Domů     Zajímavosti
Učitel na míru: Přírodověda na JU připravuje učitele chybějících aprobací
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 21.1.2022

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity chce změnit status neoblíbených předmětů jako je matematika, fyzika a chemie, a zároveň si sama vychovat kvalitní učitele přírodních věd. Zájemcům o obor učitelství nabízí mnoho výhod, hlavně bezprostřední kontakt s vědeckou obcí.  .

V publikovaných průzkumech o prestiži povolání se učitel stále umisťuje na předních místech. Je pravda, že dobrý učitel má perspektivu, kredit a stabilní práci, ale také je pravda, že těch dobrých je málo – zvláště matikářů, chemikářů a fyzikářů.

Proto se klade důraz na novou generaci učitelů těchto předmětů, která nyní probíhá ve vědeckých týmech. Tímto způsobem probíhá studium učitelství právě na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Vysoká poptávka po kvalifikovaných učitelích přírodovědných a technických předmětů

Studium učitelství na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity nabízí blízký kontakt se světovou vědou, propojení mezi učitelskými a odbornými programy, oborové didaktiky zajišťované učiteli ze středních škol.

reklama

Studenti se seznámí s vědeckým zázemím fakulty a velkou výhodou je, že se během studia učitelství mohou podílet na odborných projektech, vyjíždět do zahraničí na stáže a exkurze. Tak získají prvotřídní odborné vzdělání, poznají své oblíbené přírodní vědy z pohledu badatelského a tím přirozeně přijdou na způsob, jak je učit.

Velmi podstatnou složkou jsou oborové didaktiky a pedagogické praxe, které jsou realizovány ve spolupráci s vynikajícími středoškolskými učiteli.

Další výhoda: učitelské studium je dvouoborové, uchazeč tedy volí kombinaci dvou aprobačních předmětů, v nabídce je třeba kombinace přírodních věd s Filozofickou nebo Teologickou fakultou, přitom uchazeč podává jen jednu přihlášku a platí jeden poplatek.

Studium přírodovědných a technických předmětů ve specializacích pro střední školy nabízí Přírodovědecká fakulta JU pro akademický rok 2022/23 jen pro omezený počet studentů – pro studium v bakalářských oborech učitelství pro SŠ je to 150 uchazečů.

Učitelské obory nabízené na PřF JU:

Biologie

Chemie

Fyzika

informatika

matematika

geografie (Uvedené obory lze kombinovat mezi sebou)

reklama
Související články
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin. Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba… Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Neodvratitelná je sudba vysychajícího Aralského jezera. Z kdysi obří vodní plochy zůstal jen malý pozůstatek na kazašské straně hranice. Zcela stejný osud však hrozí i dalším jezerům – mezi nimi i Urmijskému jezeru v Íránu, které bývalo největším jezerem na Blízkém východě. Voda v bezodtokém jezeře, které mělo dříve rozlohu 5000 km2 jako Ústecký kraj, ubývá nepřetržitě od […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz