Domů     Příroda
Gumové hračky, které vědcům pomohly nahlédnout do tajů pozemských oceánů
Martin Janda 29.1.2022

10. ledna to bylo třicet let, co se na nákladní lodi Evergreen Ever Laurel plavící se Pacifikem ozvalo: „Kontejner přes palubu!“ Vskutku, během mořské bouře se jeden z kontejnerů obsahujících gumové hračky uvolnil a odporoučel se do moře.

Na první pohled obyčejná nepříjemnost, která však měla své pokračování..

Loď Evergreen Ever Laurel se plavila z Hongkongu do americké Tacomy a mimo jiné vezla zásilku gumových hraček Friendly Floatee. Kontejnery obsahovaly žluté kachničky, zelené žáby, modré želvy a červené bobry.

Jeden z kontejnerů se během bouře poškodil a poté spadl do vod Tichého oceánu. Gumové hračky pak měly cestu ke svobodě volnou. Poslední zábrana v podobě kartonových pouzder se záhy rozmočila a 28 800 gumových zvířátek mohlo vyrazit na dalekou cestu.

Navíc, hračky Friendly Floatees v sobě neměly žádné otvory, tudíž do svých útrob nenabíraly vodu.

Zatímco obchodníci z toho radost neměli, oceánografové zbystřili. Ještě měli v živé paměti dva roky starou událost, kdy se podobným způsobem do moře dostala zásilka běžeckých bot Nike. Vědci tak získali jedinečnou příležitost sledovat tok mořských proudů.

Kachničky, bobry, želvy i žáby začali sledovat oceánografové ze Seattlu Curtis Ebbesmeyer a James Ingraham, kteří pracovali na modelu povrchových proudů oceánu. Deset měsíců po nehodě první hračky dopluly k pobřeží, konkrétně na Aljašku.

Postupně se barevná zvířátka začala objevovat i na jiných místech, mimo jiné na Havajských ostrovech nebo až v Austrálii.

Nálezy byly zaznamenány v Ingrahamově počítačovém modelu OSCUR (Ocean Surface Currents Simulation), který využívá měření tlaku vzduchu k výpočtu směru a rychlosti větru v oceánech a následných povrchových proudů.

Ingrahamův model byl vytvořen na pomoc rybolovu, ale používá se také k předpovídání pohybu plavenin nebo pravděpodobné polohy osob ztracených na moři.

Na základě vytvořených modelů oceánografové správně předpověděli další přistání hraček ve státě Washington v roce 1996. Mnoho ze zbývajících Floatees doplulo k východoasijským ostrovům, jiné se dostaly do Beringovu průlivu a uvízly v arktickém ledovém příkrovu.

Některé se z ledového sevření vyprostily a zamířily si to až do Atlantského oceánu a připluly ke břehům Skotska.

Jiné z hraček oceánem putují dodnes. Skupina asi dvou tisíc z nich cirkuluje Pacifikem a pomohla mimo jiné vědcům spočítat, za jak dlouho se jeden z vírů v Tichém oceánu kompletně otočí. Další pak pomohly vyřešit dosud nezodpovězené otázky, kudy některé mořské proudy cestují.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz