Domů     Příroda
Ukrajinští vědci zkoumali netopýry, Rusové jejich práci vydávají za vývoj biologických zbraní
Martin Janda 17.3.2022

Ruská federace se snaží svou agresi vůči Ukrajině odůvodnit mnoha způsoby. Jedním z nich je údajný výzkum biologických zbraní na Ukrajině pod taktovkou CIA. Zatímco šiřitelé konspiračních teorií mají druhé vánoce, skutečnost je podle zjištění časopisu Science zcela jiná..

V roce 2020 začali němečtí vědci spolupracovat se svými ukrajinskými kolegy na průzkumu nejrůznějších parazitů netopýrů, mimo jiné klíšťat a blech. Badatelé hodlali zjistit, jaké druhy mikroorganismů ukrajinští netopýři hostí.

Tak se mimo jiné zjišťují hrozby i pro lidi, protože právě netopýři jsou téměř nevyčerpatelnou zásobárnou virů. Výzkumníci z Institutu experimentální a klinické veterinární medicíny v Charkově shromáždili 140 blech, klíšťat a dalších parazitů, získaných z odchycených netopýrů na východě Ukrajiny.

Parazity poté vědci odeslali na podrobnější průzkum do německého Institutu Friedricha Loefflera (FLI).

Němci poté odhalili, že některé mikroorganismy skutečně mohou být patogenní. Netopýři hostili mimo jiné bakterii Rickettsia, která může přenášet skvrnitý tyfus. Výsledky výzkumu pak byly prezentovány na konferenci Německé veterinární společnosti v roce 2021. „Byl to velmi základní epidemiologický výzkum,“ popisuje veterinární parazitoložka FLI Cornelia Silaghi, která se na studii podílela.

Nicméně 10. března ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášní, že tento výzkum byl součástí tajného, západními institucemi financovaného úsilí o výrobu biologických zbraní. Ruská státní televize a zpravodajské weby citovaly zprávu ministerstva obrany a uvedly, že práce byla ukrajinským spiknutím, kterému pomáhaly Spojené státy a jehož cílem bylo poslat přes hranice nemocné ptáky, netopýry a plazy, aby nakazili Rusy.

Později i ruský prezident V. Putin hovořil o „desítkách laboratoří na Ukrajině“, které „pod vedením a za finanční podpory Pentagonu“ experimentují s koronaviry, antraxem a cholerou.

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které 11. března svolali ruští zástupci k projednání údajného ukrajinského výzkumu „biologických zbraní“, stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzia prohlásil, že „netopýři byli považováni za nosiče potenciálních látek biologických zbraní“, a jako důkaz nabídl německo-ukrajinskou dohodu o předání vzorků.

„Nevíme nic o osudu těchto nebezpečných biomateriálů a o následcích, které mohou nastat, jakmile se ‚rozptýlí‘,“ prohlásil Nebenzia a pokračoval: „Existuje vysoké riziko, že mohou být odcizeny pro teroristické účely nebo prodány na černém trhu.“.

Saliaghi nad těmito vyjádřeními jen kroutí hlavou. „Je to nesmysl. Já znám jejich osud: jsou v mém mrazáku.“ Kromě toho, vysvětluje, v nich nejsou žádné patogeny, které by se mohly šířit. Etanol, který se používá k usmrcení a konzervaci parazitů, ničí i patogeny a ponechává pouze neporušený genetický materiál pro sekvenování.

„Je velmi zvláštní, když vás někdo obviňuje z téměř absurdní věci,“ říká Silaghi. „Rusové musí vědět, že je to lež.“.

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz