Domů     Technika
Úspěch ostravských robotiků na prestižní soutěži European Rover Challenge 2021
Jan Zelenka 30.9.2021

Tým studentů RoverOva z katedry robotiky Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se se svým mobilním roverem K3P4 umístil na širším pódiu v prestižní soutěži European Rover Challenge 2021.

RoverOva v polské městě Kielce poměřil síly s dalšími 12 týmy z celé Evropy, které se do soutěže kvalifikovaly z celkových 50 přihlášených.

Pořadí pak porota vyhodnotila podle toho, jak se týmům dařilo v dílčích disciplínách – od podoby přihlášky, průběžného a finálního reportu, videa a samotné soutěže s pěti různými úkoly. „Vedlo se nám dobře, celkově to hodnotím kladně.

Několik bodů jsme ale ztratili docela zbytečně,“ hodnotí Robert Pastor, lídr týmu RoverOva.

Přímo na místě musel tým prokázat své dovednosti v pěti disciplínách. V té navigační se musel rover pohybovat autonomně, aniž by ho mohli operátoři sledovat prostřednictvím kamery. Vědecký úkol pak prověřil schopnost týmu provést výzkum na soutěžním poli.

„Dostali jsme fotky a mapu soutěžní plochy a naším úkolem bylo identifikovat geologické prvky – například krátery, lávové tunely nebo tektonické aktivity – a poté stanovit hypotézu, kterou jsme měli během jízdy roveru potvrdit, nebo vyvrátit,“ popisuje inženýr Pastor jeden z úkolů, na nějž se museli jakožto strojaři bez jediného geologa v týmu důkladně připravit.

Týmy čekala kromě prezentace o vývoji vlastního roveru a úkolu zaměřeném na manipulaci a sběr předmětů také disciplína, která testovala obratnost. Před robota organizátoři postavili panel, který měl rover ovládat – přepínat tlačítka v dané posloupnosti, měřit napětí nebo zastrčit kabel do zásuvky.

Na všechny tyto specifické disciplíny se musel tým ostravských strojařů připravit výměnou modulů. Přibylo také jiné komunikační zařízení, nové kamery i modernější počítač.

RoverOva navázal na skvělé výsledky z minulých ročníků – třeba loňské stříbro. Zatímco před rokem se ovšem klání konalo distančně a soutěžící museli rover ovládat přes počítač z Ostravy, letos se za soutěží vrátili do Kielce.

A jaké úkoly je čekají do dalšího ročníku? „Před námi stojí jedna velká výzva – přilákat do týmu další kolegy. Uvítáme každého studenta, kterého zajímá robotika a bavilo by ho pracovat s námi na vývoji další generace mobilního roveru,“ uzavírá Robert Pastor.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz