Domů     Zajímavosti
Úspěšný seriál o nejslavnějším veterinářovi Jamesovi Herriotovi pokračuje!
Martin Macourek 7.11.2021

První sérií seriálu Všechny velké a malé bytosti, která měla premiéru na podzim loňského roku, se její tvůrci trefili do černého. V době pandemického lockdownu se tenhle seriál stal jedním z nejsledovanějších pořadů ve Velké Británii.

A podobný úspěch žal i v dalších evropských zemích včetně České republiky. Prostředí národního parku Yorkshire Dales bylo zkrátka úžasným útočištěm před zdrcující tíhou čtyř stěn našich obývacích pokojů.

Zejména pro lidi ve městech, kteří kromě místních parků několik měsíců žádnou přírodu neviděli.

Přičteme-li k tomu skvělý scénář, který se točí okolo veterinářské a zvířecí tematiky, jak je ostatně u Jamese Herriota, autora předlohy, zvykem, potom se jistě můžeme těšit i na již druhou sérii moderní verze seriálu, jež brzy přijde i na naše televizní obrazovky.

O moderní verzi hovoříme proto, že Všechny velké a malé bytosti (v originále All Creatures Great and Small) byly původně natočeny už dříve.

Konkrétně mezi lety 1978 a 1990 vzniklo celkem sedm sezón seriálu. Zatímco původní verze vznikla v gesci BBC, za tou novou stojí produkce Channel 5.

Co je však potěšující, hodnotí například uživatelé portálu ČSFD.cz novou verzi už podle první série téměř tak vysoko jako tu původní (91 % versus 85 %). Potěšující je to hlavně proto, že staromilci remakům, tedy česky předělávkám, původních filmů a seriálů příliš neholdují a zpravidla je tedy hodnotí kritičtěji než původní dílo, které s nostalgií sledují z archivu.

Mimochodem, původní stejnojmenný film z roku 1975 s Anthony Hopkinsem v hlavní roli se 70 procenty silně zaostává.

A o čem tedy celý seriál je? Zápletka je poměrně jednoduchá, ale slibuje toho hodně. Na počátku je mladý absolvent veteriny James Herriot, který přichází z univerzity v Glasgow do krásné, ale odlehlé venkovské oblasti Yorkshire Dales.

Ačkoliv bylo působení v tomto místě jeho dlouhodobým snem, poměrně rychle vystřízliví, protože zjistí, že musí méně léčit zvířata a více jejich majitele.

První série se nesetkala s úspěchem jen u diváků, ale také u televizních kritiků, kteří o seriálu Všechny velké a malé bytosti hovoří jako o „uklidňujícím šálku Yorkshirského čaje“ či jako o „velmi potřebném televizním toniku s tím, jak směřujeme směrem k post-pandemickému životu.“.

V hlavních rolích se opět představí například dobře známá britská herečka Patricia Hodgeová, která zde hraje paní Pumphreyovou, excentrickou majitelku rozmazleného pekingského palácového psíka jménem Tricki Woo.

Role mladého veterináře Jamese Herriota se opět ujal herec Nicholas Ralph, Samuel West pak hraje jeho chaotického a chybujícího šéfa Siegfrieda Farnona.

Do dalších důležitých úloh byli obsazeni třeba Callum Woodhouse jako Siegfriedův nezvedený bratr Tristan či Matthew Lewis, známý z filmů o Harrym Potterovi, jenž se na začátku druhé série po krátké pauze vrací v roli Hugha Hultona.

Zásadní ženskou roli místní krásky a farmářovy dcery Helen Aldersonové, díky které má Herriot další důvod na venkově zůstávat, získala Rachel Shentonová.

Seriál podle Herriota (v knižní podobě se mimochodem dodnes prodalo asi 60 milionů výtisků) je potřebným protilékem na výzvy moderního a pro některé často příliš chaotického světa. A to i díky svému zaměření na komunitu a její důležitost v našich životech.

I ve své druhé řadě zůstává dramatický seriál Všechny velké a malé bytosti díky své atmosféře, scénáři i obsazení pořadem, který stojí za to sledovat.

Sledovat ho můžete v premiéře vždy v pátek ve 20:15, a to od 12. listopadu exkluzivně na kanálu Epic Drama.

Tato druhá série sestává ze šesti dílů plus vánočního speciálu.

Trailer: 

https://youtu.be/j-jKVEsst0Q

Související články
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz