Domů     Historie
Fakultní nemocnice Bulovka oslavila 90 let
Pavel Polcar 12.7.2021
Úvodní foto: Tisková zpráva FN Bulovka

Před devadesáti lety byla uvedena do provozu jedna z pěti největších pražských nemocnic – Fakultní nemocnice Bulovka (FNB). Nemocnice v pražské Libni poskytuje svým pacientům zdravotní péči v širokém spektru lékařských oborů.

V rámci jednoho areálu jsou pacientům ambulantní i lůžkové péče k dispozici specializované lékařské týmy, které se v případě potřeby dokáží spojit a poskytnout multioborovou zdravotní pomoc.

Historie FNB

Kopci na pravém břehu Vltavy, kde byla později vystavěna nemocnice, se začalo říkat Bulovka podle hraběte Bernarda Bulle z Bullenau, který zde ve 14. století vlastnil několik vinic. Odtud vyplynul také pozdější název pro nemocnici.

Vůbec první stavbou zde byl barokní zámeček, který ve válečném období sloužil jako vojenský lazaret. Na konci 19. století bylo v této lokalitě postaveno zdravotnické zařízení s 20 lůžky pro pacienty s těžkou formou tuberkulózy.

Výstavba současné podoby nemocnice pak byla oficiálně zahájena v roce 1925 a o šest let později, tedy 21. června 1931, byla nemocnice slavnostně otevřena veřejnosti.

FNB ve faktech

V začátcích fungování nemocnice bylo pacientům k dispozici celkem čtrnáct samostatných oddělení. Dnes se v areálu Fakultní nemocnice Bulovka nachází osmnáct specializovaných oddělení, šest klinik a dva ústavy.

Pracuje zde téměř 2500 zaměstnanců z řad zdravotnického a nezdravotnického personálu.

Každý rok je zde ambulantně ošetřeno až 700 tisíc pacientů a dalších 38 tisíc projde hospitalizací. V porovnání s ostatními nemocnicemi sem během roku míří největší počet vozů zdravotnické záchranné služby, přes 20 tisíc ročně.

Ve FNB jsou zakládána specializovaná centra, modernizují se pracoviště a investice putují také do přístrojového vybavení. Pacientům je poskytována nejmodernější dostupná léčba, kterou zajišťují ti nejlepší odborníci ve svých oborech.

Ekonomická situace ve FNB

V návaznosti na finanční audit Ministerstva zdravotnictví zahájilo vedení FNB v roce 2018 kroky vedoucí ke stabilizaci nemocnice a k detailnímu zmapování příčin špatného ekonomického stavu. Na základě poznatků z auditu začal management jednat se svým zřizovatelem, kterým je Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR), a zdravotními pojišťovnami o narovnání úhradových vztahů tak, aby pokrývaly účelně vynaložené náklady na poskytování zdravotních služeb.

Zároveň získala nemocnice v roce 2020 od svého zřizovatele finanční pomoc na částečné oddlužení.

V současnosti je rovněž finalizována dohoda o směně pozemků a budov mezi MZ ČR, jako zřizovatelem FNB a hlavním městem Praha, jako vlastníkem. Tato směna umožní státu uvolnit finanční zdroje na tolik potřebnou postupnou rekonstrukci areálu FNB. Cílem je uskutečnit směnu do letošních parlamentních voleb.

Covid-19

FNB si prošla, stejně jako jiná zdravotnická zařízení, nejobtížnějším rokem ve své historii. Stala se zařízením, které bylo odpovědné za zvládání pandemie od prvního nakaženého pacienta. FNB byla zároveň vůbec první nemocnicí, která prošla kompletní transformací.

Do péče o nakažené covidové pacienty se zapojila většina klinik a oddělení nemocnice.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz