Domů     Zajímavosti
Některé nástrahy internetu neznají ani rodiče
Jan Nováček 3.12.2021

Vánoce se blíží a dopisy Ježíškovi plní okenní parapety. Kromě hraček či sportovního vybavení si v nich řada dětí píše o nový počítač, tablet či telefon s připojením na internet. Přemýšleli jste ale nad tím, v kolika letech je vhodné takové přání splnit a jak poté zajistit, aby dítě bylo na internetu v bezpečí?.

Podle průzkumu společnosti O2 považuje nejvíce lidí za vhodné, vybavit dítě prvním vlastním mobilním telefonem s přístupem na internet v 10-11 letech věku.

Takový krok s sebou ale nese také rizika. Například jen necelých 40 % dotázaných považuje svůj přehled o tom, jak jejich děti na internetu tráví čas, za dobrý. Ti ostatní mají rezervy.

„Přes 60 % lidí si sice uvědomuje některé nástrahy, jež na jejich děti mohou na síti číhat, ale zároveň přiznávají, že určitě nevědí o všech,“ popisuje výsledky průzkumu Marie Mališková, CSR manažerka O2.

Informace o tom, jaká rizika na internetu dětem hrozí a tipy na to, jak jim předcházet, proto společnost O2 shromáždila na specializovaný web www.bezpecnevsiti.cz, jenž neustále aktualizuje.

Rodiče se na něm mohou dočíst, že kyberšikana nebo obsah sexuálního charakteru nejsou jedinými nástrahami, se kterými se jejich děti na síti mohou setkat. Nebezpečné jsou také fenomény jako stalking, fake news a výjimkou není ani obsah, jenž v dětech plíživě podněcuje rasovou nenávist či extremistické postoje.

„Internet zcela smíchal svět dospělých a dětí bez jakýchkoliv bariér. Zkušenost z Dětského krizového centra jednoznačně potvrzuje, že mnozí rodiče vůbec netuší, co se na internetu odehrává,“ vysvětluje ředitelka Dětského krizového centra a psycholožka Zora Dušková.

Přes 80 % rodičů v průzkumu dále uvádí, že omezuje svým dětem přístup na některé internetové stránky. Většina tak ale činí jen formou slovních doporučení. Technické prostředky, jako jsou specializované blokovací aplikace, využívá jen necelá pětina lidí.

Problematickým prostředím z hlediska ohrožení dětí na internetu ale nejsou jen konkrétní portály či domény. Mnoho nástrah skrývají také sociální sítě.

Více než 20 % rodičů přitom buď neví, kolik profilů na sociálních sítích jejich dítě má, nebo dosud ani netušilo, že je možné mít profilů více.

„Přes 60 % respondentů uvádí, že jejich dítě má na sociálních sítích jen jeden profil. Například aplikace Instagram ale láká mladé lidi na soukromé účty, u kterých si uživatelé sami nastaví, kdo může jejich obsah vidět a komu se zobrazí jen prázdná stránka.

Rodiče tak o dalších profilech nemusí vůbec vědět,“ popisuje Mališková, jednu z informací, jež web www.bezpecnevsiti.cz uvádí.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Hlavním tématem letošního ročníku Noci vědců je „tajemství“. Avšak několik lákadel, které na 6. října připravuje Slezská univerzita v Opavě, můžeme prozradit už nyní. V nabídce je například vesmír, umělá inteligence, hry pro děti, ochutnávka středověké kuchyně nebo jedlého hmyzu. Vstup je zdarma. Dlouho do noci budou mít otevřena všechna tradiční univerzitní místa a budovy […]
V současné době patří Česká republika mezi pět největších pěstitelů chmele na světě. Nejvyužívanější odrůdou při výrobě českého piva je chmel, pocházející ze Žatecké chmelařské oblasti. Dalšími oblastmi pěstování chmele jsou Úštěcko a pak Tršická pánev s lokalitami na Přerovsku, Olomoucku a Hranicku. Právě odtud pochází chmel pro nové pivo Litovel Josef…   České odrůdy chmele […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz