Domů     Zajímavosti
Kolik stojí letenka do vesmíru? Jeff Bezos odstartoval vesmírný turismus

komerční sdělení

Chtěli jste být v dětství astronautem? Kosmické dobrodružství může zažít každý člověk s dostatkem peněz – alespoň to předpovídá Jeff Bezos se společností Blue Origin. Raketa New Shepard jej v červenci 2021 vynesla i se 3 turisty až k hranici vesmíru.

Let do vesmíru není za hubičku

O místa na palubě modulu RSS New Step vedle nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose byl obrovský zájem. Prvního kosmického letu společnosti Blue Origin se zúčastnil i Bezosův bratr Mark, bývalá pilotka Wally Funková a 18letý Oliver Daemen.

Poslední jmenovaný se stal prvním platícím vesmírným turistou. Letenka se dražila – nejvyšší podání v přepočtu činilo 600 milionů korun, ale vítěz nakonec nemohl letět. A tak lístek připadl právě Oliverovi, který nabídl druhou nejvyšší sumu.

V budoucnu by mohlo do kosmu vyrazit až 6 pasažérů a cena letenky by měla klesnout, ale na takovou cestu vám on-line půjčku nejspíš žádná banka neposkytne – proto raději začněte intenzivně šetřit.

Průběh letu Blue Origin

Let na hranici vesmíru odstartoval v úterý 20. července 2021 po 15. hodině SEČ z pouště na západě Texasu. Nosná raketa a modul s pasažéry strávily nad planetou několik minut a následně bezpečně přistály.

Šlo o suborbitální let, modul tedy při něm nedosáhl oběžné dráhy Země. Vše proběhlo podle plánu a Jeff Bezos se vyjádřil, že šlo o jeho vůbec nejlepší den.

Během cesty si pasažéři užili pohled na planetu z kosmu, asi 3 minuty trvající stav beztíže, ale také přetížení 6 G (šestinásobek zemské gravitace). Další zajímavostí je rekordní věk vesmírných turistů – Wally Funkové bylo 82 let, zatímco nejmladšímu členovi posádky (a nejmladšímu návštěvníkovi vesmíru vůbec) Oliveru Daemenovi jen 18 let.

Celý proces byl řízen automaticky, proto na palubě modulu nemusel být žádný profesionální personál.

Konkurence v komerčních návštěvách kosmu roste

V současné době plánuje komerční lety do vesmíru více společností – kromě Blue Origin Jeffa Bezose se k hranici kosmu dostal také Richard Branson, zakladatel společnosti Virgin Galactic, a to již 11. července.

Stal se tak prvním člověkem, který se do vesmíru podíval ve vlastní kosmické lodi, ale na cestu k sobě nepřibral žádného turistu. Na komerční kosmické výlety se připravuje i SpaceX Elona Muska, jehož první turistický let na oběžnou dráhu se plánuje již na podzim 2021.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Hlavním tématem letošního ročníku Noci vědců je „tajemství“. Avšak několik lákadel, které na 6. října připravuje Slezská univerzita v Opavě, můžeme prozradit už nyní. V nabídce je například vesmír, umělá inteligence, hry pro děti, ochutnávka středověké kuchyně nebo jedlého hmyzu. Vstup je zdarma. Dlouho do noci budou mít otevřena všechna tradiční univerzitní místa a budovy […]
V současné době patří Česká republika mezi pět největších pěstitelů chmele na světě. Nejvyužívanější odrůdou při výrobě českého piva je chmel, pocházející ze Žatecké chmelařské oblasti. Dalšími oblastmi pěstování chmele jsou Úštěcko a pak Tršická pánev s lokalitami na Přerovsku, Olomoucku a Hranicku. Právě odtud pochází chmel pro nové pivo Litovel Josef…   České odrůdy chmele […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz