Domů     Zajímavosti
Vzácné mince: Numismatika jako koníček i investice

komerční sdělení

Zajímají vás vzácné mince a rádi byste se ponořili do numismatiky? Sběratelství mincí přináší nejen zábavu, ale i zajímavé zhodnocení. Víte, na co si dát při nákupu mincí pozor a jak začít budovat katalogizovanou sbírku?

Numismatika pro zábavu i výdělek

Sběratelství mincí má v tuzemsku dlouholetou tradici – organizovaná skupina numismatiků se v Česku objevila již v polovině 19. století (navazuje na ni dnešní Česká numismatická společnost).

Numismatika představuje vášeň, poznání, zábavu i zajímavou možnost investice.

Založení sbírky

Většina numismatiků se při zakládání sbírky zaměřuje na určité historické období, geografickou lokalitu, podobný motiv či dávají přednost moderním pamětním či jubilejním mincím. Při nákupu mince je kromě její historie a případného příběhu důležitý hlavně technický stav.

Pokud je zachovalá, jen s minimálním množstvím škrábanců, nemá po světě moc „příbuzných“ a zájem ostatních sběratelů o ni je velký, pak poroste i její cena.

Katalogizovaná sbírka má větší cenu

Během objevování numismatických pokladů myslete i na to, aby byla vaše sbírka správně katalogizována – má pak větší cenu a snadněji tak doložíte historii mincí. Pro každou z nich vytvořte „rodný list“, kde bude zaznamenáno, kde jste ji koupili, za kolik, jakou má historii, kdo byl jejím předchozím majitelem, jaké jsou její viditelné vady a poškození a další informace. Přiložte i fotografii lícu a rubu exempláře.

Investice do mincí se vyplácí

Vzácné mince se prodávají i za miliony korun. Investice do numismatiky má velké výhody – cena mincí bývá stálá a pomalu nebo i rychle se navyšuje podle zájmu a tržních okolností, lze investovat postupně a sbírku kdykoliv rozprodat a navíc jsou drobné mince praktické, protože nezabírají tolik místa. Investiční zlaté mince jsou také osvobozeny od DPH.

Pokud chcete rychlejší návratnost, vyplatí se nakupovat pamětní a jubilejní mince z moderních kolekcí. U historických mincí je návratnost hodně závislá na zájmu sběratelského trhu, do kterého se promítají trendy i nově objevené rarity.

TIP: Čerstvým numismatickým rekordmanem z června 2021 je americká zlatá mince Double Eagle z roku 1933, která byla vydražena za neuvěřitelných 18,9 milionu dolarů (v přepočtu za více než 394 milionů korun).

Numismatika může být zajímavým koníčkem rozšiřujícím obzory i sběratelskou investicí do budoucna. V začátcích se ale rozhodně vyplatí si o mincích zjistit co nejvíce informací a navštívit numismatické burzy, kde nasajete zkušenosti i tu správnou obchodní atmosféru..

Související články
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz