Že světlo v noci narušuje náš spánek, se ví již nějakou dobu. Jak moc a jak málo světla stačí? Na to se nyní zaměřili vědci z Northwestern University. Odnáší to především srdce a tvorba inzulinu.
Odborníci již nějakou dobu doporučují spát při naprosté tmě, jelikož světlo narušuje spánek. Domnívali jste se, že je problémem hlavně modré světlo? Omyl. „Obavy, že světlo narušuje naše biologické hodiny a zdravý rytmus našeho spánku, jsou opodstatněné.
Problémem však není barva světla, nýbrž jeho nadměrný jas. Kritizovat jen modré záření je tudíž zavádějící,“ sdělil Timothy Brown z univerzity v Manchesteru, který se na současném výzkumu nepodílel.
Vystavení mírnému okolnímu osvětlení během nočního spánku poškozuje kardiovaskulární funkce těla a zvyšuje inzulinovou rezistenci následující ráno. „Výsledky této studie ukazují, že stačí jednou za noc vystavit člověka během spánku mírnému osvětlení a už to zhorší regulaci glukózy i kardiovaskulárního systému, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění, cukrovky a metabolického syndromu.
Je proto důležité, aby se lidé během spánku vyhýbali světlu nebo jeho množství minimalizovali,“ uvedla hlavní autorka studie Phyllis Zeeová z Northwestern University.
Již dřívější pokusy dokázaly, že světlo, a to i během dne, zvyšuje srdeční frekvenci aktivací tzv. sympatického nervu. To je dáno především proto, aby lidské tělo zvládalo všechny denní úkony. Pokud však na tělo působí světlo v noci, kdy člověk spí, nastává problém.
Zjednodušeně řečeno, v osvětlené místnosti se zvyšuje tepová frekvence, a tělo si tak nemůže pořádně odpočinout.
Kromě toho světlo v noci ovlivňuje také inzulinovou resistenci. Ta se objevuje především u lidí, kteří spali v osvětlené místnosti. Inzulinová rezistence způsobuje, že buňky ve svalech, tuku a játrech nereagují dobře na inzulin a nedokážou využívat glukózu z krve k získávání energie.
Organismus následně vytváří další inzulin, což může časem vést k vyšší hladině cukru v krvi – cukrovce.
„Tato zjištění jsou důležitá zejména pro lidi žijící v moderních společnostech, kde je vystavení nočnímu světlu uvnitř i venku stále rozšířenější. Budeme i nadále zjišťovat, jak lidem s touto problematikou pomoci,“ zdůraznila nakonec Zeeová.