Domů     Historie
Už dinosauři věděli, co je kašel a kýchání
Martin Janda 12.2.2022

S infekcemi dýchacích cest si náš druh v poslední době zažívá své. Tyto infekce nejsou však ničím novým, poslední objevy ukazují, že trápily už dinosaury.

První důkaz, že infekce dýchacích cest postihovaly tvory už v dávných dobách, nalezli badatelé u fosilie dinosaura, který žil před 150 miliony let. Jednalo se o diplodocida, obrovského býložravce s dlouhým krkem, který chodil po Zemi v období pozdní jury.

Vodítkem se staly kostěné výrůstky, podobné těm, jaké se ptákům vytvoří poté, co jejich dýchací cesty musí bojovat s vetřelcem. Podrobné CT snímky krčních kostí podezření na infekci potvrdily.

Badatelé fosílii pojmenovali Dolly. „Představuji si, že Dolly se chovala velmi podobně jako nemocný člověk: kašlala, kýchala, měla horečku a bylo jí špatně,“ uvedl americký paleontolog Cary Woodruff, který je pod objevem podepsán.

„Všichni jsme měli mnoho stejných příznaků a pravděpodobně jsme se cítili stejně mizerně jako Dolly. Osobně neznám žádnou zkamenělinu, se kterou bych se dokázal soucítit víc.“.

Abnormality na kostech mohly vzniknout jako reakce na infekci podobnou aspergilóze, která je způsobena vdechováním spor plísní. „Dinosauři, včetně obřích sauropodů, dýchali podobně jako ptáci, kdy vzduch procházel plícemi a také soustavami vzdušných vaků, které pronikaly do páteře.

Nový objev ukazuje poškození jednoho z obratlů, které odpovídá poškození pozorovanému u dnešních ptáků, kteří trpěli zánětem vzduchových vaků,“ uvedl profesor paleontologie obratlovců na Bristolské univerzitě Michael Benton.

„Kuřata se zánětem vzdušných vaků mohou vykazovat oteklý krk, celkovou letargii, výtoky z nosu a kašel. A teď si představte si padesátitunového dinosaura, který vykašlává doslova řeku hlenů,“ dodal vědec.

Související články
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz