Domů     Historie
Už dinosauři věděli, co je kašel a kýchání
Martin Janda 12.2.2022

S infekcemi dýchacích cest si náš druh v poslední době zažívá své. Tyto infekce nejsou však ničím novým, poslední objevy ukazují, že trápily už dinosaury.

První důkaz, že infekce dýchacích cest postihovaly tvory už v dávných dobách, nalezli badatelé u fosilie dinosaura, který žil před 150 miliony let. Jednalo se o diplodocida, obrovského býložravce s dlouhým krkem, který chodil po Zemi v období pozdní jury.

Vodítkem se staly kostěné výrůstky, podobné těm, jaké se ptákům vytvoří poté, co jejich dýchací cesty musí bojovat s vetřelcem. Podrobné CT snímky krčních kostí podezření na infekci potvrdily.

Badatelé fosílii pojmenovali Dolly. „Představuji si, že Dolly se chovala velmi podobně jako nemocný člověk: kašlala, kýchala, měla horečku a bylo jí špatně,“ uvedl americký paleontolog Cary Woodruff, který je pod objevem podepsán.

„Všichni jsme měli mnoho stejných příznaků a pravděpodobně jsme se cítili stejně mizerně jako Dolly. Osobně neznám žádnou zkamenělinu, se kterou bych se dokázal soucítit víc.“.

Abnormality na kostech mohly vzniknout jako reakce na infekci podobnou aspergilóze, která je způsobena vdechováním spor plísní. „Dinosauři, včetně obřích sauropodů, dýchali podobně jako ptáci, kdy vzduch procházel plícemi a také soustavami vzdušných vaků, které pronikaly do páteře.

Nový objev ukazuje poškození jednoho z obratlů, které odpovídá poškození pozorovanému u dnešních ptáků, kteří trpěli zánětem vzduchových vaků,“ uvedl profesor paleontologie obratlovců na Bristolské univerzitě Michael Benton.

„Kuřata se zánětem vzdušných vaků mohou vykazovat oteklý krk, celkovou letargii, výtoky z nosu a kašel. A teď si představte si padesátitunového dinosaura, který vykašlává doslova řeku hlenů,“ dodal vědec.

reklama
Související články
Svědomitost, inteligence a technologická posedlost. Přesně tyto tři vlastnosti položily základ funkčnímu stroji, který pro svou efektivitu a nízkou hmotnost pohřbil parní stroje v učebnicích dějepisu Touha po pomyslné dokonalosti, ale nakonec stála jeho vynálezce život.Myšlenka na zařízení, které by bylo schopné spalovat různá, běžně dostupná, paliva se Rudolfu Dieselovi (1858–1913) usadila v hlavě již […]
S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy. To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, […]
Dali světu důmyslné stavby nebo číselnou soustavu. Náboženské přesvědčení však jindy skromné vzdělance měnilo v nelítostné vrahy, kteří se neštítili řádně vykoupat v karmínu. Stejně jako ostatní staré mezoamerické kultury, i Aztékové ztotožňovali své nejvyšší božstvo se Sluncem. A důvod byl prostý. Legendy o stvoření světa převzaté od původních Toltéků totiž ukrývaly příběh boha Slunce […]
Jako velmi těžké havárie bývají označovány pouze dvě jaderné katastrofy, a to exploze 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl roku 1986 a havárie tří bloků jaderné elektrárny Fukušima I roku 2011. Ke třetí nejhorší, tak zvané kyštymské katastrofě, přitom došlo už v roce 1957. Co se tehdy stalo? Mezinárodní stupnice jaderných události označuje jaderné havárie v […]
Ve starověké metropoli Girsu, dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem. Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz