Přestože by si člověk mohl myslet, že většina staveb z historie již byla dokonale prozkoumána, opak je pravdou. Své o tom ví například vědci zabývající se mayskými stavbami v komplexu rozlehlého naleziště Machu Picchu.
Objevy, jež zahrnují části vodního systému, který procházel oblastí, poskytují nový pohled na civilizaci Inků a roli ceremoniálních komplexů na Machu Picchu. Mezi ruinami nalezenými hluboko v peruánské džungli objevili archeologové z Varšavské univerzity více než tucet malých, dříve neznámých staveb – postavených v kruhovém a obdélníkovém vzoru na okraji komplexu – a kanalizační systém.
Studie odhaluje, že struktury byly nalezeny asi 8 kilometrů od hlavních pozůstatků inckého města z 15. století. Vědci použili drony a technologii LiDAR, což je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. S pomocí této technologie je možné mapovat obrysy objektů.
Výzkumníci naznačují, že struktury byly obydleny skupinou lidí, která dohlížela na Chachabambu. „Na základě předmětů objevených během dřívějších archeologických studií existují náznaky, že hlavními správkyněmi komplexu byly ženy,“ uvedla Dominika Sieczkowska, zástupkyně ředitele pro organizaci a rozvoj Centra andských studií na Varšavské univerzitě a dodala:
„Na Machu Picchu se mohli dostat jen velmi privilegovaní lidé, jelikož to bylo vskutku zvláštní místo. Když jste tam jeli, museli jste se zastavit v Chachabambě, abyste si dali duchovní koupel a byli dostatečně čistí pro vstup.“.
Zřícenina Chachabamba, objevená kolem roku 1940, má jako střed kamenný oltář obklopený 14 lázněmi, které podle Sieczkowské pravděpodobně sloužily k rituálnímu omývání. Voda, která se dostala na místo, protékala složitou sítí kanálů napájených řekou Urubamba.
Skenování pomocí lidarové technologie také odhalilo, že několik staveb se nachází asi 18 metrů od obřadní části Chachabamba, přičemž jejich využití zůstává neznámé. Sieczkowska však předpokládá, že zde mohli bydlet dozorci obřadního komplexu.
Archeologové plánují pokračovat v průzkumu Chachabamby, včetně vykopávek. „V hluboké džungli Jižní Ameriky čeká na odhalení určitě mnoho dalších struktur, my jen „škrábeme“ po povrchu,“ uzavřela Sieczkowska.