Domů     Medicína
Lidem s roztroušenou sklerózou začíná maraton
Dagmar Garciová 22.3.2022
Úvodní foto: TZ

Pražané se po dvou letech společně setkají a zapojí do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Kromě skupinového cvičení je čeká na Petříně tzv. Roztroušená stezka – kilometrová cesta plná stanovišť, která prověří všechny smysly zúčastněných.

Loni cvičili pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) i jejich blízcí kvůli koronavirové pandemii pouze vzdáleně ze svých domovů nebo šli na procházku. Letos se kromě setkání s přáteli mohou těšit i na studiové lekce, například jógu či kruhový trénink.

Akce, která si klade za cíl motivovat pacienty s RS k pohybu, začíná v pátek 25. března ve 14 hodin a potrvá do soboty.

Sportovci si mohou vyzkoušet nejrůznější typy pohybu podle obtížnosti, například jógu ve studiu YogaMe na Národní třídě nebo pilates v My Pilates Studio na Praze 5. Většina cvičení a samotné zahájení Maratonu se ale bude konat pod širým nebem na Petříně od pátečních 14 hodin.

Organizátoři tím chtějí docílit, aby se zmírnilo riziko šíření koronaviru a každý účastník se cítil bezpečně.

Každý, kdo přijde na Petřín, si může projít tzv. Roztroušenou stezku smyslů, která ho seznámí s někdy dokonce neviditelnými příznaky RS, například únavou, brněním konečků prstů nebo rozostřeným viděním.

Součástí je třeba paměťová hra nebo cvičení na jemnou motoriku,“ popisuje chystanou událost Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje, a dodává: „Pro ty, kteří se Maratonu nemohou zúčastnit osobně, jsme připravili videa, podle nichž mohou cvičit doma.“.

Cviky pro pacienty připravili studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Univerzity Karlovy v Praze (APA FTVS UK). Jsou odstupňovány podle náročnosti, a na své si tak přijdou i pacienti s většími pohybovými omezeními.

„Loňská videa mají tisíce zhlédnutí a lidé se k nim vrací opakovaně po celý rok. MaRS je motivační víkendovou akcí, ale lidé se musí hýbat každý den,“ vysvětluje Bémová.

Podle lékařů se pandemie koronaviru negativně podepsala na fyzické kondici pacientů s RS. Lidé méně vycházeli z domu, necvičili a více jedli. „Pohyb je přitom pro pacienty s RS zásadní. Nezáleží na tom, co dělají, ale jak často a pravidelně.

Pro začátek postačí i rychlá chůze, a to alespoň 20 minut denně,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Maraton s RS, kterého se obvykle účastní tisíce lidí po celé republice, potrvá do soboty 26. března.

Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz