Domů     Medicína
Únikem moči trpí až 40 % naší populace
Pavel Polcar 8.7.2021
Úvodní foto: stux / pixabay

V produktivním věku trpí únikem moči zejména ženy, tento problém se ale nevyhýbá ani mužům. Obě skupiny řeší fyzické i psychické problémy, které vrcholí sociální izolací. Lidé trpící únikem moči ale mají naději na dobrý život.

Právě Světový týden kontinence upozorňuje na tento problém, přináší řešení a chce přimět jednotlivce, aby se nebáli svůj zdravotní stav konzultovat se svým lékařem.

Den co den řešíte, jestli můžete jít do práce nebo na nákup. Jestli to zvládnete. Pokud nechcete mít navazující zdravotní problémy, například infekci, musíte mít možnost se pravidelně umývat a ne všude je to možné.

Časem vás to začne omezovat tak, že raději zůstanete doma. Nakonec jsem musela na toaletu dojít i 35x denně,“ uvedla Ilona Kulovaná, pacientka s inkontinencí.

Svůj problém konzultovala se svým gynekologem, prášky ale nezabíraly a injekci botulotoxinu do měchýře odmítla, protože je to pouze dočasné řešení. Pomohli ji až ve Fakultní nemocnici Motol. Právě tam začali před lety, jako první v České republice, využívat unikátní terapii pro léčbu inkontinence.

Řešení v podobě sakrální neuromodulace

Unikátní terapie řešící tento problém spočívá v implantaci malého neurostimulátoru umístěného do pánevní oblasti. „Jakmile je neurostimulátor implantován, propojí se prostřednictvím elektrod se sakrálními nervy a začíná vysílat elektrické impulzy nízké intenzity do nervového okruhu.

Ten řídí funkci močového měchýře a tím ji upravuje tak, aby mozek dával pokyny k močení stejně jako u zdravých lidí,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a dodává, „stimulaci nastavujeme pomocí programátoru na dálku.“ .

Inkontinence je vážný celospolečenský problém, o kterém se téměř nemluví. Odhaduje se, že jen v Evropě má problémy s kontrolou svého měchýře až 45 milionů lidí. Nekontrolovatelný únik moči se tak pro každého z nich stává nepříjemnou skutečností každého dne.

Špatná psychická pohoda, nízké sebevědomí nebo partnerské i společenské problémy jsou jen jedna část problémů, kterou inkontinence přináší. Sakrální neuromodulace pomáhá těmto lidem navrátit se do normálního života.

„Ve srovnání s jinými postupy má sakrální neuromodulace mnohem lepší výsledky. Inkontinenční příhody dokážeme díky této terapii snížit až o 95 % a pomohli jsme i s extrémní frekvencí močení paní Kulované,“ dodává MUDr. Rejchrt.

I když je tato terapie ve světě naprostým standardem, u nás se příliš nevyužívá a lidé o ní neví. Díky týdnu inkontinence mají lidé možnost dozvědět se, jak vyřešit problémy spojené s únikem moči, se kterými se mnohdy nesvěřují ani svým blízkým, natož lékařům.

Terapie je určena pro pacienty, kterým selhaly předchozí způsoby klasické a medikamentózní léčby.

Jak funguje močový měchýř?

Prostřednictvím série reflexů a signálů nervy a močový měchýř koordinují svoji aktivitu spolu se svalstvem pánevního dna a svěračem močové trubice.

Když se močový měchýř naplní, vzroste v něm tlak. Nervy tento tlak pocítí a řeknou o tom mozku.

Mozek následně vyšle signály přes nervy, aby vnější svěrač zůstal uzavřen.

Když jsme připraveni jít se vymočit, mozek dá nervům signál, aby se močový měchýř vyprázdnil. Uvolníme svaly obklopující močovou trubici a močový měchýř vyloučí moč.

V čem spočívá problém?

Při narušení systému komunikace mezi nervovým systémem a dolními močovými cestami se mohou objevit potíže s močovým měchýřem, které se projevují buď retencí, tedy zadržováním moči nebo hyperaktivitou močového měchýře, včetně neodkladného nucení na močení a močovou inkontinencí.

Odhaduje se, že v Evropě má problémy s ovládáním močového měchýře až 45 milionů lidí.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz