Domů     Příroda
Gumové hračky, které vědcům pomohly nahlédnout do tajů pozemských oceánů
Martin Janda 29.1.2022

10. ledna to bylo třicet let, co se na nákladní lodi Evergreen Ever Laurel plavící se Pacifikem ozvalo: „Kontejner přes palubu!“ Vskutku, během mořské bouře se jeden z kontejnerů obsahujících gumové hračky uvolnil a odporoučel se do moře.

Na první pohled obyčejná nepříjemnost, která však měla své pokračování..

Loď Evergreen Ever Laurel se plavila z Hongkongu do americké Tacomy a mimo jiné vezla zásilku gumových hraček Friendly Floatee. Kontejnery obsahovaly žluté kachničky, zelené žáby, modré želvy a červené bobry.

Jeden z kontejnerů se během bouře poškodil a poté spadl do vod Tichého oceánu. Gumové hračky pak měly cestu ke svobodě volnou. Poslední zábrana v podobě kartonových pouzder se záhy rozmočila a 28 800 gumových zvířátek mohlo vyrazit na dalekou cestu.

Navíc, hračky Friendly Floatees v sobě neměly žádné otvory, tudíž do svých útrob nenabíraly vodu.

Zatímco obchodníci z toho radost neměli, oceánografové zbystřili. Ještě měli v živé paměti dva roky starou událost, kdy se podobným způsobem do moře dostala zásilka běžeckých bot Nike. Vědci tak získali jedinečnou příležitost sledovat tok mořských proudů.

Kachničky, bobry, želvy i žáby začali sledovat oceánografové ze Seattlu Curtis Ebbesmeyer a James Ingraham, kteří pracovali na modelu povrchových proudů oceánu. Deset měsíců po nehodě první hračky dopluly k pobřeží, konkrétně na Aljašku.

Postupně se barevná zvířátka začala objevovat i na jiných místech, mimo jiné na Havajských ostrovech nebo až v Austrálii.

Nálezy byly zaznamenány v Ingrahamově počítačovém modelu OSCUR (Ocean Surface Currents Simulation), který využívá měření tlaku vzduchu k výpočtu směru a rychlosti větru v oceánech a následných povrchových proudů.

Ingrahamův model byl vytvořen na pomoc rybolovu, ale používá se také k předpovídání pohybu plavenin nebo pravděpodobné polohy osob ztracených na moři.

Na základě vytvořených modelů oceánografové správně předpověděli další přistání hraček ve státě Washington v roce 1996. Mnoho ze zbývajících Floatees doplulo k východoasijským ostrovům, jiné se dostaly do Beringovu průlivu a uvízly v arktickém ledovém příkrovu.

Některé se z ledového sevření vyprostily a zamířily si to až do Atlantského oceánu a připluly ke břehům Skotska.

Jiné z hraček oceánem putují dodnes. Skupina asi dvou tisíc z nich cirkuluje Pacifikem a pomohla mimo jiné vědcům spočítat, za jak dlouho se jeden z vírů v Tichém oceánu kompletně otočí. Další pak pomohly vyřešit dosud nezodpovězené otázky, kudy některé mořské proudy cestují.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz