S infekcemi dýchacích cest si náš druh v poslední době zažívá své. Tyto infekce nejsou však ničím novým, poslední objevy ukazují, že trápily už dinosaury.
První důkaz, že infekce dýchacích cest postihovaly tvory už v dávných dobách, nalezli badatelé u fosilie dinosaura, který žil před 150 miliony let. Jednalo se o diplodocida, obrovského býložravce s dlouhým krkem, který chodil po Zemi v období pozdní jury.
Vodítkem se staly kostěné výrůstky, podobné těm, jaké se ptákům vytvoří poté, co jejich dýchací cesty musí bojovat s vetřelcem. Podrobné CT snímky krčních kostí podezření na infekci potvrdily.
Badatelé fosílii pojmenovali Dolly. „Představuji si, že Dolly se chovala velmi podobně jako nemocný člověk: kašlala, kýchala, měla horečku a bylo jí špatně,“ uvedl americký paleontolog Cary Woodruff, který je pod objevem podepsán.
„Všichni jsme měli mnoho stejných příznaků a pravděpodobně jsme se cítili stejně mizerně jako Dolly. Osobně neznám žádnou zkamenělinu, se kterou bych se dokázal soucítit víc.“.
Abnormality na kostech mohly vzniknout jako reakce na infekci podobnou aspergilóze, která je způsobena vdechováním spor plísní. „Dinosauři, včetně obřích sauropodů, dýchali podobně jako ptáci, kdy vzduch procházel plícemi a také soustavami vzdušných vaků, které pronikaly do páteře.
Nový objev ukazuje poškození jednoho z obratlů, které odpovídá poškození pozorovanému u dnešních ptáků, kteří trpěli zánětem vzduchových vaků,“ uvedl profesor paleontologie obratlovců na Bristolské univerzitě Michael Benton.
„Kuřata se zánětem vzdušných vaků mohou vykazovat oteklý krk, celkovou letargii, výtoky z nosu a kašel. A teď si představte si padesátitunového dinosaura, který vykašlává doslova řeku hlenů,“ dodal vědec.