Domů     Zajímavosti
Vzácné mince: Numismatika jako koníček i investice

komerční sdělení

Zajímají vás vzácné mince a rádi byste se ponořili do numismatiky? Sběratelství mincí přináší nejen zábavu, ale i zajímavé zhodnocení. Víte, na co si dát při nákupu mincí pozor a jak začít budovat katalogizovanou sbírku?

Numismatika pro zábavu i výdělek

Sběratelství mincí má v tuzemsku dlouholetou tradici – organizovaná skupina numismatiků se v Česku objevila již v polovině 19. století (navazuje na ni dnešní Česká numismatická společnost).

Numismatika představuje vášeň, poznání, zábavu i zajímavou možnost investice.

Založení sbírky

Většina numismatiků se při zakládání sbírky zaměřuje na určité historické období, geografickou lokalitu, podobný motiv či dávají přednost moderním pamětním či jubilejním mincím. Při nákupu mince je kromě její historie a případného příběhu důležitý hlavně technický stav.

Pokud je zachovalá, jen s minimálním množstvím škrábanců, nemá po světě moc „příbuzných“ a zájem ostatních sběratelů o ni je velký, pak poroste i její cena.

Katalogizovaná sbírka má větší cenu

Během objevování numismatických pokladů myslete i na to, aby byla vaše sbírka správně katalogizována – má pak větší cenu a snadněji tak doložíte historii mincí. Pro každou z nich vytvořte „rodný list“, kde bude zaznamenáno, kde jste ji koupili, za kolik, jakou má historii, kdo byl jejím předchozím majitelem, jaké jsou její viditelné vady a poškození a další informace. Přiložte i fotografii lícu a rubu exempláře.

Investice do mincí se vyplácí

Vzácné mince se prodávají i za miliony korun. Investice do numismatiky má velké výhody – cena mincí bývá stálá a pomalu nebo i rychle se navyšuje podle zájmu a tržních okolností, lze investovat postupně a sbírku kdykoliv rozprodat a navíc jsou drobné mince praktické, protože nezabírají tolik místa. Investiční zlaté mince jsou také osvobozeny od DPH.

Pokud chcete rychlejší návratnost, vyplatí se nakupovat pamětní a jubilejní mince z moderních kolekcí. U historických mincí je návratnost hodně závislá na zájmu sběratelského trhu, do kterého se promítají trendy i nově objevené rarity.

TIP: Čerstvým numismatickým rekordmanem z června 2021 je americká zlatá mince Double Eagle z roku 1933, která byla vydražena za neuvěřitelných 18,9 milionu dolarů (v přepočtu za více než 394 milionů korun).

Numismatika může být zajímavým koníčkem rozšiřujícím obzory i sběratelskou investicí do budoucna. V začátcích se ale rozhodně vyplatí si o mincích zjistit co nejvíce informací a navštívit numismatické burzy, kde nasajete zkušenosti i tu správnou obchodní atmosféru..

reklama
Související články
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Stovky kreseb, táhnoucích se desítky kilometrů přes vyprahlou krajinu na jižním pobřeží Peru, představují pro odborníky tu pravou badatelskou výzvu. Znázorňují totiž nejen kočky, opici, kolibříka a lamy, ale údajně také astronauta. Kdo je namaloval, a proč? Neobyčejná galerie geoglyfů, jak jsou obrazce nazývány, leží zhruba 500 kilometrů od hlavní peruánské metropole, Limy. Ačkoli je […]
Neuvěřitelný skutečný příběh Livie Drusilly, manželky císaře Augusta, ožívá tento měsíc na kanále Epic Drama. DOMINA nabízí divákům poutavý pohled na starověký Řím, konkrétně na období kolem roku 27 př. n. l. Seriál v podání režiséra Davida Evanse je však založen na příbězích žen, které stály v pozadí tehdejších mocných mužů. Hlavní postavou je Livia […]
Mikrobi a houby se podle nejnovějšího výzkumu, nedávno zveřejněného v časopise Nature Microbiology, vyskytují na rozkládajících se tělech s překvapivou časovou i množstevní přesností, a to bez ohledu na prostředí, v němž se nachází mrtvé tělo. To by mohlo pomoci odborníkům na forenzní vědy s určováním přesné doby smrti těchto obětí. Po smrti dochází k […]
Měl pověst nejděsivějšího predátora, jaký kdy „kraloval“ mořským hlubinám. Z pomyslného trůnu byl však evolucí sesazen již před 2,6 miliony let. Anebo nám věda něco zamlčela? Ztělesněná noční můra… I tak by se dal nazvat osobní střet se žralokem bílým (Carcharodon carcharias). Jeho dávný příbuzný, megalodon (Carcharocles megalodon), ale dokázal být ještě děsivější. Zatímco délka […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz