Domů     Technika
Technologie vzduchového podvozku
Martin Macourek
od Martin Macourek 22.6.2021

komerční sdělení

Tuningové vzduchové podvozky vychází ze sériových vzduchových podvozků, jež původně byly zamýšleny zejména pro luxusní vozidla – stejně jako ony tedy nabízejí značné možnosti regulace komfortu, nastavení výšky a tlumení přímo za jízdy.

Konkrétně tuningový vzduchový podvozek je z technického pohledu podvozek vybavený sportovním tlumičem (častokráte s možností regulace tuhosti) a měchem na stlačený vzduch, který plně nahrazuje pružiny.

Tento měch pak může být osazen přímo na tlumiči, případně může být namontován jakožto náhrada za samostatně stojící pružinu. Nesmí chybět samozřejmě napojení měchu na vzduchový okruh, díky němuž je zaručeno že pomocí vzduchové nádrže a kompresoru je v měchu udržován konstantní tlak.

Ten následně můžete měnit pomocí elektroniky ve voze, a to nezávisle na sobě v jednotlivých větvích vzduchového podvozku. Větve mohou být buď dvě (přední / zadní náprava), nebo čtyři – to umožňuje regulovat každé kolo zvlášť.

Změna výšky podvozku v reálném čase

Díky této technologii vzduchového podvozku tak může docházet ke změně výšky vozidla v reálném čase. Stačí pouze snížit/zvýšit tlak v měchu a výška podvozku na to patřičně zareaguje, a to kdykoliv během jízdy.

Vzduchový podvozek tedy nabízí obrovskou variabilitu možných snížení, avšak v praxi samozřejmě celou škálu nikdo nevyužívá – obvykle si každý řidič najde 2 až 3 módy, v nichž běžně funguje.

Jaký vzduchový podvozek stojí za zakoupení?

Svou pozornost při výběru vzduchového podvozku zaměřte na to, zdali má TÜV certifikaci. Díky ní jsou totiž takovéto podvozky plně legální a pojišťovna v žádné případě nemůže nikdy krátit povinné ručení.

Každá sada s TÜV certifikací je dostatečně kvalitní a stojí za zvážení. Obrovskou výhodou jsou také plug and play sady jež jsou vyráběny a dodávány do posledního šroubku ke snadné a rychlé montáži.

Velmi výhodné je zakoupení vzduchových jejich ovládaní zajištuje mechanické řešení – to je jednoduché, ale zároveň dostatečně kvalitní, aby plnilo svou funkci. V jednoduchosti je prostě krása. Řada výrobců totiž přichází s přetechnizovanými řešeními, která jsou sice líbivá ale děsivě drahá a nepraktická.

Jako příklad může posloužit řešení umožňující ovládat výšku vozidla pomocí mobilního telefonu. Cena takovéhoto řešení se přitom pohybuje v desítkách tisíc. To už si radši pořiďte litá kola, která zvednou vzhled vašeho vozu na nový level.

reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz