Domů     Medicína
Telemedicína v roce 2021 pomáhala
Pavel Polcar 15.2.2022
Zdroj: Pixabay

Počet telemedicínských konzultací v rámci platformy Lékař online 24/7 se meziročně zvýšil o 15 %. Nejčastěji šlo o pacienty ve věku 21-30 let z Prahy nebo Středočeského kraje.

V rámci telemedicínských služeb lidé obvykle konzultovali dermatologické problémy či covid-19. Pomoc ale vyhledávali také v případě psychických potíží – stresu nebo depresí. Konzultace s odborníkem na dálku zároveň vzrostly i vlivem vyšší vytíženosti klasické zdravotní péče.

Koronavirová pandemie se podepsala mimo jiné i na nedostatečném počtu praktiků. Ordinace mnohde fungovaly v omezeném režimu, řada lékařů navíc musela během ní sama do karantény. Telemedicína se tak stala adekvátní alternativou klasické lékařské péče.

Mnozí z uživatelů se ke službě opakovaně vrací. „Pacienti s námi často konzultují běžné problémy, které řeší praktičtí lékaři. V případě potřeby fyzikálního vyšetření či doplnění dalších vyšetření pacienty vždy odkazujeme na příslušné fyzické pracoviště.

Nejčastější problémy, jako jsou bolesti zad, vyrážky, nachlazení či bolest hlavy ale umíme řešit přímo v rámci konzultace. Pacientům můžeme také vystavit e-recept, samozřejmostí je odeslání lékařské zprávy z proběhlé konzultace,“ popisuje službu MUDr. Petra Bomberová Kánská.

Fyzická i psychická pomoc na dálku

Výjimkou ale nejsou ani otázky týkající se mentálního zdraví a duševní pohody. V současném psychicky náročném období se pacienti na Lékaře oline obracejí i s dotazy souvisejícími s úzkostnými stavy a depresemi.

Podle MUDr. Bomberové Kánské tak může služba fungovat i jako první krok v péči o vlastní duševní zdraví. „Pro pacienty může být online konzultace jednodušší a dostupnější variantou, jak o svých problémech otevřeně mluvit.

Pacienti mnohdy neví, na koho se se svými problémy mohou obracet a často jsme pro ně první záchytný bod,“ dodává lékařka.

Pomoc vždy po ruce

Obyvatelé Prahy a Středočeského kraje tvořili v minulém roce až 45 % pacientů služby Lékař online 24/7. Nejméně pacientů naopak pocházelo z Karlovarského kraje a z Vysočiny. Služba je také o něco populárnější mezi ženami – ty tvoří zhruba 60 % uživatelů.

Co se týče věkové struktury, nejoblíbenější je aplikace u generace mileniálů, tedy lidí ve věku 21-30 let. Nejvíce konzultací na dálku loni registrovali lékaři v pondělí, nejméně naopak v neděli. Nejčastěji probíhaly v ranních hodinách a po páté odpoledne.

Telemedicína na vzestupu

Službu Lékař online 24/7 představila zdravotnická skupina EUC již na podzim roku 2020. Tehdy konzultace dosahovaly řádově několika stovek měsíčně. Pandemie koronaviru ale nástup distanční medicíny urychlila.

„Důležitým milníkem telemedicíny v Česku se stalo spuštění bankovní identity v loňském roce. Ta je pro nás optimálním nástrojem pro ověření pacienta při telemedicínské konzultaci. Například ve Skandinávii, kde je již telemedicína široce využívaná, je bankovní identita u řady poskytovatelů jediným nástrojem, jak vstoupit do zabezpečené telemedicínské konzultace pacienta s lékařem,“ dodává Ing. Václav Vachta, generální ředitel skupiny EUC. Loni se služba nabízející konzultace s lékařem na dálku stala součástí klientské aplikace mojeEUC, která ji propojila s dalšími doplňkovými službami.

Snadná registrace

Pro přístup k plnému rozsahu služeb aplikace vyžaduje, stejně jako při návštěvě praktického lékaře, ověření totožnosti za účelem maximálního zabezpečení osobních a zdravotních údajů. To lze v rámci aplikace vyřídit buď pomocí bankovní identity (BankID), nebo naskenováním průkazu totožnosti a obličeje uživatele.

Při plné registraci tak získá uživatel přístup k platformě Lékař online 24/7, svému osobnímu kalendáři vyšetření i schránce pro e-recepty. Ostatní benefity aplikace, mezi něž patří například nulový doplatek na vybrané léky na předpis, chytrý test zdraví pro výběr nejvhodnějších vitamínových balíčků, slevy v lékárenském e-shopu, v kamenných EUC lékárnách, slevy na vybraná laboratorní vyšetření nebo asistent medikace, který pomáhá s dávkováním léků i odhalováním nežádoucích lékových interakcí, jsou pak dostupné i v případě, že se uživatel rozhodne pouze pro základní úroveň registrace přes e-mailovou adresu.

Na rozdíl od klasické péče mají pacienti praktika v rámci Lékaře online 24/7 k dispozici do 30 minut od vyplnění úvodního diagnostického dotazníku, a to z pohodlí domova. Stačí jim k tomu chytré zařízení a internet.

„Služba je nastavená tak, aby účinně šetřila čas pacientů i lékařů. Díky ní si pacienti nemusí např. v případě nedostupnosti jejich praktického lékaře hledat informace na internetu nebo online poradnách,“ říká MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz