Domů     Příroda
Elegáni v černých fracích volají o pomoc
Pavel Polcar 6.1.2022
Foto zdroj: Pixabay

Extrémní povětrnostní jevy jsou stále častějším a závažnějším problémem, vše zákonitě vede ke zvýšení přímých nepříznivých termoregulačních dopadů na volně žijící zvířata. Kupříkladu kolonie tučňáků nejsou vůbec přizpůsobeny vyšším teplotám – a také na to bohužel nemilosrdně doplácí.

Zkraje roku 2022 vyšla v časopise Ornithological Applications studie, v níž vědci zveřejnili výsledky výzkumu, podle nichž enormně vysoké teploty měly v roce 2019 za následek úmrtí více než 354 argentinských tučňáků, přičemž se převážně jednalo o dospělá zvířata, většina z nich pravděpodobně zemřela na dehydrataci.

V tomto roce se v lednu na jižní polokouli, kdy je zde vrchol léta, teploty vyšplhaly na rekordních 44 stupňů Celsia.

Tato extrémní událost připadla na konec hnízdního období tučňáků magellanských, takže zabila velké množství dospělých jedinců, ale i mláďat,“ sdělila Katie Holtová, hlavní autorka, a dodala, že je to poprvé, co na poloostrově Punta Tombo zaznamenali hromadný úhyn spojený s extrémními teplotami.

Prognózy nejsou příznivé, odborníci na základě klimatických modelů očekávají celosvětový nárůst počtu vln extrémních veder. Tato situace bude kritická nejen pro nejrůznější volně žijící živočichy a ekosystémy, ale i pro lidi.

V centrální části kolonie zahynulo kolem 5 % dospělých jedinců. V jiných částech ale bylo zaznamenáno jen málo úhynů nebo žádný, což naznačuje, že zásadní roli mohly hrát mikroklima a také přístup k oceánu.

Tito ptáci jsou na Punta Tombo ohroženi více problémy, dosud to byly především prudké deště, které připravují o život zejména mláďata, někdy až polovinu všech, která se během roku vylíhla.

Životaschopnost populací dlouhověkých mořských ptáků, jako jsou tučňáci magellanští, závisí na jejich dlouhém životě. Dospělí tučňáci magellanští se mohou dožít více než třiceti let, takže mají obvykle mnoho příležitostí k úspěšnému odchovu mláďat.

Pokud v důsledku jedné takové události přijdeme o velké množství dospělých jedinců, je to vážný problém,“ dodala na závěr Holtová.

Související články
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz