Nový výzkum naznačuje, že lidé, kteří mají „růžový pohled na svět“, mohou žít zdravěji a déle, protože je čeká méně stresujících událostí. Proč tomu tak je?
Vědci zjistili, že zatímco optimisté reagovali na stresové situace a zotavovali se z nich v podstatě stejným způsobem jako pesimisté, optimisté si vedli lépe emocionálně, protože měli v každodenním životě méně stresujících událostí.
Není jasné, jak optimisté minimalizují svou dávku stresu, ale vědci se domnívají, že se buď vyhýbají hádkám, nebo si tolik nepřipouští situace jako například ztracené klíče, dopravní zácpy apod. Existují již předchozí studie, jež nalezly důkazy, že optimisté žijí déle a zdravěji, vědci však plně nechápou, proč by postoj „napůl naplněných sklenic“ mohl přispět ke zdravému stárnutí.
„Vzhledem k předchozí práci spojující optimismus s dlouhověkostí, zdravým stárnutím a nižším rizikem závažných onemocnění se zdálo jako logický další krok prozkoumat, zda by optimismus mohl chránit před účinky stresu u starších lidí,“ řekla doktorka Lewina Lee, klinická psycholožka na Veterans Affairs Boston Healthcare System a odborný asistent psychiatrie na Bostonské univerzitě.
Lee a její kolegové analyzovali informace poskytnuté 233 muži, kterým bylo nejméně 21 let, když se zapsali do americké studie normativního stárnutí pro veterány v letech 1961 až 1970. Průzkumy v 80. a 90. letech hodnotily míru optimismu mužů.
Vědci se domnívali, že optimisté se mohou po stresující události vrátit rychleji do dobré nálady než pesimisté. Data to ale nepotvrdila. „Zjistili jsme, že optimističtější muži hlásili, že mají méně každodenních stresorů, což částečně vysvětluje jejich nižší úroveň negativní nálady,“ řekl Lee.
„To naznačuje, že možná optimističtější muži buď omezili své vystavování se stresovým situacím, nebo že pravděpodobně méně vnímali nebo označovali situace jako stresující.“.
Ačkoli se studie zaměřila na starší muže, vědkyně očekává, že daná zjištění budou platit i pro starší ženy.