvnitř musíme ke všemu přistupovat s respektem. Dosud nebylo učiněno žádné rozhodnutí o tom, kde bude tělo po dokončení testů znovu pohřbeno.

Je možné, že bude znovu pohřbeno někde v katedrále,“ sdělil Dominique Garcia, prezident společnosti Inrap.

Jedním z nejpozoruhodnějších kusů byla neporušená socha hlavy muže, o níž se věří, že je zpodobněním Ježíše, socha byla vytesaná z kamene. Archeologové uvedli, že jsou přesvědčeni o dalších význačných historických kouscích, nicméně jim nebylo umožněno kopat na jiných než předem určených místech.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři skláři do skla částečky zlata a stříbra, díky kterým má pohár neuvěřitelné vlastnosti … Využití nanotechnologií a nanomateriálů, jež využívají […]
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
Zatímco celé město už ulehlo k spánku, profesor se ve své laboratoři probral k životu. Právě tma mu umožňovala pokračovat ve výzkumu. S fluorescenčními stínítky pátral kolem výbojové trubice po neviditelném záření. Podivín? Kdeže! Objevitel neocenitelného… Existence některých neviditelných paprsků, které bylo možné experimentálně dokázat, i když lidskému oku zůstávaly neviditelné, byla vědcům dobře známá už dávno před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz