Domů     Zajímavosti
Kolik stojí letenka do vesmíru? Jeff Bezos odstartoval vesmírný turismus

komerční sdělení

Chtěli jste být v dětství astronautem? Kosmické dobrodružství může zažít každý člověk s dostatkem peněz – alespoň to předpovídá Jeff Bezos se společností Blue Origin. Raketa New Shepard jej v červenci 2021 vynesla i se 3 turisty až k hranici vesmíru.

Let do vesmíru není za hubičku

O místa na palubě modulu RSS New Step vedle nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose byl obrovský zájem. Prvního kosmického letu společnosti Blue Origin se zúčastnil i Bezosův bratr Mark, bývalá pilotka Wally Funková a 18letý Oliver Daemen.

Poslední jmenovaný se stal prvním platícím vesmírným turistou. Letenka se dražila – nejvyšší podání v přepočtu činilo 600 milionů korun, ale vítěz nakonec nemohl letět. A tak lístek připadl právě Oliverovi, který nabídl druhou nejvyšší sumu.

V budoucnu by mohlo do kosmu vyrazit až 6 pasažérů a cena letenky by měla klesnout, ale na takovou cestu vám on-line půjčku nejspíš žádná banka neposkytne – proto raději začněte intenzivně šetřit.

Průběh letu Blue Origin

Let na hranici vesmíru odstartoval v úterý 20. července 2021 po 15. hodině SEČ z pouště na západě Texasu. Nosná raketa a modul s pasažéry strávily nad planetou několik minut a následně bezpečně přistály.

Šlo o suborbitální let, modul tedy při něm nedosáhl oběžné dráhy Země. Vše proběhlo podle plánu a Jeff Bezos se vyjádřil, že šlo o jeho vůbec nejlepší den.

Během cesty si pasažéři užili pohled na planetu z kosmu, asi 3 minuty trvající stav beztíže, ale také přetížení 6 G (šestinásobek zemské gravitace). Další zajímavostí je rekordní věk vesmírných turistů – Wally Funkové bylo 82 let, zatímco nejmladšímu členovi posádky (a nejmladšímu návštěvníkovi vesmíru vůbec) Oliveru Daemenovi jen 18 let.

Celý proces byl řízen automaticky, proto na palubě modulu nemusel být žádný profesionální personál.

Konkurence v komerčních návštěvách kosmu roste

V současné době plánuje komerční lety do vesmíru více společností – kromě Blue Origin Jeffa Bezose se k hranici kosmu dostal také Richard Branson, zakladatel společnosti Virgin Galactic, a to již 11. července.

Stal se tak prvním člověkem, který se do vesmíru podíval ve vlastní kosmické lodi, ale na cestu k sobě nepřibral žádného turistu. Na komerční kosmické výlety se připravuje i SpaceX Elona Muska, jehož první turistický let na oběžnou dráhu se plánuje již na podzim 2021.

Související články
Příroda Zajímavosti 13.12.2024
Varanu komodskému (Varanus komodoensis) se přezdívá komodský drak. Ve skutečnosti se však nejedná o draka, ale o obřího ještěra. Je to největší, co do hmotnosti a celkové mohutnosti, žijící ještěr vůbec. Co dalšího jste o tomto fascinujícím tvorovi, který vypadá jak z jiného světa, netušili? Varani obývají indonéské ostrovy Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami, Gili […]
Vesmír Zajímavosti 13.12.2024
Ačkoliv dnes již považujeme lety do vesmíru za téměř rutinní záležitost, stále se jedná o riskantní podnik, při kterém se může leccos zvrtnout a životy astronautů se pak ocitnou v nebezpečí. To je i důvod, proč dva ostřílení veteráni NASA uvízli na Mezinárodní vesmírné stanici, jejich návrat domů je plánován na únor 2025. Dne 5. […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
Medicína Zajímavosti 11.12.2024
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Objevy Zajímavosti 11.12.2024
Původně šlo o čistokrevnou parodii, v průběhu let se Ig Nobelova cena vyvinula v respektované uznání inovativního výzkumu. A letos nechybělo ani české zastoupení. Falešnou skromnost odložme stranou, úspěch to je významný – konkurence na poli bláznivého výzkumu je totiž veliká. „Každý nositel Ig Nobelovy ceny udělal něco, co lidi nejprve rozesměje, a pak přiměje k zamyšlení,“ připomněl […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz