Čeští egyptologové jsou známí ve svém oboru po celém světě, svou zdatnost prokázali i nyní, když se jim podařilo odkrýt mumifikační komoru s téměř čtyř sty nádobami a dalším materiálem používaným při balzamovacích rituálech.
Ve skupině velkých šachtových hrobek v západní části staroegyptské nekropole v Abúsíru byla objevena unikátní balzamovací skrýš s celkem 370 velkými nádobami a několika drobnějšími artefakty. Jde pravděpodobně o největší komplexní a především nenarušený nález svého druhu pocházející ze starověkého Egypta, v Abúsíru působí čeští egyptologové od přelomu 50. a 60. let minulého století a stáli za významnými nálezy.
Zatím největší objevený mumifikační depozit v Egyptě byl uložený v jediné šachtě s rozměry přibližně 5x5x15 metrů. Vrchní vrstva, která byla při archeologickém výzkumu odkryta jako první v hloubce cca 4,5 metru pod úrovní povrchu, poměrně netypicky obsahovala kromě několika zásobnic také čtyři nepoužité vápencové kanopy.
Tyto nádoby, uzavřené víky v podobě hlav čtyř ochranných božstev, sloužily k uchování vnitřností obřadně vyjmutých z těla zesnulého během balzamovacího rituálu. Podle hieroglyfických textů na nich zapsaných byl majitelem tohoto mumifikačního depozitu jistý Wahibre-meri-Neit, syn paní Irturut.
„Abúsírské šachtové hrobky, zbudované podle starobylého vzoru Džoserova pyramidového komplexu z doby Staré říše, sehrály významnou úlohu v kulturním sebevyjádření egyptských společenských elit Pozdní doby,“ uvedl vedoucí českých archeologických misí v Abúsíru, profesor Miroslav Bárta.
Další výzkum zabere podle vědců několik příštích let.