Domů     Zajímavosti
Povinné ručení: Co všechno kryje?

komerční sdělení

Přemýšlíte nad koupí nového auta? Pak budete zákonitě řešit i povinné ručení. To musí mít sjednáno každý majitel motorového vozidla, ať už jde o auto, či motorku. Co všechno toto pojištění kryje a kolik vás bude stát?.

Zdroj: Pixabay.cz

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V praxi to pak funguje tak, že když způsobíte dopravní nehodu nebo třeba nabouráte do cizího plotu či do veřejného majetku, tak bude náhrada škody, kterou jste zavinili, vyplacena právě z povinného ručení.

Vaše peněženka tak bude v bezpečí. Na škody na vlastním autě vzniklé vaší vinou se však povinné ručení nevztahuje, k tomu potřebujete havarijní pojištění. Co vše tedy kryje povinné ručení?

Škody na zdraví i majetku

Povinné ručení kryje:

škody na majetku,

škody na zdraví a životě,

ušlý zisk,

náklady spojené s právním zastoupením.

Rozsah krytí můžete rozšířit i na další škody, a to pomocí doplňkových připojištění. Nejčastěji si řidiči sjednávají pojištění čelního skla, pojištění odpovědnosti či také pojištění srážky se zvěří.

Sledujte i rozsah finančního krytí

Minimální pojistný limit u povinného ručení je zákonem stanoven na 35 milionů korun pro škody na zdraví a ve stejné výši pak i pro škody na majetku. Pod tuto hranici jít nelze, naopak se majitelům vozidel doporučuje, aby zvážili, zda limit nenavýšit.

Zejména škody na zdraví, které se od roku 2014 stanovují individuálně, se totiž mohou vyšplhat pěkně vysoko. Ale ani škody na majetku nebývají zanedbatelné, a to kvůli novým technologiím a drahým součástkám aut.

Proto se vyplatí mít limity klidně dvojnásobné, ačkoliv si za ně trochu připlatíte.

Od několika stovek až po tisíce korun

U povinného ručení se výše pojistného odvíjí od technických parametrů vozidla, jako je například objem motoru, značka nebo rok výroby, ale záleží také na profilu majitele. V úvahu se přitom bere jeho věk, bydliště i to, zda jezdí bez nehod a má nasbírané bonusy.

Ty totiž cenu pojistného snižují. Za povinné ručení proto můžete v závislosti na výše uvedených faktorech zaplatit od několika stovek až po částku v řádu tisíců korun. Nejdražší pojištění mají zpravidla Pražané, nejméně pak zaplatí ten, kdo má auto registrováno například na Vysočině, a to z důvodu nižšího rizika z hlediska nehodovosti v dané oblasti.

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz