Domů     Zajímavosti
Máte doma malé děti? Pořiďte si bezpečné rolety
Martin Macourek
od Martin Macourek 24.6.2021

komerční sdělení

Děti jsou zvídavé a rády prozkoumávají vše, co je v jejich dosahu. Některé předměty ve vaší domácnosti se jim ale mohou stát osudné. V následujícím textu se podíváme na problematiku rolet. Na trhu se totiž setkáte s bezpečnými i nebezpečnými typy.

Poradíme vám, jak předejít zbytečnému neštěstí a také jak vybrat rolety, které pro vaše dítě budou nezávadné.

Na co si dát pozor

Rolety jsou pro děti potenciálně nebezpečné. Pokud nejsou vybaveny bezpečnostními prvky, hrozí, že se na nich uškrtí. Toto riziko představují řetízky ovládání. Pro děti jsou lákavé a chtějí si s nimi hrát.

Pokud se k nim dostanou, začnou se na ně zavěšovat a tahat za ně. Bohužel se na nich snadno vytvoří smyčka, ze které se dítě nedokáže vymotat, pokud do ní například zavěsí hlavičku.

Tomu se dá naštěstí snadno předejít. Například tak, že pro ně vytvoříte bezpečný prostor, ve kterém se budou moci bez omezení pohybovat a ve kterém nebude nic potenciálně nebezpečného, co by je lákalo.

Jak vytvořit bezpečný prostor pro děti

Naprostým základem je, aby rolety nebyly v dosahu dětí. Měli byste je umístit do výšky

minimálně 1,6 m. U rolet značky FEXI si můžete říct, jak dlouhý řetízek k roletám chcete. Vytvoří ho pro vás v délce od 50 cm až po 2 m. Jiní výrobci vám prodají standard, avšak FEXI pracuje s tím, že ne každému zákazníkovi vyhovuje stejná délka provázku.

Vhodnou délku řetízku navíc můžete kdykoliv doobjednat, pokud vaše díte vyroste a vy zjistíte, že byste potřebovali ještě kratší.

Odsuňte nábytek (postele, skříně, židle, zkrátka všechno – děti jsou nenapravitelní dobrodruzi a nic je jen tak neodradí) dál od oken. Děti jsou zvídavé a mohly by chtít po nábytku vyšplhat, aby se přeci jen k roletám dostaly.

Jediné nebezpečí pak nemusí představovat řetízek, ale samotná roleta. Dítě by se na ni mohlo z nábytku zavěsit, strhnout ji a spadnout na zem i s ní.

Doporučujeme vám zkontrolovat a zabezpečit nejen váš domov, ale také místo, kde děti tráví čas a kam si chodí hrát. Může to být například vaše chata, domov prarodičů a tak dále.

Stačí jedna nestřežená chvíle a děti se mohou zranit. Proto je důležité odstranit veškeré nebezpečí z jejich cesty.

Nejdůležitější samozřejmě je pořídit si bezpečné rolety. Jak takový produkt vypadá, jak ho poznat a kde ho najít? Pojďme se na to společně podívat.

Jak poznat, že jsou rolety bezpečné

Rolety, které neohrožují děti, jsou vyrobené v souladu s normou ČSN EN 13120. Takové rolety disponují bezpečnostními prvky, které předchází jakémukoliv neštěstí. Tuto normu splňují například rolety Den a Noc od FEXI, které jsou vybaveny vždy jednou z následujících variant bezpečnostních prvků:.

bezpečnostní kladkou pro napnutí řetízku,

systémem pro přetržení.

Bezpečnostní kladka pro napnutí zabraňuje volnému pohybu řetízku. Tím pádem se na něm nevytvoří nebezpečná smyčka. Systém pro přetržení zase zajistí, že když se na něj dítě zavěsí nebo za něj silou zatahá, spojka na řetízku se rozpojí a ten se v podstatě utrhne.

Ani v tomto případě tedy není dítě v ohrožení. Více o bezpečnostních prvcích se dozvíte v článku Bezpečnost pro děti.

Pár slov na závěr

Pokud roleta obsahuje bezpečnostní prvky, nemáte se čeho obávat. Rolety FEXI dostanete již složené, a tak se nestane, že byste při skládání na nějaký díl zapoměli. Rolety od FEXI jsou odolné a snadno se udržují.

Tento vkusný a praktický doplněk do bytu bude skvěle sloužit vám a vaše děti neohrozí. Podívejte se například na oblíbené rolety Den a Noc Silver, které do dětského pokoje padnou jako ulité a vaše dítě díky nim bude spát jako v bavlnce.

reklama
Související články
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
Finanční technologie nám usnadňují běžný život, šetří spoustu času a umožňují pohodlnější využívání peněz. Ale mohou nám přivodit i spoustu starostí, zejména když je nevyužíváme správně nebo když na straně jejich poskytovatele něco nefunguje. Kdo dohlíží na banky, aby jimi zajišťované finanční technologie byly v pořádku? Jistě vás napadne ČNB. Ale není jediná. Finanční technologie nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz