Tažné zařízení je věc, jejíž užitečnost si většina lidí uvědomí až ve chvíli, kdy jej opravdu potřebují, třeba při stěhování. Na první pohled to nepředstavuje žádný větší problém, známou „kouli“ lze přece dokoupit a na auto namontovat.
To je sice pravda, ďábel se ale skrývá v detailu. Je totiž možné, že majitel auta až v tento okamžik zjistí, že na jeho vůz tažné zařízení namontovat vůbec nejde! A není to přitom často otázka technická, nýbrž administrativní. Jak to tedy s dodatečnou montáží tažného zařízení ve skutečnosti je?
Co hovoří zákon?
Postupujeme-li od začátku, zjistíme, že přípojné vozidlo lze za vůz připojit ve chvíli, kdy má auto ve svém technickém průkazu zapsáno tažné zařízení příslušných parametrů. A právě zde může nastat problém.
Jedna věc je splnění všech požadavků na montáž a registraci tažného zařízení, tj. předložení typového listu odpovídajícího příslušné normě a také potvrzení o odborné montáži od servisu oprávněného toto potvrzení vydávat (seznam takových servisů lze nalézt např. na stránkách Ministerstva dopravy).
Druhou věcí je potom maximální hmotnost přípojného vozidla, která je daná výrobcem auta a je v technickém průkazu také zapsána.
Není totiž vyloučeno, že právě váš vůz má v technickém průkazu tento údaj nulový. K tomu může dojít poměrně snadno, stačí, aby si automobilka usnadnila život. A že to řada z nich dělá…
Zkrátka a dobře, pokud chce automobilka umožnit majiteli jejich vozu připojení vozíku nebo jiného přípojného vozidla, musí udělat poměrně dost věcí. Předně musí připravit místo pro jeho montáž, musí připravit elektrické rozvody a potom musí dle požadavků normy EU 1230/2012 prokázat, že auto opravdu zvládne táhnout udávanou zátěž a dokáže se s ní třeba rozjet v kopci.
Některá z těchto podmínek může pro výrobce znamenat např. nutnost změnit motorizaci, do čehož se jí logicky nechce. A tak si ulehčí práci a o zkoušky se vůbec nestará.
Nešťastný majitel potom třeba po letech používání své Škodovky zjistí, že za ní žádný přívěs prostě nepřipojí.
Na tento parametr je tak třeba dávat pozor již při koupi vozu, ať již nového nebo bazarového.
Jak zajistit, že vyberete správné tažné zařízení?
V případě, že patříte ke šťastlivcům, kteří si za své auto mohou přípojné zařízení připojit, je na místě začít se zamýšlet nad tím, jak vybrat to pravé. Předně je třeba doporučit nákup u prověřených firem s dlouholetými zkušenostmi, jejichž pracovníci vám budou schopni poradit s každým problémem a každou otázkou.
Jedna se např. o tohoto výrobce tažných zařízení (Rameder).
Tažné zařízení, které si kupujete, musí být jednak kompatibilní s vozem, na který jej chcete namontovat, a musí splňovat podmínku svého dostatečného maximálního zatížení v horizontálním i vertikálním směru vzhledem k zařízení, které na něj chcete připojit.
Zdroj obrázku: Evgenii Panov / Shutterstock.com