Domů     Zajímavosti
Povinné ručení: Co všechno kryje?
Martin Macourek
od Martin Macourek 24.6.2021

komerční sdělení

Přemýšlíte nad koupí nového auta? Pak budete zákonitě řešit i povinné ručení. To musí mít sjednáno každý majitel motorového vozidla, ať už jde o auto, či motorku. Co všechno toto pojištění kryje a kolik vás bude stát?.

Zdroj: Pixabay.cz

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V praxi to pak funguje tak, že když způsobíte dopravní nehodu nebo třeba nabouráte do cizího plotu či do veřejného majetku, tak bude náhrada škody, kterou jste zavinili, vyplacena právě z povinného ručení.

Vaše peněženka tak bude v bezpečí. Na škody na vlastním autě vzniklé vaší vinou se však povinné ručení nevztahuje, k tomu potřebujete havarijní pojištění. Co vše tedy kryje povinné ručení?

Škody na zdraví i majetku

Povinné ručení kryje:

škody na majetku,

škody na zdraví a životě,

ušlý zisk,

náklady spojené s právním zastoupením.

Rozsah krytí můžete rozšířit i na další škody, a to pomocí doplňkových připojištění. Nejčastěji si řidiči sjednávají pojištění čelního skla, pojištění odpovědnosti či také pojištění srážky se zvěří.

Sledujte i rozsah finančního krytí

Minimální pojistný limit u povinného ručení je zákonem stanoven na 35 milionů korun pro škody na zdraví a ve stejné výši pak i pro škody na majetku. Pod tuto hranici jít nelze, naopak se majitelům vozidel doporučuje, aby zvážili, zda limit nenavýšit.

Zejména škody na zdraví, které se od roku 2014 stanovují individuálně, se totiž mohou vyšplhat pěkně vysoko. Ale ani škody na majetku nebývají zanedbatelné, a to kvůli novým technologiím a drahým součástkám aut.

Proto se vyplatí mít limity klidně dvojnásobné, ačkoliv si za ně trochu připlatíte.

Od několika stovek až po tisíce korun

U povinného ručení se výše pojistného odvíjí od technických parametrů vozidla, jako je například objem motoru, značka nebo rok výroby, ale záleží také na profilu majitele. V úvahu se přitom bere jeho věk, bydliště i to, zda jezdí bez nehod a má nasbírané bonusy.

Ty totiž cenu pojistného snižují. Za povinné ručení proto můžete v závislosti na výše uvedených faktorech zaplatit od několika stovek až po částku v řádu tisíců korun. Nejdražší pojištění mají zpravidla Pražané, nejméně pak zaplatí ten, kdo má auto registrováno například na Vysočině, a to z důvodu nižšího rizika z hlediska nehodovosti v dané oblasti.

reklama
Související články
Jak poznat rozdíl mezi spermií potkana, myši i člověka? Chcete si vyzkoušet napsat své jméno husím brkem a v hlaholici? Jak vzniká epilepsie, Alzheimerova choroba, cukrovka nebo infarkt? A jak k nám hovoří stromy? To a mnohé další jsou lákadly letošního Veletrhu vědy. Svět vědy, výzkumu a nejnovějších technologií opět míří do Letňan. Největší populárně […]
Zájem o hamburgery z hrachoviny obarvené červenou řepou už opadává, fritovaní cvrčci a mouka z larev narážejí na těžko překonatelný faktor odporu. Novou nadějí, jak lidstvo uživit, se stávají potraviny přirozené, ale vzniklé z buněk v laboratoři. Říká se tomu celulární zemědělství. V belgickém Gentu si hýčkají Margaret. Je ocelová, výkonnosti špičkových dojnic sice zdaleka […]
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz