Domů     Zajímavosti
Učitel na míru: Přírodověda na JU připravuje učitele chybějících aprobací
Jan Zelenka 21.1.2022

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity chce změnit status neoblíbených předmětů jako je matematika, fyzika a chemie, a zároveň si sama vychovat kvalitní učitele přírodních věd. Zájemcům o obor učitelství nabízí mnoho výhod, hlavně bezprostřední kontakt s vědeckou obcí.  .

V publikovaných průzkumech o prestiži povolání se učitel stále umisťuje na předních místech. Je pravda, že dobrý učitel má perspektivu, kredit a stabilní práci, ale také je pravda, že těch dobrých je málo – zvláště matikářů, chemikářů a fyzikářů.

Proto se klade důraz na novou generaci učitelů těchto předmětů, která nyní probíhá ve vědeckých týmech. Tímto způsobem probíhá studium učitelství právě na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Vysoká poptávka po kvalifikovaných učitelích přírodovědných a technických předmětů

Studium učitelství na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity nabízí blízký kontakt se světovou vědou, propojení mezi učitelskými a odbornými programy, oborové didaktiky zajišťované učiteli ze středních škol.

Studenti se seznámí s vědeckým zázemím fakulty a velkou výhodou je, že se během studia učitelství mohou podílet na odborných projektech, vyjíždět do zahraničí na stáže a exkurze. Tak získají prvotřídní odborné vzdělání, poznají své oblíbené přírodní vědy z pohledu badatelského a tím přirozeně přijdou na způsob, jak je učit.

Velmi podstatnou složkou jsou oborové didaktiky a pedagogické praxe, které jsou realizovány ve spolupráci s vynikajícími středoškolskými učiteli.

Další výhoda: učitelské studium je dvouoborové, uchazeč tedy volí kombinaci dvou aprobačních předmětů, v nabídce je třeba kombinace přírodních věd s Filozofickou nebo Teologickou fakultou, přitom uchazeč podává jen jednu přihlášku a platí jeden poplatek.

Studium přírodovědných a technických předmětů ve specializacích pro střední školy nabízí Přírodovědecká fakulta JU pro akademický rok 2022/23 jen pro omezený počet studentů – pro studium v bakalářských oborech učitelství pro SŠ je to 150 uchazečů.

Učitelské obory nabízené na PřF JU:

Biologie

Chemie

Fyzika

informatika

matematika

geografie (Uvedené obory lze kombinovat mezi sebou)

reklama
Související články
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz