Domů     Zajímavosti
Povinné ručení: Co všechno kryje?

komerční sdělení

Přemýšlíte nad koupí nového auta? Pak budete zákonitě řešit i povinné ručení. To musí mít sjednáno každý majitel motorového vozidla, ať už jde o auto, či motorku. Co všechno toto pojištění kryje a kolik vás bude stát?.

Zdroj: Pixabay.cz

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V praxi to pak funguje tak, že když způsobíte dopravní nehodu nebo třeba nabouráte do cizího plotu či do veřejného majetku, tak bude náhrada škody, kterou jste zavinili, vyplacena právě z povinného ručení.

Vaše peněženka tak bude v bezpečí. Na škody na vlastním autě vzniklé vaší vinou se však povinné ručení nevztahuje, k tomu potřebujete havarijní pojištění. Co vše tedy kryje povinné ručení?

Škody na zdraví i majetku

Povinné ručení kryje:

škody na majetku,

škody na zdraví a životě,

ušlý zisk,

náklady spojené s právním zastoupením.

Rozsah krytí můžete rozšířit i na další škody, a to pomocí doplňkových připojištění. Nejčastěji si řidiči sjednávají pojištění čelního skla, pojištění odpovědnosti či také pojištění srážky se zvěří.

Sledujte i rozsah finančního krytí

Minimální pojistný limit u povinného ručení je zákonem stanoven na 35 milionů korun pro škody na zdraví a ve stejné výši pak i pro škody na majetku. Pod tuto hranici jít nelze, naopak se majitelům vozidel doporučuje, aby zvážili, zda limit nenavýšit.

Zejména škody na zdraví, které se od roku 2014 stanovují individuálně, se totiž mohou vyšplhat pěkně vysoko. Ale ani škody na majetku nebývají zanedbatelné, a to kvůli novým technologiím a drahým součástkám aut.

Proto se vyplatí mít limity klidně dvojnásobné, ačkoliv si za ně trochu připlatíte.

Od několika stovek až po tisíce korun

U povinného ručení se výše pojistného odvíjí od technických parametrů vozidla, jako je například objem motoru, značka nebo rok výroby, ale záleží také na profilu majitele. V úvahu se přitom bere jeho věk, bydliště i to, zda jezdí bez nehod a má nasbírané bonusy.

Ty totiž cenu pojistného snižují. Za povinné ručení proto můžete v závislosti na výše uvedených faktorech zaplatit od několika stovek až po částku v řádu tisíců korun. Nejdražší pojištění mají zpravidla Pražané, nejméně pak zaplatí ten, kdo má auto registrováno například na Vysočině, a to z důvodu nižšího rizika z hlediska nehodovosti v dané oblasti.

reklama
Související články
Dvě třetiny Čechů věří, že se válka na Ukrajině protáhne na několik let. Ještě před rokem si přitom skoro polovina obyvatel myslela, že ruská invaze potrvá do konce roku 2023. Data z průzkumu veřejného mínění společnosti CEPER ukazují, že se podíl respondentů přesvědčených o dlouhodobé válce na Ukrajině oproti stavu před rokem zvýšil v 9 z 12 […]
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního života roboti určení na sex – sexboti. Využívat je budou muži i ženy, a to nejen svobodní, ale i manželské páry. Lidé s nimi budou podle […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Stovky kreseb, táhnoucích se desítky kilometrů přes vyprahlou krajinu na jižním pobřeží Peru, představují pro odborníky tu pravou badatelskou výzvu. Znázorňují totiž nejen kočky, opici, kolibříka a lamy, ale údajně také astronauta. Kdo je namaloval, a proč? Neobyčejná galerie geoglyfů, jak jsou obrazce nazývány, leží zhruba 500 kilometrů od hlavní peruánské metropole, Limy. Ačkoli je […]
Neuvěřitelný skutečný příběh Livie Drusilly, manželky císaře Augusta, ožívá tento měsíc na kanále Epic Drama. DOMINA nabízí divákům poutavý pohled na starověký Řím, konkrétně na období kolem roku 27 př. n. l. Seriál v podání režiséra Davida Evanse je však založen na příbězích žen, které stály v pozadí tehdejších mocných mužů. Hlavní postavou je Livia […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz