Domů     Technika
Úspěch ostravských robotiků na prestižní soutěži European Rover Challenge 2021
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 30.9.2021

Tým studentů RoverOva z katedry robotiky Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se se svým mobilním roverem K3P4 umístil na širším pódiu v prestižní soutěži European Rover Challenge 2021.

RoverOva v polské městě Kielce poměřil síly s dalšími 12 týmy z celé Evropy, které se do soutěže kvalifikovaly z celkových 50 přihlášených.

Pořadí pak porota vyhodnotila podle toho, jak se týmům dařilo v dílčích disciplínách – od podoby přihlášky, průběžného a finálního reportu, videa a samotné soutěže s pěti různými úkoly. „Vedlo se nám dobře, celkově to hodnotím kladně.

Několik bodů jsme ale ztratili docela zbytečně,“ hodnotí Robert Pastor, lídr týmu RoverOva.

Přímo na místě musel tým prokázat své dovednosti v pěti disciplínách. V té navigační se musel rover pohybovat autonomně, aniž by ho mohli operátoři sledovat prostřednictvím kamery. Vědecký úkol pak prověřil schopnost týmu provést výzkum na soutěžním poli.

reklama

„Dostali jsme fotky a mapu soutěžní plochy a naším úkolem bylo identifikovat geologické prvky – například krátery, lávové tunely nebo tektonické aktivity – a poté stanovit hypotézu, kterou jsme měli během jízdy roveru potvrdit, nebo vyvrátit,“ popisuje inženýr Pastor jeden z úkolů, na nějž se museli jakožto strojaři bez jediného geologa v týmu důkladně připravit.

Týmy čekala kromě prezentace o vývoji vlastního roveru a úkolu zaměřeném na manipulaci a sběr předmětů také disciplína, která testovala obratnost. Před robota organizátoři postavili panel, který měl rover ovládat – přepínat tlačítka v dané posloupnosti, měřit napětí nebo zastrčit kabel do zásuvky.

Na všechny tyto specifické disciplíny se musel tým ostravských strojařů připravit výměnou modulů. Přibylo také jiné komunikační zařízení, nové kamery i modernější počítač.

RoverOva navázal na skvělé výsledky z minulých ročníků – třeba loňské stříbro. Zatímco před rokem se ovšem klání konalo distančně a soutěžící museli rover ovládat přes počítač z Ostravy, letos se za soutěží vrátili do Kielce.

reklama

A jaké úkoly je čekají do dalšího ročníku? „Před námi stojí jedna velká výzva – přilákat do týmu další kolegy. Uvítáme každého studenta, kterého zajímá robotika a bavilo by ho pracovat s námi na vývoji další generace mobilního roveru,“ uzavírá Robert Pastor.

reklama
Související články
Svět nebude v blízké budoucnosti bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, ale zároveň se bude potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 poptávka podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence několikanásobně vzroste a vytvoří se deficit 1,8 megatun ročně. Tomuto problému by se podle ředitele výzkumu Toyoty Motor Corporation Gilla […]
Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Nikola Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší. Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva, uvedla to CNN. Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny […]
Nedávná studie Harvardovy univerzity a dalších vědeckých pracovišť došla k závěru, že spalování fosilních paliv zkracuje každý rok život osmi milionům Britů. Další vědecké práce hovoří o jiných číslech, ale v jednom se shodují: špivaný vzduch je nekompromisním zabijákem. „Spalování fosilních paliv, jako je uhlí, benzin nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz