Domů     Medicína
Léčba zhoubných nádorů kůže za miliony
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 27.5.2021
Foto: PDPics / pixabay

V České republice stále přibývá nemocných s rakovinou kůže, a to navzdory značné osvětě týkající se zdravého opalování. Ročně je u nás zhoubný melanom diagnostikován zhruba 2 600 lidem.

Pozitivním trendem je naopak vysoký počet zachycení v jeho počátečních stadiích. Zdravotní pojišťovny často podporují včasnou diagnostiku svých pacientů v rámci speciálních programů pro prevenci onkologických onemocnění.

Jen u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV ČR) jsou rok od roku na léčbu rakoviny kůže čím dál vyšší částky, posledních pět let výdaje na léčbu melanomu vzrostly více než 2,5krát a v roce 2020 přesáhly 82,5 mil.

Kč. „Aktuálně evidujeme 489 pacientů, průměrné roční náklady na jednoho nemocného činí téměř 169 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková. Zajímavé je, že ačkoliv je poměr nemocných mužů a žen téměř stejný – 214 mužů ku 275 ženám – ,náklady na léčbu jsou dvakrát vyšší u mužů než u žen.

Důvodem může být fakt, že prevenci obecně více podceňují a k lékaři přicházejí pozdě. Zatímco záchyt melanomu v počátečním stadiu lze snadno vyléčit pomocí chirurgického zásahu, později je léčba komplikovaná a drahá, významně se zhoršuje i prognóza.

Maligní melanom je nejnebezpečnější formou rakoviny kůže – zpočátku nenápadná skvrnka na kůži se totiž může v pokročilém stadiu rozvinout do rozsáhlých orgánových metastáz.

U melanomu, podobně jako u řady dalších nemocí, hraje významnou roli preventivní vyšetření. Velké zkvalitnění diagnostiky přinesla v posledních letech dermatoskopie. Jde o metodu, která používá zvláštním způsobem upravenou osvětlenou lupu.

Ta prosvítí vrchní vrstvy kůže, a lékař tak dokáže zachytit změny struktury a barvy, které nemusí být na první pohled patrné. Zájem o toto vyšetření je každým rokem větší. Loni pojišťovna klientům na toto vyšetření přispěla bezmála dva miliony korun,“ říká Hana Kadečková. Obecně se doporučuje nechat si znaménka zkontrolovat jedenkrát ročně.

reklama
Související články
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který úspěšně zabíjí nádorové buňky. Pacienti s neléčeným glioblastomem umírají do půl roku. U těch léčených závisí pravděpodobnost přežití 5 let od stanovení diagnózy především na věku. […]
Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou lidského spánku a fenoménem sociálních sítí. Vypadá to, že se jim ji konečně podařilo najít! Už starší studie jasně ukázaly, že používání chytrých telefonů, televize, počítačů, notebooků či tabletů před spaním může způsobovat problémy s usínáním. Příčinou je modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, jež narušuje […]
Chodíte po doktorech s bolestmi břicha, zad nebo hlavy, a přesto jsou všechna lékařská vyšetření v pořádku? Dost možná tkví příčina potíží v nerovnováze vnitřních orgánů. Odhalit a léčit ji umí relativně mladý obor – viscerální fyzioterapie. Specialistů je ale v Česku stále málo. Bývá to začarovaný kruh. Člověk se necítí dobře, má bolesti, které zhoršují kvalitu jeho […]
Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity. Jen několik lidí se podařilo vyléčit, léčba však byla bolestivá a obtížná. Nadějí pro lidstvo by se mohl stát léčebný postup aplikovaný na opice, trpící obdobnou nemocí. V loňském roce žilo s virem HIV v těle celkem 43 milionů lidí na světě. Virus […]
Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů malých dětí. Zdravé dítě do jednoho roku zemře ve spánku, a to bez zjevné vnější či vnitřní příčiny. Nyní se však vědcům přeci jen podařilo najít u postižených dětí anomálii, která je činí k náhlému úmrtí náchylnějšími. SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, z anglického sudden infant […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz