Domů     Zajímavosti
Klimatizace a jejich historie: jakou cestu k nám musely urazit?

komerční sdělení

S blížícím se létem počty prodaných klimatizací přirozeně stoupají. Není se čemu divit, jak byty, tak i domy se při vysokých teplotách silně vyhřívají a stačí několik tropických dnů k tomu, aby se v nich vytvořilo stejné nebo dokonce větší horko než ve venkovním prostředí.

Pokud vaši domácnost v letním období chladí klimatizace, jistě dobře víte, jak příjemný účinek může přinést.

Napadlo vás ale někdy, jak k jejich vynálezu vůbec došlo? Možná vás překvapí, že klimatizace už mají za sebou více než sto let. Pojďme se podívat, jakou cestu musely urazit, než se dostaly do našich domovů v jejich současné podobě.

O ochlazování se snažili už ve starověku

Vysoké teploty nejsou na naší planetě žádnou novinkou. Lidé se s nimi snažili bojovat již po celá tisíciletí, avšak účinná řešení si mohli obvykle dovolit jen obyvatelé vyšších společenských vrstev.

Například zámožní starověcí Římané ochlazovali své domy prostřednictvím akvaduktů – umělých vodních kanálů připomínajících mosty. Pokud nechali kanál vést podél zdí svého obydlí, protékající proud vody stavbu příjemně ochlazoval.

V Indii zase obyvatelé domů umísťovali navlhčené rohože z rákosu nebo trávy na stranu budovy, o kterou se nejvíce opíral vítr. Proudění vzduchu vodu ochlazovalo a rozprašovalo dovnitř stavení, čímž opět docházelo k požadovanému chlazení vnitřního prostředí.

Klimatizace má kořeny v Americe

Ochlazovací vynálezy starověkých kultur se však současným klimatizacím nemohou rovnat. Vynálezcem prvního systému založeného na podobném principu jako dnešní modely byl americký inženýr Willis Carrier.

V roce 1902 sestavil klimatizační zařízení na zakázku pro tiskárnu Sackett-Wilhelm situovanou v New Yorku. Systém byl založený na proudění vzduchu v blízkosti potrubí se studenou vodou. Po obvodu trubek se srážela vodní pára, což vedlo k ochlazení okolního prostoru. .

Postupem času se klimatizační systémy instalovaly i do dalších továren a hojně se využívaly  také v biografech. Už v této době zájem o klimatizace stoupal, avšak jako chladící médium se často využívaly nebezpečné látky na bázi propanu.

Vše změnil Thomas Midgley, který v roce 1930 představil chlazení pomocí freonu. Tím klimatizacím otevřel dveře do celé řady domácností, a to nejen díky větší bezpečnosti, ale i tomu, že se jejich rozměry podstatně zmenšily. O dvacet let později už byly běžnou součástí desetiny amerických bytů a domů.

Daikin – značka, která rostla s dobou

Spousta výrobců, kteří stáli u zrodu klimatizací, jak je známe dnes, stále ještě funguje. Typickým příkladem je firma Daikin, která se zaměřuje na výrobu zařízení určených k úpravě vzduchu již od svého založení – tedy od roku 1924.

Jedná se o první firmu, která přišla s nástěnnými splitovými a multisplitovými klimatizacemi. Nicméně jednotky, které současně vyrábí, už vypadají docela jinak než před lety – jsou výkonnější, hospodárnější, kompaktnější a esteticky zajímavé.

Skvělým důkazem jsou klimatizace z řady Daikin Stylish, které se od konkurenčních modelů liší především v tom, že jejich vnitřní jednotky přicházejí nejen s klasickým bílým povrchem, ale také v dekoru černého dřeva a matné černé nebo stříbrné barvě.

Po stránce efektivity chlazení a výkonu pak vedou modely Daikin Ururu Sarara, které jsou navíc velmi hospodárné – v rámci chlazení i vytápění spadají do energetické třídy A+++.

Klimatizace zkrátka nejsou nic nového pod sluncem. To však neznamená, že jsou jejich technologie zastaralé. Aby se výrobci na trhu udrželi, musí jít s dobou a přicházet se stále více účinnými, úspornými a ekologickými technologiemi, které budou odpovídat potřebám moderního zákazníka.

reklama
Související články
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz