Domů     Příroda
Dokument Skrytá Indie ukáže krásy této tajemné země
Martin Macourek 5.11.2021

Dokumentární seriál Skrytá Indie, který již brzy přijde na naše obrazovky, ukáže, že i tato přelidněná asijská země stále dokáže nabídnout nádherná zákoutí a přírodní scenérie, nad kterými se divákovi bude tajit dech.

Rozmanitost indického subkontinentu je fascinující. Zatímco na severu najdete nespoutanou „střechu světa“ a nádherné hory, které neodpouštějí chyby, v srdci země se setkáte s velkými řekami, ale i pouštěmi, a na úplném jihu zase můžete prozkoumat malebné deštné pralesy.

Třídílný dokument, který mají čeští diváci šanci vidět na kanálu Viasat Nature v premiéře od neděle 7. listopadu od 13:00, ukazuje nádheru indické přírody, se kterou místní lidé žijí v sepětí navzdory šanci najít „lepší život“ v některém z pulzujících indických měst.

Na některých místech země je možné vidět endemická zvířata, jež se nikde jinde nevyskytují, a místa, kde divočina ještě neřekla své poslední slovo. Záběry jedinečného Údolí květů na západní straně Himaláje se střídají s pohledem na malé, čerstvě vylíhnuté želvy na východním pobřeží či indické nosorožce jednorohé a lvy z národního parku Gir.

Je samozřejmé, že pouhé tři hodinové díly, natočené mezi lety 2015 a 2017, nemohou komplexně a detailně postihnout celkovou krásu přírody Indie, ale v rámci časových limitů se jim to daří dokonale.

V první epizodě, nazvané Země změn, se dozvíme něco o sezónních extrémech, které jsou dány především tamním klimatem.

Monzunové deště zaplavují zemi, která se dočasně zazelená, ale následně opět přijde sžíravé sucho. Pro živočichy to přirozeně není úplně ideální životní schéma, ale ti, co se přizpůsobí, vytvářejí nádherně rozmanité přírodní scenérie, které nejsou nikdy stejné.

Kromě zmíněných nosorožců a lvů láká toto prostředí i návštěvníky z větších dálek, jako jsou obrovská hejna jeřábů demoiselle.

Druhá epizoda, Země hor, zavede diváky do ne až tak známého pohoří Západní Ghát, které se táhne podél téměř celého západního pobřeží Indie. Pohoří zabírá rozlohu přibližně 60 tisíc kilometrů čtverečních, což jsou přibližně tři čtvrtiny plochy celé České republiky.

Dlouhé je asi 1 500 km a v nejširším bodě široké 200 km. Nejvyšší hora Ánamuti má výšku 2 695 m n. m. Zajímavé je, že název takto velké oblasti je kromě odborné veřejnosti v našich končinách známý jen velmi málo.

Monzunové kopce jsou zde pokryty bujnými lesy a čajovníkovými plantážemi a místní biodiverzita patří k těm nejrozmanitějším na světě. O něco výše na sever pak leží mocné a dobře známé Himaláje, které zachycují monzunové větry a zároveň chrání Indii před chladem ze severu.

Jedinečný svět plný života opět stojí za to vidět, byť ho oněch 60 minut zdaleka nepokryje v celé jeho kráse a šíři.

Země řek, tak se jmenuje třetí a poslední díl Skryté Indie, který se točí převážně okolo posvátné řeky Gangy. Tento mocný veletok je srdcem země a přeneseně i celého národa, a proudí ze severu od Himalájí až po rozsáhlé mangrovové porosty delty a dále do oceánu.

Ganga s sebou nese cenné živiny a zaplavuje úrodnou půdu okolo sebe. V divočejších oblastech toku mimo velká města pak stále objevíte spoustu cenné a unikátní přírody. Ve skrytých zákoutích pláží Gangy žijí želvy, a v místních bažinách zase unikátní ostnoploutvé ryby z podčeledi lezcovití.

A samozřejmě zde najdeme také hravé vydry, které i v těchto oblastech našly svůj domov.

Takže nezapomeňte – na dokumentární seriál Skrytá Indie se můžete těšit v premiéře od neděle 7. listopadu ve 13:00 na kanálu Viasat Nature..

Trailer: 

https://youtu.be/ErJrqtxVFKM

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz