Domů     Historie
Císařovna Sisi je zpět! V novém kabátě.
Martin Macourek 20.12.2021

Slavná rakouská filmová trilogie o císařovně Sisi režiséra Ernsta Marischky, od jejíž premiéry loni uplynulo už 65 let, se dočkala dalšího remaku.

Televizní stanice Epic Drama přinese exkluzívní premiéru nového šestidílného televizního seriálu o Sisi již během vánočných svátků!

Původní trilogie proslavila herečku německo-francouzského původu Romy Schneiderovou, která se vícerým neodmyslitelně spájí s reálnou postavou Alžbety Bavorské. V nejnovějším seriálu má podobný potenciál dostat se na vrchol doposud neznáma hvězdička Dominique Devenport.

Sisi, jak Alžbětu Bavorskou nazývali, byla mladší sestrou Heleny zvané také Nené, která se původně měla v rakouském Bad Ischlu zasnoubit s rakouským císařem Františkem Josefem I. Doprovázela ji přitom kromě matky právě Sisi, která se při rybaření nedaleko císařského zámku náhodou seznámila s císařem.

Oba se do sebe zamilovali na první pohled a zásnuby nakonec dopadly úplně jinak, než jak si veškeré příbuzenstvo původně představovalo.

Nová série se kromě Rakouska natáčela i v Litvě, Lotyšsku a v Maďarsku a soustředila se na Alžbětino mládí. Na její seznámení a milostnou aférku s císařem, její pokusy zapadnout do rigidního rakouského dvora i její neustálou konfrontaci s tchyní, arcivévodkyní Žofií Bavorskou.

Mladá Alžběta se na dvoře nakonec prosadila i jako manželka, i jako matka, a dokonce se jí dařilo i na diplomatickém poli, když v roce 1867 do značné míry přispěla k mírumilovnému vytvoření Rakousko-Uherské monarchie.

Štáb se při tvorbě seriálu soustředil nejen na historickou přesnost, ale také na prostředí a kostýmy, které měly dokonale odpovídat druhé polovině 19. století. Přesto se nejedná jen o nějaké prosté dobové drama, ale právě v postavě Sisi je zde přesah i do dnešní doby.

Sebevědomá, moderní žena, jakou postava císařovny Alžběty Bavorské je, se zabývá tématy jako rodinná láska, nezávislost, sebeuvědomění a svobodná vůle.

Tvůrci se slovu „remake“ přirozeně brání, ač se srovnání s verzí s Romy Schneiderovou přímo nabízí. Nemá se jednat jen o další převyprávění již mnohokrát vyprávěného příběhu. Přestože některé situace musely být zobrazeny jako fikce, už z toho důvodu, že v reálu u těchto situací kromě hlavních aktérů nikdo nebyl, byla zde ze strany tvůrců velká snaha o historickou přesnost.

Podle producenta Andrease Gutzeita nová představitelka hlavní role Dominique Devenport verzi Sisi s Romy Schneiderovou sama ani neviděla; prý k tomu nebyl kvůli „novému a čerstvému pojetí“ důvod.

Sama herečka se k roli dostala úplnou náhodou. Byla právě s kamarádem na pivu v Mnichově a zmínila se mu, že cítí určité propojení s císařovnou Sisi. Neuvědomila si ale, že tento kamarád měl druhý den setkání s castingovou režisérkou nového seriálu. Řekl jí o ní a režisérka vzápětí zavolala.

Dominique Devenport je na Sisi sympatické, že přestože bylo jejím úkolem „jen“ rodit děti a reprezentovat, našla způsob, jak si zajistit právo i na svůj soukromý život. Dominique se svěřila i s tím, jak jí pomáhaly lépe pochopit její roli i samotné kostýmy.

Například to, jakým způsobem ji omezovaly třeba v samotném dýchání. Sisi podle ní byla pod neustálým tlakem, protože se už v mladém věku ocitla v prostředí, které bylo plné omezení. Musela být velmi osamělá, protože její manžel byl nejprve reprezentant a až potom manžel.

Nám se tak ukazuje reálnější představa o životech princezen, královen a císařoven na zámcích či palácích, které se mnohdy podobaly spíše životům ve zlatých klecích.

Sisi vypráví příběh mladé, sebevědomé dívky, která se z této zlaté klece dokázala vymanit a stala se jednou z nejpopulárnějších ikon svého věku v celé Evropě.

Její příběh v novém kabátě mohou diváci sledovat na televizním kanálu Epic Drama od 26.12.ve 21:00 v seriálu Sisi.

Trailer: 

https://youtu.be/X_SXnVvawTs

Související články
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz