Chobotnice jsou zvláštní stvoření, jsou nadmíru inteligentní a jejich chapadla se dokážou pohybovat nezávisel na sobě. Nyní se navíc ukázalo, že jejich původ je zakořeněn hluboko v minulosti.
V březnu 2022 oznámili američtí vědci, že opětovně prozkoumali fosilii nalezenou před mnoha lety, a nyní mohou s jistotou říct, že našli nejstaršího známého předka chobotnic, jenž je přibližně 330 milionů let starý.
Fosilii objevili v americké Montaně. Badatelé dospěli k závěru, že prastarý tvor žil o miliony let dříve, než se dosud věřilo, což znamená, že chobotnice vznikly před érou dinosaurů.
Fosilie živočicha, který pravděpodobně žil v mělké zátoce tropického oceánu o velikosti zhruba 12 cm, má deset končetin, moderní chobotnice jich mají osm, každá má dvě řady přísavek. „Je velmi vzácné najít fosílie měkkých tkání.
Nález posouvá původ živočicha mnohem dále, než se dříve myslelo,“ řekl Mike Vecchione, zoolog Smithsonian National Museum of Natural History.
Vzorek byl objeven ve vápencové formaci Bear Gulch v Montaně a v roce 1988 byl darován Královskému muzeu v Ontariu v Kanadě. Po celá desetiletí ležela fosilie přehlížená v šuplíku, než si paleontologové všimli deseti drobných končetin obalených vápencem.
„Dobře zachovaná fosilie také vykazují určité známky inkoustového váčku, který se pravděpodobně používá k vystříknutí tmavého tekutého pláště, jenž jim pomáhá uniknout predátorům, stejně jako to mají moderní chobotnice,“ řekl Christopher Whalen, paleontolog z Amerického muzea přírodní historie a autor studie.
Vampyropod, pojmenovaný podle současného prezidenta Joe Bidena Syllipsimopodi bideni, byl pravděpodobně předkem jak moderních chobotnic, tak vampýrovek.