Domů     Zajímavosti
Opuštěná místa – tak trochu vyšší úroveň urbexu
Martin Macourek 30.7.2021

Víte, co je to urbex? Jedná se o aktivitu, která vychází z anglického slovního spojení urban exploration, doslova „městské zkoumání“. Vyznavači urbexu zpravidla namísto „provařených“ turistických destinací navštěvují opuštěné stavby a další místa vybudovaná člověkem, jejichž sláva už pominula.

Základním pravidlem urbexu je nezanechávat na místě nic než vlastní stopy a neodnášet odtud nic než prach na botách a fotky. Urbex je čím dál více populární aktivitou. Poskytuje nejen dobrodružství a adrenalin, ale také je skvělou formou poznávaní nedávné, a přitom téměř zapomenuté historie.

Trochu vyšší úroveň urbexu zobrazuje i dokumentární seriál s názvem Opuštěná místa, který brzy budou moci zhlédnout i čeští diváci. Tento pořad vás zavede do míst, kde jsou člověkem zapomenuty nejen jednotlivé budovy, ale dokonce celá města, turistické komplexy nebo třeba vojenské základny.

Jako první vás možná napadne Pripjať, město duchů u ukrajinského Černobylu, z něhož zmizel téměř všechen život po dubnu roku 1986, kdy poblíž vybuchla jaderná elektrárna. Právě Pripjati se věnuje jeden z dílů seriálu, ovšem není to jediné lákadlo pořadu.

Evakuaci města tehdy nařídil samotný sovětský prezident Gorbačov a svoje domovy muselo opustit asi 50 tisíc lidí. Samotná Pripjať se však za poslední léta stala velmi populární destinací mezi turisty, takže vyznavači urbexu nebudou nadšení.

Zásluhu na tom má mimo jiné i vydařený seriálu Černobyl. Fotogeničnost neutěšeného místa přitahuje čím dál více lidí.

V bosenském Mostaru se nachází další oblíbený cíl nejen evropských urbexerů, Staklena banka v Mostaru. Budova, která byla po desetiletích dokončena v roce 1991, načež se v průběhu jugoslávských válek 90. let stala místem, odkud chorvatští ostřelovači zabíjeli nevinné civilisty.

Od té doby se jí říká „Věž ostřelovačů“ a její betonová konstrukce postupně chátrá, i když existují iniciativy, které by si přály její obnovu. Jde každopádně o jeden z nejznámějších symbolů konfliktu, který si mnozí z nás dodnes dobře pamatují.

V našich končinách už trochu méně známým opuštěným místem je Salton Sea, největší jezero amerického státu Kalifornie, které se nachází v poušti, a navíc pod úrovní hladiny oceánu. Ten původně celou oblast pokrýval, takže je půda v okolí doslova prosáklá solí.

Jezero zde bylo celá staletí pouze dočasné a nikoho víceméně nezajímalo. Jenže pak, v roce 1905, se protrhla jedna z přehrad na řece Colorado a údolí Salton Sea zalila voda. Toho využili místní byznysmeni, kteří zde nasadili ryby a vytvořili zde resort pro rybáře.

Stalo se však to, co se dalo očekávat – voda se postupně zasolovala a v 70. letech zde všechny uměle vysazené ryby vymřely. A z rybářského resortu se tak stalo město duchů.

Podívejte se s námi na další místa, kam lidská noha už asi jen tak nevkročí, a to ve čtyřdílném dokumentárním seriálu Opuštěná místa, který můžete sledovat premiérově od neděle 1. srpna ve 21:00 na kanálu Viasat History..

 

Trailer: 

https://youtu.be/eaTBTdiy1bo

Související články
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz