Domů     Technika
Jsme na prahu zrození nové rasy strojové inteligence
Pavel Polcar 31.3.2022
Zdroj: TZ

Lidstvo stojí na prahu vytvoření nové rasy strojové inteligence a zároveň na začátku nové éry vytvoření paralelního světa internetu a metaversa. „To s sebou přináší zvýšení kvality života, ale také potlačení individuality,“ uvedl v rámci diskuse CreativeTalks ekonom Tomáš Sedláček.

Metaversum představuje různé virtuální světy, ve kterých dochází k sociálnímu propojení. Tuto novou „realitu“ vizionáři označují jako budoucí internet. Ten se bude prolínat s reálným světem pomocí virtuální reality, brýlí, klasického internetového rozhraní, nebo příštích nových technologií.

„Meta“ znamená nadřazené ostatním světům, „verzum“ je pak vesmír, či rovnou „metavesmír“.

CreativeTalks pořádané českou společností Creative Dock se zúčastnili technologičtí a ekonomičtí guruové z různých oblastí. Například švýcarská inovátorka Linda Armbruster, expert na byznysový foresighting Tobias Heger, matematik a kandidát na prezidenta Karel Janeček a odbornice na umělou inteligenci Dita Malečková.

Nová rasa je další evoluční úroveň

Podle účastníků diskuse by se lidé neměli nové rasy strojové inteligence bát, ale přijmout ji jako další evoluční stupeň. Malečková upozornila na to, že podle jejích zkušeností s nejnovějšími modely umělé inteligence je strojová inteligence už dnes neuvěřitelně mentálně plastická.

„Možná se měníme na prostorové výpočty, na nějaké virtuální prostředí, kde můžeme pohybovat se svými avatary,“ podotkla.

„Budeme více propojeni a současně víc osamoceni“

Podle Janečka lidé budou moci díky technologiím využívat mnohem více vědomostí a znalostí, ale měli by si zachovat vědomí své individuality a jedinečnosti. Armbrusterová dodala, že cítí posun nové přicházející technologie především v úrovni sdílení zážitků.

Zdroj: TZ

Podle Sedláčka může být ale přechod na některé nové technologie z ekonomického pohledu sporný. Například dnešní model webu označovaný 2.0 považuje za geniální v oblasti monetizace a financování.

Klade si proto otázku, kdo bude chtít na budoucím „metaverzním“ webu 3.0 za všechno platit penězi, když dnes má spoustu věcí zdarma, respektive výměnou za osobní údaje.

Web 2.0 také podle něj dovedl téměř k dokonalosti jednoduchost, kdy na něm dokážou vytvářet obsah i malé děti. Stejně tak u vytváření tzv. metaversa se Heger domnívá, že investoři spíše věří samotné firmě Meta než vzniku nějakého virtuálního paralelního 3D světa.

Metaverse bude vyžadovat obrovské množství energie. Nestane se náš fyzický svět jen baterií pro náš virtuální život?“ zeptala se Malečková.

Související články
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chce zažít jízdu rychlostí, za kterou by ho na silnici policie okamžitě poslala do vězení, stačí usednout do vysokorychlostního vlaku. Ten se i podle svého jízdního […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz