Domů     Technika
Úspěch ostravských robotiků na prestižní soutěži European Rover Challenge 2021
Jan Zelenka 30.9.2021

Tým studentů RoverOva z katedry robotiky Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se se svým mobilním roverem K3P4 umístil na širším pódiu v prestižní soutěži European Rover Challenge 2021.

RoverOva v polské městě Kielce poměřil síly s dalšími 12 týmy z celé Evropy, které se do soutěže kvalifikovaly z celkových 50 přihlášených.

Pořadí pak porota vyhodnotila podle toho, jak se týmům dařilo v dílčích disciplínách – od podoby přihlášky, průběžného a finálního reportu, videa a samotné soutěže s pěti různými úkoly. „Vedlo se nám dobře, celkově to hodnotím kladně.

Několik bodů jsme ale ztratili docela zbytečně,“ hodnotí Robert Pastor, lídr týmu RoverOva.

Přímo na místě musel tým prokázat své dovednosti v pěti disciplínách. V té navigační se musel rover pohybovat autonomně, aniž by ho mohli operátoři sledovat prostřednictvím kamery. Vědecký úkol pak prověřil schopnost týmu provést výzkum na soutěžním poli.

„Dostali jsme fotky a mapu soutěžní plochy a naším úkolem bylo identifikovat geologické prvky – například krátery, lávové tunely nebo tektonické aktivity – a poté stanovit hypotézu, kterou jsme měli během jízdy roveru potvrdit, nebo vyvrátit,“ popisuje inženýr Pastor jeden z úkolů, na nějž se museli jakožto strojaři bez jediného geologa v týmu důkladně připravit.

Týmy čekala kromě prezentace o vývoji vlastního roveru a úkolu zaměřeném na manipulaci a sběr předmětů také disciplína, která testovala obratnost. Před robota organizátoři postavili panel, který měl rover ovládat – přepínat tlačítka v dané posloupnosti, měřit napětí nebo zastrčit kabel do zásuvky.

Na všechny tyto specifické disciplíny se musel tým ostravských strojařů připravit výměnou modulů. Přibylo také jiné komunikační zařízení, nové kamery i modernější počítač.

RoverOva navázal na skvělé výsledky z minulých ročníků – třeba loňské stříbro. Zatímco před rokem se ovšem klání konalo distančně a soutěžící museli rover ovládat přes počítač z Ostravy, letos se za soutěží vrátili do Kielce.

A jaké úkoly je čekají do dalšího ročníku? „Před námi stojí jedna velká výzva – přilákat do týmu další kolegy. Uvítáme každého studenta, kterého zajímá robotika a bavilo by ho pracovat s námi na vývoji další generace mobilního roveru,“ uzavírá Robert Pastor.

Související články
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Technika 14.6.2025
Umělá inteligence se učí nejen plánovat a organizovat, ale také hackovat. Zatím jde jen o testy a izolované případy, ale odborníci varují: útoky řízené tzv. AI agenty se pomalu stávají realitou. A leckoho z ní bude bolet hlava. Termín „agent“ má v AI komunitě nový význam. Nejde o tajného operativce v obleku a slunečnými brýlemi, […]
Technika 8.6.2025
Vzácné zeminy představují skupinu 17 kovů, které se vyskytují v zemské kůře, a přestože nejsou vždy extrémně vzácné, jejich chemické vlastnosti a technické využití je činí naprosto nenahraditelnými pro dnešní průmysl. Bez těchto kovů, mezi které patří například terbium, praseodymium či dysprosium, se moderní technologie, od spotřební elektroniky až po pokročilé vojenské systémy, prostě neobejdou. […]
Technika 7.6.2025
Vši, blechy a tasemnice lidstvo doprovázejí po celou evoluční historii. Avšak největším parazitem moderní doby není žádný krev sající bezobratlý, nýbrž elegantní zařízení se skleněnou obrazovkou, navržené tak, aby bylo návykové. Ano, podle australských vědců je to chytrý telefon. Chytré telefony nejsou jen neškodnými nástroji; parazitují na našem čase, pozornosti a osobních informacích  a to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz