Domů     Zajímavosti
Kolik stojí letenka do vesmíru? Jeff Bezos odstartoval vesmírný turismus
Martin Macourek
od Martin Macourek 11.8.2021

komerční sdělení

Chtěli jste být v dětství astronautem? Kosmické dobrodružství může zažít každý člověk s dostatkem peněz – alespoň to předpovídá Jeff Bezos se společností Blue Origin. Raketa New Shepard jej v červenci 2021 vynesla i se 3 turisty až k hranici vesmíru.

Let do vesmíru není za hubičku

O místa na palubě modulu RSS New Step vedle nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose byl obrovský zájem. Prvního kosmického letu společnosti Blue Origin se zúčastnil i Bezosův bratr Mark, bývalá pilotka Wally Funková a 18letý Oliver Daemen.

reklama

Poslední jmenovaný se stal prvním platícím vesmírným turistou. Letenka se dražila – nejvyšší podání v přepočtu činilo 600 milionů korun, ale vítěz nakonec nemohl letět. A tak lístek připadl právě Oliverovi, který nabídl druhou nejvyšší sumu.

V budoucnu by mohlo do kosmu vyrazit až 6 pasažérů a cena letenky by měla klesnout, ale na takovou cestu vám on-line půjčku nejspíš žádná banka neposkytne – proto raději začněte intenzivně šetřit.

Průběh letu Blue Origin

Let na hranici vesmíru odstartoval v úterý 20. července 2021 po 15. hodině SEČ z pouště na západě Texasu. Nosná raketa a modul s pasažéry strávily nad planetou několik minut a následně bezpečně přistály.

reklama

Šlo o suborbitální let, modul tedy při něm nedosáhl oběžné dráhy Země. Vše proběhlo podle plánu a Jeff Bezos se vyjádřil, že šlo o jeho vůbec nejlepší den.

Během cesty si pasažéři užili pohled na planetu z kosmu, asi 3 minuty trvající stav beztíže, ale také přetížení 6 G (šestinásobek zemské gravitace). Další zajímavostí je rekordní věk vesmírných turistů – Wally Funkové bylo 82 let, zatímco nejmladšímu členovi posádky (a nejmladšímu návštěvníkovi vesmíru vůbec) Oliveru Daemenovi jen 18 let.

Celý proces byl řízen automaticky, proto na palubě modulu nemusel být žádný profesionální personál.

Konkurence v komerčních návštěvách kosmu roste

V současné době plánuje komerční lety do vesmíru více společností – kromě Blue Origin Jeffa Bezose se k hranici kosmu dostal také Richard Branson, zakladatel společnosti Virgin Galactic, a to již 11. července.

reklama

Stal se tak prvním člověkem, který se do vesmíru podíval ve vlastní kosmické lodi, ale na cestu k sobě nepřibral žádného turistu. Na komerční kosmické výlety se připravuje i SpaceX Elona Muska, jehož první turistický let na oběžnou dráhu se plánuje již na podzim 2021.

reklama
Související články
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz