Domů     Příroda
Jak své rostliny zbavit škůdců okamžitě, účinně a snadno?

komerční sdělení

Poctili vaši zahradu po zimě nevítanou návštěvou škůdci, kterých se chcete okamžitě zbavit a zabránit jejich návratu? S těmi správnými nástroji vám to půjde od ruky a škůdce zneškodníte raz dva. S pomocí osvědčených triků navíc zabráníte jejich návratu.

Plevel aneb nepřítel zahrady číslo jedna

Víte, co dokáže zahradu pěkně potrápit a zkazit náladu každému nadšenému zahrádkáři? Plevel. Ten, jakmile se někde usadí, se začne rozrůstat rychlostí blesku a postupně si může zabrat celou zahradu. .

Zabraňte jeho šíření včas s účinnými přípravky na hubení plevele.

Ty selektivní použijte v případě, že jste si plevele všimli v raném stádiu a zatím se nestihli rozšířit. V případě, že si ale plevel zabral již většinu vašeho záhonu, jednejte nekompromisně a sáhněte po totálním herbicidu.

Drobná havěť, která škodí

Nezasáhne-li vaši zahradu plevel, mohou se objevit drobní škůdci. Ti jsou sice okem mnohdy sotva postřehnutelní, ale dokáží nadělat pěknou paseku. Jak jejich přítomnost v zahradě odhalit? Na spodní straně listů se mohou objevit mšice.

Povšimnete-li si jich ve vaší zahradě, neváhejte a okamžitě jednejte. Živí se totiž šťávou z rostlin, což má za následek zažloutlé a pokroucené listy a zároveň uhynutí nových výhonků již v počátku.

Účinnou zbraní je postřik na mšice, který jednoduše aplikujete přímo na napadené místo.

Mšice uhynou a vaše rostliny budou moci dál žít nerušeným životem.

Triky zahrádkářů, aby se mšice nevracely

Abyste si pojistili to, že se mšice jen tak nevrátí, využijte některý z ověřených zahrádkářských fíglů. Jako skvělé prevence návratu mšic vám poslouží:

tabák,

rebarbora,

česnek,

kopřiva,

rajč

Odvary z listů a zeleniny jako účinné zbraně

Záleží jen na vás, jakou ochranu zvolíte a čím si pojistíte, že vaše zahrada bude krásně vzkvétat.

Z tabáku si lze připravit odvar, který budete na rostliny preventivně nanášet postřikovačem. Postřik z rebarbory je účinný nejenom na mšice, ale také na housenky. Můžete jej proto aplikovat i přímo na hlínu.

Česnekový odvar má velmi silné aroma, proto jeho použití doporučujeme pouze těm z vás, kteří mají vůni česneku rádi. V neposlední řadě se dá využít také odvar z kopřivy, který zatočí také s molicemi.

Pěstujete-li ve své zahradě rajčata, ponechejte si jejich listy a připravte si z nich postřik na mšice.

Dejte sbohem slimákům

Také nemáte rádi deštivé dny, během kterých se všude náhle objeví slimáci? Zejména majitelé zahrad z jejich návštěvy nejsou nijak nadšení. Slimáci a plži totiž ničí úrodu ve velkém. Rádi si totiž pochutnávají na zelenině i okrasných rostlinách.

Zeleninu a rostliny buď zkonzumují úplně, takže vám zbydou oči pro pláč,  nebo si naopak pochutnají jen na jejich kouscích, ale zanechají po sobě slizovou stopu.

Ani jedna možnost tedy není pro zahrádkáře nijak výhodná. Proto se vyplatí zatočit se slimáky nekompromisně. Buď tak, že si pořídíte kachny a slepice, které si na těchto živočiších pochutnají, nebo využijete chemické či přírodní způsoby jejich odstranění.

Pokud se ale nechcete stát zabijáky slimáků, můžete své zahrádky obehnat zátarasem z pilin, nadrcených vaječných skořápek anebo vsadit na rostliny, které slimáky odpuzují. Slimákům nevoní například levandule, petržel, tymián, chrpa ani pivoňka.

Ať už se v boji se škůdci rozhodnete pro jakoukoliv metodu, použití chemie se nevyhnete. Tu použijte vždy jako první a přírodní způsoby využívejte následně jako prevenci.

Zdroj obrázku 1: Svitlana Hulko / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Thanate Rooprasert / Shutterstock.com

Související články
Příroda 22.5.2025
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz