Domů     Zajímavosti
Učitel na míru: Přírodověda na JU připravuje učitele chybějících aprobací
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 21.1.2022

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity chce změnit status neoblíbených předmětů jako je matematika, fyzika a chemie, a zároveň si sama vychovat kvalitní učitele přírodních věd. Zájemcům o obor učitelství nabízí mnoho výhod, hlavně bezprostřední kontakt s vědeckou obcí.  .

V publikovaných průzkumech o prestiži povolání se učitel stále umisťuje na předních místech. Je pravda, že dobrý učitel má perspektivu, kredit a stabilní práci, ale také je pravda, že těch dobrých je málo – zvláště matikářů, chemikářů a fyzikářů.

Proto se klade důraz na novou generaci učitelů těchto předmětů, která nyní probíhá ve vědeckých týmech. Tímto způsobem probíhá studium učitelství právě na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Vysoká poptávka po kvalifikovaných učitelích přírodovědných a technických předmětů

Studium učitelství na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity nabízí blízký kontakt se světovou vědou, propojení mezi učitelskými a odbornými programy, oborové didaktiky zajišťované učiteli ze středních škol.

reklama

Studenti se seznámí s vědeckým zázemím fakulty a velkou výhodou je, že se během studia učitelství mohou podílet na odborných projektech, vyjíždět do zahraničí na stáže a exkurze. Tak získají prvotřídní odborné vzdělání, poznají své oblíbené přírodní vědy z pohledu badatelského a tím přirozeně přijdou na způsob, jak je učit.

Velmi podstatnou složkou jsou oborové didaktiky a pedagogické praxe, které jsou realizovány ve spolupráci s vynikajícími středoškolskými učiteli.

Další výhoda: učitelské studium je dvouoborové, uchazeč tedy volí kombinaci dvou aprobačních předmětů, v nabídce je třeba kombinace přírodních věd s Filozofickou nebo Teologickou fakultou, přitom uchazeč podává jen jednu přihlášku a platí jeden poplatek.

Studium přírodovědných a technických předmětů ve specializacích pro střední školy nabízí Přírodovědecká fakulta JU pro akademický rok 2022/23 jen pro omezený počet studentů – pro studium v bakalářských oborech učitelství pro SŠ je to 150 uchazečů.

Učitelské obory nabízené na PřF JU:

Biologie

Chemie

Fyzika

informatika

matematika

geografie (Uvedené obory lze kombinovat mezi sebou)

reklama
Související články
Nesmrtelné příběhy spisovatelky Agathy Christie se objevují na televizních obrazovkách poměrně často. Vždyť kdo by neznal galantního Hercula Poirota se stále dokonale zastřiženým knírkem? Diváky ale jistě potěší i třídílná adaptace povídky “Svědek obžaloby”, kterou autorka původně sepsala pro časopis. Premiéra první části proběhne 7. prosince 2022 od 21 hodin na Epic Drama. Příběh odehrávající […]
Predikce zní jasně… Rok 2045 by mohl být pro obyvatele vyspělých zemích zlomový. Možnost či nemožnost početí by totiž mohla od té chvíle záviset pouze na schopnostech lékařů. Alespoň podle Shanny Swanové, autorky úspěšné publikace Count Down, která se poprvé na pultech knihkupectví objevila v roce 2017. Její obsah vychází ze studie zveřejněné ve stejném […]
Ze všech planet, měsíců a asteroidů, kam až lidské oko kdy dohlédlo, je Země tím nejlepším místem pro život. Má jedinou nevýhodu – není nafukovací. Naštěstí je všude kolem celá volná sluneční soustava. Kdysi jsme o ni věděli žalostně málo, dnes – díky přelomovým objevům – už víme mnohem víc… Zaměstnala hlavu Pythagorovi i starověkým […]
Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým projekt s jediným cílem – vytvořit cenu pro vědce a techniky, která by jim pomohla získat popularitu a uznání. Dnes je soutěž Česká hlava nejprestižnějším českým oceněním za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. V […]
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz