Domů     Zajímavosti
Učitel na míru: Přírodověda na JU připravuje učitele chybějících aprobací
Jan Zelenka 21.1.2022

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity chce změnit status neoblíbených předmětů jako je matematika, fyzika a chemie, a zároveň si sama vychovat kvalitní učitele přírodních věd. Zájemcům o obor učitelství nabízí mnoho výhod, hlavně bezprostřední kontakt s vědeckou obcí.  .

V publikovaných průzkumech o prestiži povolání se učitel stále umisťuje na předních místech. Je pravda, že dobrý učitel má perspektivu, kredit a stabilní práci, ale také je pravda, že těch dobrých je málo – zvláště matikářů, chemikářů a fyzikářů.

Proto se klade důraz na novou generaci učitelů těchto předmětů, která nyní probíhá ve vědeckých týmech. Tímto způsobem probíhá studium učitelství právě na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Vysoká poptávka po kvalifikovaných učitelích přírodovědných a technických předmětů

Studium učitelství na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity nabízí blízký kontakt se světovou vědou, propojení mezi učitelskými a odbornými programy, oborové didaktiky zajišťované učiteli ze středních škol.

Studenti se seznámí s vědeckým zázemím fakulty a velkou výhodou je, že se během studia učitelství mohou podílet na odborných projektech, vyjíždět do zahraničí na stáže a exkurze. Tak získají prvotřídní odborné vzdělání, poznají své oblíbené přírodní vědy z pohledu badatelského a tím přirozeně přijdou na způsob, jak je učit.

Velmi podstatnou složkou jsou oborové didaktiky a pedagogické praxe, které jsou realizovány ve spolupráci s vynikajícími středoškolskými učiteli.

Další výhoda: učitelské studium je dvouoborové, uchazeč tedy volí kombinaci dvou aprobačních předmětů, v nabídce je třeba kombinace přírodních věd s Filozofickou nebo Teologickou fakultou, přitom uchazeč podává jen jednu přihlášku a platí jeden poplatek.

Studium přírodovědných a technických předmětů ve specializacích pro střední školy nabízí Přírodovědecká fakulta JU pro akademický rok 2022/23 jen pro omezený počet studentů – pro studium v bakalářských oborech učitelství pro SŠ je to 150 uchazečů.

Učitelské obory nabízené na PřF JU:

Biologie

Chemie

Fyzika

informatika

matematika

geografie (Uvedené obory lze kombinovat mezi sebou)

Související články
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi fungujícími klášterními pivovary a společně uvařili velikonoční speciály Poutní: Poutní Březnové a nové Poutní Dubnové. Právě tato a další piva budou moci pivaři ochutnat už zítra (27. […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz