Domů     Medicína
Úrazy očí u dětí
Pavel Polcar 13.7.2021
Úvodní foto: Skitterphoto / pixabay

Až čtvrtina úrazů oka se v letních měsících týká dětí. Spousta poranění se neobejde bez trvalých následků. Doživotní problémy mohou způsobit svou neodbornou pomocí také rodiče. Co rozhodně nedělat a jak poznat, že je poranění vážné?

K nejčastějším úrazům očí u dětí patří zasažení oka chemikálií, cizí tělísko v oku, úder do oka nebo řezné rány. „Děti nejčastěji utrpí poranění očí při hře, sportu, rekreačních aktivitách a nehodách v autě.

Zranění mohou způsobit také ostré předměty nebo čisticí prostředky. V poslední době narůstají obličejová a oční poranění po pokousání psem,” vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Veliká rizika

Největší riziko pro dětský zrak představuje píchnutí se do oka. Takové úrazy vznikají nejčastěji například při hře s ostrými předměty nebo autonehodě a často se neobejdou bez trvalých následků. „Oční poranění obecně dělíme na uzavřená, kdy celistvost oka není narušena.

Patří mezi ně například cizí tělísko na povrchu oka nebo rána míčem. A otevřená, kdy cizí předmět vnikl do oka. Otevřená poranění jsou méně častá než uzavřená, zato pro zrak představují výrazně vyšší riziko trvalého poškození.

Tento typ poranění vystavuje dítě riziku trvalé ztráty zraku. Tržné rány a otevřená oční poranění vyžadují okamžité vyhledání očního lékaře. Obvykle se neobejdou bez chirurgického zákroku, který dokáže zrak zachránit a minimalizovat následky úrazu.

Vážná jsou však i uzavřená poranění oka, nejčastěji se jedná o tzv. tupé trauma. To může způsobit krvácení do oka. Krev v oku může v krajních případech způsobit i zvýšení nitroočního tlaku, které může zrak poškodit,“ popsala Denisa Darsová, vedoucí lékařka dětské ambulance Gemini oční kliniky Liberec.

Jak úspěšně léčit?

Pro úspěšnou léčbu je zásadní včasné a správné ošetření. Velmi často se stává, že rodiče zpanikaří a svému potomkovi neodbornou pomocí spíše přitíží. „Každé závažnější poranění oka je nutné vyšetřit oftalmologem, aby se zjistilo, že nedošlo k hlubšímu poškození než jen na povrchu oka.

Existuje pár zásad, které je nutné při prvním ošetření poraněného oka dodržet. Než se dotknete očních víček dítěte, důkladně si umyjte ruce. Nedotýkejte se samotného oka, netlačte na něj ani jej nemasírujte a snažte se co nejvíce zamezit tomu, aby se poraněného oka dítě dotýkalo.

Nepokoušejte se odstranit cizí tělísko, vyjma vyplachování tekoucí vodou. Jinak hrozí, že se povrch oka, zejména rohovky, poškrábe,“ uvedla Denisa Darsová.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz