Domů     Zajímavosti
Vzácné mince: Numismatika jako koníček i investice

komerční sdělení

Zajímají vás vzácné mince a rádi byste se ponořili do numismatiky? Sběratelství mincí přináší nejen zábavu, ale i zajímavé zhodnocení. Víte, na co si dát při nákupu mincí pozor a jak začít budovat katalogizovanou sbírku?

Numismatika pro zábavu i výdělek

Sběratelství mincí má v tuzemsku dlouholetou tradici – organizovaná skupina numismatiků se v Česku objevila již v polovině 19. století (navazuje na ni dnešní Česká numismatická společnost).

Numismatika představuje vášeň, poznání, zábavu i zajímavou možnost investice.

Založení sbírky

Většina numismatiků se při zakládání sbírky zaměřuje na určité historické období, geografickou lokalitu, podobný motiv či dávají přednost moderním pamětním či jubilejním mincím. Při nákupu mince je kromě její historie a případného příběhu důležitý hlavně technický stav.

Pokud je zachovalá, jen s minimálním množstvím škrábanců, nemá po světě moc „příbuzných“ a zájem ostatních sběratelů o ni je velký, pak poroste i její cena.

Katalogizovaná sbírka má větší cenu

Během objevování numismatických pokladů myslete i na to, aby byla vaše sbírka správně katalogizována – má pak větší cenu a snadněji tak doložíte historii mincí. Pro každou z nich vytvořte „rodný list“, kde bude zaznamenáno, kde jste ji koupili, za kolik, jakou má historii, kdo byl jejím předchozím majitelem, jaké jsou její viditelné vady a poškození a další informace. Přiložte i fotografii lícu a rubu exempláře.

Investice do mincí se vyplácí

Vzácné mince se prodávají i za miliony korun. Investice do numismatiky má velké výhody – cena mincí bývá stálá a pomalu nebo i rychle se navyšuje podle zájmu a tržních okolností, lze investovat postupně a sbírku kdykoliv rozprodat a navíc jsou drobné mince praktické, protože nezabírají tolik místa. Investiční zlaté mince jsou také osvobozeny od DPH.

Pokud chcete rychlejší návratnost, vyplatí se nakupovat pamětní a jubilejní mince z moderních kolekcí. U historických mincí je návratnost hodně závislá na zájmu sběratelského trhu, do kterého se promítají trendy i nově objevené rarity.

TIP: Čerstvým numismatickým rekordmanem z června 2021 je americká zlatá mince Double Eagle z roku 1933, která byla vydražena za neuvěřitelných 18,9 milionu dolarů (v přepočtu za více než 394 milionů korun).

Numismatika může být zajímavým koníčkem rozšiřujícím obzory i sběratelskou investicí do budoucna. V začátcích se ale rozhodně vyplatí si o mincích zjistit co nejvíce informací a navštívit numismatické burzy, kde nasajete zkušenosti i tu správnou obchodní atmosféru..

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz