Domů     Medicína
Nedostatkem důležitého vitamínu D trpí na jaře až polovina Čechů
Pavel Polcar 14.4.2022
Foto zdroj: Pixabay

Vitamín D se příznačně nazývá supervitamínem. Významnou měrou se totiž podílí na fungování celého organismu. V letních měsících ho lze načerpat dostatek ze slunečního záření.

Obzvlášť nyní na jaře však po dlouhé zimě bez slunce trpí až polovina Čechů jeho nedostatkem. Deficit vitamínu D přitom může kromě řady menších problémů způsobit i vážné zdravotní komplikace. Zkontrolujte si jeho hladinu v krvi.

Vitamín D má v těle nezastupitelnou roli. Je klíčový pro vstřebávání vápníku a fosforu do kostí a zubů, čímž ovlivňuje jejich pevnost. Z posledních studií vyplývá také to, že hraje důležitou roli i v imunitním systému, kde zajišťuje správnou funkci bílých krvinek, které bojují s viry a bakteriemi.

Také chrání tělo před srdečními či onkologickými onemocněními a v neposlední řadě má pravděpodobně vliv i na plodnost.

Nedostatek déčka může mít vážné dopady

V letních měsících má tělo díky slunečním paprskům vitamínu D zpravidla dostatek. Problém nastává na podzim, v zimě a obzvlášť na jaře, kdy se „déčko“ vlivem slunečního svitu netvoří. Tělo tak čerpá pouze z letních zásob, které mu postupně docházejí.

U někoho se nedostatek „déčka“ na první pohled projevit nemusí, jiní mohou zažívat stavy, které možná pociťujete právě v zimě a na začátku jara – cítíte se unaveně, bez nálady, špatně spíte nebo vás trápí nachlazení, kterého se nemůžete zbavit.

V některých případech se může objevit i vypadávání vlasů či vyšší kazivost zubů.

„Nedostatek vitamínu D není dobré brát na lehkou váhu. Pokud je dlouhodobý, může se podílet na rozvoji kardiovaskulárních chorob, cukrovky, ale i nádorových nebo některých neurologických onemocnění,“ varuje MUDr. Andrea Kačenková z laboratoře SYNLAB.

Nezbytný vitamín i pro zdraví dítěte

Podle posledních poznatků je vitamín D důležitý také v období těhotenství, pomáhá totiž předcházet těhotenským komplikacím a snižuje riziko předčasného porodu. Plod v těle matky si navíc není schopný vytvářet vitamín D sám, a čerpá ho tak od ní.

Když ho má žena v těle nedostatek, může tak negativně ovlivnit i dítě, kterému hrozí špatný vývoj kostí a s ním spojené růstové neduhy, jako je například křivice. „Dostatečný přísun „déčka“ zároveň chrání matčiny kosti před odvápněním a snižuje riziko rozvoje osteoporózy v pozdějším věku.

Zvýšené nároky pokračují u žen i v období kojení, kdy má vitamín D předávaný dítěti v mateřském mléce zásadní vliv na jeho vývoj,“ míní MUDr. Kačenková.

S doplněním „déčka“ pomůžou ryby

V období zimy je „déčko“ možné doplnit ze stravy. V té můžeme najít vitamíny D2 a D3. Bohatým zdrojem vitamínu D3, takzvaného cholekalciferolu, jsou tučné ryby jako makrela, treska nebo losos. Dalšími výbornými zdroji „trojky“ jsou vajíčka a mléčné výrobky.

Vitamín D2 neboli ergokalciferol je pak obsažen v rostlinné stravě, pro člověka je ale méně vhodný, neboť se citelně hůře vstřebává a jeho využitelnost je nižší. Vegani, kteří nemohou „déčko“ načerpat z ryb, by tak pro adekvátní doplnění vitamínu měli sáhnout spíš po některém z dostupných potravinových doplňků.

Předejděte potížím díky testu krve

Pro předejití komplikacím souvisejícím s nedostatkem vitamínu D, je dobré si jeho hladinu pravidelně hlídat. Častěji by měli na test chodit lidé starší či ti s porušeným trávením vstřebávání tuků, u nich je totiž tvorba vitaminu D zpomalená,“ doplňuje MUDr. Kačenková z laboratoře SYNLAB. Hladinu vitamínu D lze jednoduše zjistit z krevního testu.

Požádat o něj můžete bez objednání na odběrových pracovištích SYNLAB nebo u svého praktického lékaře.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz