Domů     Zajímavosti
Některé nástrahy internetu neznají ani rodiče
Jan Nováček 3.12.2021

Vánoce se blíží a dopisy Ježíškovi plní okenní parapety. Kromě hraček či sportovního vybavení si v nich řada dětí píše o nový počítač, tablet či telefon s připojením na internet. Přemýšleli jste ale nad tím, v kolika letech je vhodné takové přání splnit a jak poté zajistit, aby dítě bylo na internetu v bezpečí?.

Podle průzkumu společnosti O2 považuje nejvíce lidí za vhodné, vybavit dítě prvním vlastním mobilním telefonem s přístupem na internet v 10-11 letech věku.

Takový krok s sebou ale nese také rizika. Například jen necelých 40 % dotázaných považuje svůj přehled o tom, jak jejich děti na internetu tráví čas, za dobrý. Ti ostatní mají rezervy.

„Přes 60 % lidí si sice uvědomuje některé nástrahy, jež na jejich děti mohou na síti číhat, ale zároveň přiznávají, že určitě nevědí o všech,“ popisuje výsledky průzkumu Marie Mališková, CSR manažerka O2.

Informace o tom, jaká rizika na internetu dětem hrozí a tipy na to, jak jim předcházet, proto společnost O2 shromáždila na specializovaný web www.bezpecnevsiti.cz, jenž neustále aktualizuje.

Rodiče se na něm mohou dočíst, že kyberšikana nebo obsah sexuálního charakteru nejsou jedinými nástrahami, se kterými se jejich děti na síti mohou setkat. Nebezpečné jsou také fenomény jako stalking, fake news a výjimkou není ani obsah, jenž v dětech plíživě podněcuje rasovou nenávist či extremistické postoje.

„Internet zcela smíchal svět dospělých a dětí bez jakýchkoliv bariér. Zkušenost z Dětského krizového centra jednoznačně potvrzuje, že mnozí rodiče vůbec netuší, co se na internetu odehrává,“ vysvětluje ředitelka Dětského krizového centra a psycholožka Zora Dušková.

Přes 80 % rodičů v průzkumu dále uvádí, že omezuje svým dětem přístup na některé internetové stránky. Většina tak ale činí jen formou slovních doporučení. Technické prostředky, jako jsou specializované blokovací aplikace, využívá jen necelá pětina lidí.

Problematickým prostředím z hlediska ohrožení dětí na internetu ale nejsou jen konkrétní portály či domény. Mnoho nástrah skrývají také sociální sítě.

Více než 20 % rodičů přitom buď neví, kolik profilů na sociálních sítích jejich dítě má, nebo dosud ani netušilo, že je možné mít profilů více.

„Přes 60 % respondentů uvádí, že jejich dítě má na sociálních sítích jen jeden profil. Například aplikace Instagram ale láká mladé lidi na soukromé účty, u kterých si uživatelé sami nastaví, kdo může jejich obsah vidět a komu se zobrazí jen prázdná stránka.

Rodiče tak o dalších profilech nemusí vůbec vědět,“ popisuje Mališková, jednu z informací, jež web www.bezpecnevsiti.cz uvádí.

Související články
Automobilka JLR na výrobu a testování elektromobilů v Coventry rozšířil svůj seznam nových zaměstnanců o nevšedního kolegu v podobě čtyřnohého robotického psa jménem Rover. Vzhledem k tomu, že testovací centrum je složité a energeticky náročné prostředí s tisíci zařízeními, které vyžaduje neustálý dohled, má Roverova role hlídacího psa pro JLR a její lidské kolegy zásadní […]
Plánovaná dostavba jaderných bloků v Dukovanech se blíží a s tím se zvyšuje i zájem studentů o jaderné obory – skoro 40% nárůst zapsaných eviduje i Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI), která je v Česku i ve střední Evropě již od svého založení vůdčí institucí v oblasti vzdělávání jaderných inženýrů. Studenti FJFI se teď mohou těšit […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Potraviny – tedy přesněji plýtvání potravinami. Vědci v projektu Drawdown představili 100 řešení, jak snížit dopad klimatické krize. A jako třetí nejdůležitější řešení, které má […]
Vědci z univerzity v britském Lincolnu přišli s překvapivým zjištěním. Zatímco až dosud bylo aportování přisuzováno výhradně psům, údajně není cizí ani kočkám… Přestože se jejich domestikace a přirozené chování liší, mají psi a kočky mnoho společného. Například jsou zdatnými predátory, kteří žijí společně s lidmi, s nimiž si vychutnávají zábavné chvíle. To ale není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz