Domů     Historie
Císařovna Sisi je zpět! V novém kabátě.
Martin Macourek 20.12.2021

Slavná rakouská filmová trilogie o císařovně Sisi režiséra Ernsta Marischky, od jejíž premiéry loni uplynulo už 65 let, se dočkala dalšího remaku.

Televizní stanice Epic Drama přinese exkluzívní premiéru nového šestidílného televizního seriálu o Sisi již během vánočných svátků!

Původní trilogie proslavila herečku německo-francouzského původu Romy Schneiderovou, která se vícerým neodmyslitelně spájí s reálnou postavou Alžbety Bavorské. V nejnovějším seriálu má podobný potenciál dostat se na vrchol doposud neznáma hvězdička Dominique Devenport.

Sisi, jak Alžbětu Bavorskou nazývali, byla mladší sestrou Heleny zvané také Nené, která se původně měla v rakouském Bad Ischlu zasnoubit s rakouským císařem Františkem Josefem I. Doprovázela ji přitom kromě matky právě Sisi, která se při rybaření nedaleko císařského zámku náhodou seznámila s císařem.

Oba se do sebe zamilovali na první pohled a zásnuby nakonec dopadly úplně jinak, než jak si veškeré příbuzenstvo původně představovalo.

Nová série se kromě Rakouska natáčela i v Litvě, Lotyšsku a v Maďarsku a soustředila se na Alžbětino mládí. Na její seznámení a milostnou aférku s císařem, její pokusy zapadnout do rigidního rakouského dvora i její neustálou konfrontaci s tchyní, arcivévodkyní Žofií Bavorskou.

Mladá Alžběta se na dvoře nakonec prosadila i jako manželka, i jako matka, a dokonce se jí dařilo i na diplomatickém poli, když v roce 1867 do značné míry přispěla k mírumilovnému vytvoření Rakousko-Uherské monarchie.

Štáb se při tvorbě seriálu soustředil nejen na historickou přesnost, ale také na prostředí a kostýmy, které měly dokonale odpovídat druhé polovině 19. století. Přesto se nejedná jen o nějaké prosté dobové drama, ale právě v postavě Sisi je zde přesah i do dnešní doby.

Sebevědomá, moderní žena, jakou postava císařovny Alžběty Bavorské je, se zabývá tématy jako rodinná láska, nezávislost, sebeuvědomění a svobodná vůle.

Tvůrci se slovu „remake“ přirozeně brání, ač se srovnání s verzí s Romy Schneiderovou přímo nabízí. Nemá se jednat jen o další převyprávění již mnohokrát vyprávěného příběhu. Přestože některé situace musely být zobrazeny jako fikce, už z toho důvodu, že v reálu u těchto situací kromě hlavních aktérů nikdo nebyl, byla zde ze strany tvůrců velká snaha o historickou přesnost.

Podle producenta Andrease Gutzeita nová představitelka hlavní role Dominique Devenport verzi Sisi s Romy Schneiderovou sama ani neviděla; prý k tomu nebyl kvůli „novému a čerstvému pojetí“ důvod.

Sama herečka se k roli dostala úplnou náhodou. Byla právě s kamarádem na pivu v Mnichově a zmínila se mu, že cítí určité propojení s císařovnou Sisi. Neuvědomila si ale, že tento kamarád měl druhý den setkání s castingovou režisérkou nového seriálu. Řekl jí o ní a režisérka vzápětí zavolala.

Dominique Devenport je na Sisi sympatické, že přestože bylo jejím úkolem „jen“ rodit děti a reprezentovat, našla způsob, jak si zajistit právo i na svůj soukromý život. Dominique se svěřila i s tím, jak jí pomáhaly lépe pochopit její roli i samotné kostýmy.

Například to, jakým způsobem ji omezovaly třeba v samotném dýchání. Sisi podle ní byla pod neustálým tlakem, protože se už v mladém věku ocitla v prostředí, které bylo plné omezení. Musela být velmi osamělá, protože její manžel byl nejprve reprezentant a až potom manžel.

Nám se tak ukazuje reálnější představa o životech princezen, královen a císařoven na zámcích či palácích, které se mnohdy podobaly spíše životům ve zlatých klecích.

Sisi vypráví příběh mladé, sebevědomé dívky, která se z této zlaté klece dokázala vymanit a stala se jednou z nejpopulárnějších ikon svého věku v celé Evropě.

Její příběh v novém kabátě mohou diváci sledovat na televizním kanálu Epic Drama od 26.12.ve 21:00 v seriálu Sisi.

Trailer: 

https://youtu.be/X_SXnVvawTs

Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz