Domů     Historie
Už dinosauři věděli, co je kašel a kýchání
Martin Janda
od Martin Janda 12.2.2022

S infekcemi dýchacích cest si náš druh v poslední době zažívá své. Tyto infekce nejsou však ničím novým, poslední objevy ukazují, že trápily už dinosaury.

První důkaz, že infekce dýchacích cest postihovaly tvory už v dávných dobách, nalezli badatelé u fosilie dinosaura, který žil před 150 miliony let. Jednalo se o diplodocida, obrovského býložravce s dlouhým krkem, který chodil po Zemi v období pozdní jury.

Vodítkem se staly kostěné výrůstky, podobné těm, jaké se ptákům vytvoří poté, co jejich dýchací cesty musí bojovat s vetřelcem. Podrobné CT snímky krčních kostí podezření na infekci potvrdily.

reklama

Badatelé fosílii pojmenovali Dolly. „Představuji si, že Dolly se chovala velmi podobně jako nemocný člověk: kašlala, kýchala, měla horečku a bylo jí špatně,“ uvedl americký paleontolog Cary Woodruff, který je pod objevem podepsán.

„Všichni jsme měli mnoho stejných příznaků a pravděpodobně jsme se cítili stejně mizerně jako Dolly. Osobně neznám žádnou zkamenělinu, se kterou bych se dokázal soucítit víc.“.

Abnormality na kostech mohly vzniknout jako reakce na infekci podobnou aspergilóze, která je způsobena vdechováním spor plísní. „Dinosauři, včetně obřích sauropodů, dýchali podobně jako ptáci, kdy vzduch procházel plícemi a také soustavami vzdušných vaků, které pronikaly do páteře.

Nový objev ukazuje poškození jednoho z obratlů, které odpovídá poškození pozorovanému u dnešních ptáků, kteří trpěli zánětem vzduchových vaků,“ uvedl profesor paleontologie obratlovců na Bristolské univerzitě Michael Benton.

reklama

„Kuřata se zánětem vzdušných vaků mohou vykazovat oteklý krk, celkovou letargii, výtoky z nosu a kašel. A teď si představte si padesátitunového dinosaura, který vykašlává doslova řeku hlenů,“ dodal vědec.

reklama
Související články
Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Nikola Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší. Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno […]
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily. Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ? Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale […]
Touží sloužit vyšší autoritě, nebýt svázáni pozemským pozlátkem a hříchy. Chtějí rozjímat, a být v neustálém spojení s Bohem. Jak trnitá je cesta k mnišskému rouchu? Být mnichem znamená duchovně, fyzicky i filozoficky souznít s vybranou vírou. Jedním z důvodů proč se muži touží mnichy stát, je služba vyšší autoritě – ať už Bohu či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz