Domů     Historie
Už dinosauři věděli, co je kašel a kýchání
Martin Janda 12.2.2022

S infekcemi dýchacích cest si náš druh v poslední době zažívá své. Tyto infekce nejsou však ničím novým, poslední objevy ukazují, že trápily už dinosaury.

První důkaz, že infekce dýchacích cest postihovaly tvory už v dávných dobách, nalezli badatelé u fosilie dinosaura, který žil před 150 miliony let. Jednalo se o diplodocida, obrovského býložravce s dlouhým krkem, který chodil po Zemi v období pozdní jury.

Vodítkem se staly kostěné výrůstky, podobné těm, jaké se ptákům vytvoří poté, co jejich dýchací cesty musí bojovat s vetřelcem. Podrobné CT snímky krčních kostí podezření na infekci potvrdily.

Badatelé fosílii pojmenovali Dolly. „Představuji si, že Dolly se chovala velmi podobně jako nemocný člověk: kašlala, kýchala, měla horečku a bylo jí špatně,“ uvedl americký paleontolog Cary Woodruff, který je pod objevem podepsán.

„Všichni jsme měli mnoho stejných příznaků a pravděpodobně jsme se cítili stejně mizerně jako Dolly. Osobně neznám žádnou zkamenělinu, se kterou bych se dokázal soucítit víc.“.

Abnormality na kostech mohly vzniknout jako reakce na infekci podobnou aspergilóze, která je způsobena vdechováním spor plísní. „Dinosauři, včetně obřích sauropodů, dýchali podobně jako ptáci, kdy vzduch procházel plícemi a také soustavami vzdušných vaků, které pronikaly do páteře.

Nový objev ukazuje poškození jednoho z obratlů, které odpovídá poškození pozorovanému u dnešních ptáků, kteří trpěli zánětem vzduchových vaků,“ uvedl profesor paleontologie obratlovců na Bristolské univerzitě Michael Benton.

„Kuřata se zánětem vzdušných vaků mohou vykazovat oteklý krk, celkovou letargii, výtoky z nosu a kašel. A teď si představte si padesátitunového dinosaura, který vykašlává doslova řeku hlenů,“ dodal vědec.

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz