Domů     Zajímavosti
Ne na každé auto lze namontovat tažné zařízení
Martin Macourek
od Martin Macourek 23.8.2021

komerční sdělení

Tažné zařízení je věc, jejíž užitečnost si většina lidí uvědomí až ve chvíli, kdy jej opravdu potřebují, třeba při stěhování. Na první pohled to nepředstavuje žádný větší problém, známou „kouli“ lze přece dokoupit a na auto namontovat.

To je sice pravda, ďábel se ale skrývá v detailu. Je totiž možné, že majitel auta až v tento okamžik zjistí, že na jeho vůz tažné zařízení namontovat vůbec nejde! A není to přitom často otázka technická, nýbrž administrativní. Jak to tedy s dodatečnou montáží tažného zařízení ve skutečnosti je?

Co hovoří zákon?

Postupujeme-li od začátku, zjistíme, že přípojné vozidlo lze za vůz připojit ve chvíli, kdy má auto ve svém technickém průkazu zapsáno tažné zařízení příslušných parametrů. A právě zde může nastat problém.

reklama

Jedna věc je splnění všech požadavků na montáž a registraci tažného zařízení, tj. předložení typového listu odpovídajícího příslušné normě a také potvrzení o odborné montáži od servisu oprávněného toto potvrzení vydávat (seznam takových servisů lze nalézt např. na stránkách Ministerstva dopravy).

Druhou věcí je potom maximální hmotnost přípojného vozidla, která je daná výrobcem auta a je v technickém průkazu také zapsána.

Není totiž vyloučeno, že právě váš vůz má v technickém průkazu tento údaj nulový. K tomu může dojít poměrně snadno, stačí, aby si automobilka usnadnila život. A že to řada z nich dělá…

Zkrátka a dobře, pokud chce automobilka umožnit majiteli jejich vozu připojení vozíku nebo jiného přípojného vozidla, musí udělat poměrně dost věcí. Předně musí připravit místo pro jeho montáž, musí připravit elektrické rozvody a potom musí dle požadavků normy EU 1230/2012 prokázat, že auto opravdu zvládne táhnout udávanou zátěž a dokáže se s ní třeba rozjet v kopci.

reklama

Některá z těchto podmínek může pro výrobce znamenat např. nutnost změnit motorizaci, do čehož se jí logicky nechce. A tak si ulehčí práci a o zkoušky se vůbec nestará.

Nešťastný majitel potom třeba po letech používání své Škodovky zjistí, že za ní žádný přívěs prostě nepřipojí.

Na tento parametr je tak třeba dávat pozor již při koupi vozu, ať již nového nebo bazarového.

Jak zajistit, že vyberete správné tažné zařízení?

V případě, že patříte ke šťastlivcům, kteří si za své auto mohou přípojné zařízení připojit, je na místě začít se zamýšlet nad tím, jak vybrat to pravé. Předně je třeba doporučit nákup u prověřených firem s dlouholetými zkušenostmi, jejichž pracovníci vám budou schopni poradit s každým problémem a každou otázkou.

reklama

Jedna se např. o tohoto výrobce tažných zařízení (Rameder).

Tažné zařízení, které si kupujete, musí být jednak kompatibilní s vozem, na který jej chcete namontovat, a musí splňovat podmínku svého dostatečného maximálního zatížení v horizontálním i vertikálním směru vzhledem k zařízení, které na něj chcete připojit.

Zdroj obrázku: Evgenii Panov / Shutterstock.com

reklama
Související články
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz