Domů     Zajímavosti
Vzácné mince: Numismatika jako koníček i investice
Martin Macourek
od Martin Macourek 26.6.2021

komerční sdělení

Zajímají vás vzácné mince a rádi byste se ponořili do numismatiky? Sběratelství mincí přináší nejen zábavu, ale i zajímavé zhodnocení. Víte, na co si dát při nákupu mincí pozor a jak začít budovat katalogizovanou sbírku?

Numismatika pro zábavu i výdělek

Sběratelství mincí má v tuzemsku dlouholetou tradici – organizovaná skupina numismatiků se v Česku objevila již v polovině 19. století (navazuje na ni dnešní Česká numismatická společnost).

Numismatika představuje vášeň, poznání, zábavu i zajímavou možnost investice.

Založení sbírky

Většina numismatiků se při zakládání sbírky zaměřuje na určité historické období, geografickou lokalitu, podobný motiv či dávají přednost moderním pamětním či jubilejním mincím. Při nákupu mince je kromě její historie a případného příběhu důležitý hlavně technický stav.

Pokud je zachovalá, jen s minimálním množstvím škrábanců, nemá po světě moc „příbuzných“ a zájem ostatních sběratelů o ni je velký, pak poroste i její cena.

Katalogizovaná sbírka má větší cenu

Během objevování numismatických pokladů myslete i na to, aby byla vaše sbírka správně katalogizována – má pak větší cenu a snadněji tak doložíte historii mincí. Pro každou z nich vytvořte „rodný list“, kde bude zaznamenáno, kde jste ji koupili, za kolik, jakou má historii, kdo byl jejím předchozím majitelem, jaké jsou její viditelné vady a poškození a další informace. Přiložte i fotografii lícu a rubu exempláře.

Investice do mincí se vyplácí

Vzácné mince se prodávají i za miliony korun. Investice do numismatiky má velké výhody – cena mincí bývá stálá a pomalu nebo i rychle se navyšuje podle zájmu a tržních okolností, lze investovat postupně a sbírku kdykoliv rozprodat a navíc jsou drobné mince praktické, protože nezabírají tolik místa. Investiční zlaté mince jsou také osvobozeny od DPH.

Pokud chcete rychlejší návratnost, vyplatí se nakupovat pamětní a jubilejní mince z moderních kolekcí. U historických mincí je návratnost hodně závislá na zájmu sběratelského trhu, do kterého se promítají trendy i nově objevené rarity.

TIP: Čerstvým numismatickým rekordmanem z června 2021 je americká zlatá mince Double Eagle z roku 1933, která byla vydražena za neuvěřitelných 18,9 milionu dolarů (v přepočtu za více než 394 milionů korun).

Numismatika může být zajímavým koníčkem rozšiřujícím obzory i sběratelskou investicí do budoucna. V začátcích se ale rozhodně vyplatí si o mincích zjistit co nejvíce informací a navštívit numismatické burzy, kde nasajete zkušenosti i tu správnou obchodní atmosféru..

reklama
Související články
Zájem o hamburgery z hrachoviny obarvené červenou řepou už opadává, fritovaní cvrčci a mouka z larev narážejí na těžko překonatelný faktor odporu. Novou nadějí, jak lidstvo uživit, se stávají potraviny přirozené, ale vzniklé z buněk v laboratoři. Říká se tomu celulární zemědělství. V belgickém Gentu si hýčkají Margaret. Je ocelová, výkonnosti špičkových dojnic sice zdaleka […]
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz