Přírodní zubní sklovina má natolik charakteristické vlastnosti, že si vědci po celá desetiletí lámali hlavu s vytvořením adekvátní náhrady, která by spasila zubní lékařství. Nyní vysněným materiálem konečně disponují, ale má to háček….
Vědcům z University of Michigan vedeným Nicholasem Kotovem se podařilo vytvořit umělou sklovinu, která v jistých ohledech dokonce překonává tu přírodní.
Unikátní materiál, jehož základem je hydroxyapatit, sází na vytvoření správné organizace působením vysokých teplot. Krystaly hydroxyapatitu jsou potaženy tvárným kovem. Jeho přesné složení však autoři tají.
Další důležitou složkou pojiva je oxid zirkonu, který vyniká pevností a není toxický.
Optimistické představy o dokonalé náhradě chrupu však nejsou na pořadu dne, protože odborníci zatím netuší, jak by materiál upevnili v ústech. Kromě toho se musí suroviny zahřívat až na 300 °C, následně velmi pečlivě ochlazovat a posléze tvarovat, což by šlo v puse pacienta jen těžko.
Nakonec to tedy vypadá, že materiál najde uplatnění spíše v automobilovém průmyslu a podobných odvětvích, než v zubním lékařství…