Domů     Zajímavosti
Ne na každé auto lze namontovat tažné zařízení

komerční sdělení

Tažné zařízení je věc, jejíž užitečnost si většina lidí uvědomí až ve chvíli, kdy jej opravdu potřebují, třeba při stěhování. Na první pohled to nepředstavuje žádný větší problém, známou „kouli“ lze přece dokoupit a na auto namontovat.

To je sice pravda, ďábel se ale skrývá v detailu. Je totiž možné, že majitel auta až v tento okamžik zjistí, že na jeho vůz tažné zařízení namontovat vůbec nejde! A není to přitom často otázka technická, nýbrž administrativní. Jak to tedy s dodatečnou montáží tažného zařízení ve skutečnosti je?

Co hovoří zákon?

Postupujeme-li od začátku, zjistíme, že přípojné vozidlo lze za vůz připojit ve chvíli, kdy má auto ve svém technickém průkazu zapsáno tažné zařízení příslušných parametrů. A právě zde může nastat problém.

Jedna věc je splnění všech požadavků na montáž a registraci tažného zařízení, tj. předložení typového listu odpovídajícího příslušné normě a také potvrzení o odborné montáži od servisu oprávněného toto potvrzení vydávat (seznam takových servisů lze nalézt např. na stránkách Ministerstva dopravy).

Druhou věcí je potom maximální hmotnost přípojného vozidla, která je daná výrobcem auta a je v technickém průkazu také zapsána.

Není totiž vyloučeno, že právě váš vůz má v technickém průkazu tento údaj nulový. K tomu může dojít poměrně snadno, stačí, aby si automobilka usnadnila život. A že to řada z nich dělá…

Zkrátka a dobře, pokud chce automobilka umožnit majiteli jejich vozu připojení vozíku nebo jiného přípojného vozidla, musí udělat poměrně dost věcí. Předně musí připravit místo pro jeho montáž, musí připravit elektrické rozvody a potom musí dle požadavků normy EU 1230/2012 prokázat, že auto opravdu zvládne táhnout udávanou zátěž a dokáže se s ní třeba rozjet v kopci.

Některá z těchto podmínek může pro výrobce znamenat např. nutnost změnit motorizaci, do čehož se jí logicky nechce. A tak si ulehčí práci a o zkoušky se vůbec nestará.

Nešťastný majitel potom třeba po letech používání své Škodovky zjistí, že za ní žádný přívěs prostě nepřipojí.

Na tento parametr je tak třeba dávat pozor již při koupi vozu, ať již nového nebo bazarového.

Jak zajistit, že vyberete správné tažné zařízení?

V případě, že patříte ke šťastlivcům, kteří si za své auto mohou přípojné zařízení připojit, je na místě začít se zamýšlet nad tím, jak vybrat to pravé. Předně je třeba doporučit nákup u prověřených firem s dlouholetými zkušenostmi, jejichž pracovníci vám budou schopni poradit s každým problémem a každou otázkou.

Jedna se např. o tohoto výrobce tažných zařízení (Rameder).

Tažné zařízení, které si kupujete, musí být jednak kompatibilní s vozem, na který jej chcete namontovat, a musí splňovat podmínku svého dostatečného maximálního zatížení v horizontálním i vertikálním směru vzhledem k zařízení, které na něj chcete připojit.

Zdroj obrázku: Evgenii Panov / Shutterstock.com

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz