V lidském trávicím traktu byl identifikován doposud neznámý druh bakterie Desulfovibrio diazotrophicus, jejíž dovednost spočívá v tom, že umí fixovat atmosferický dusík přímo na jeho biologicky využitelné sloučeniny. S objevem přišli biologové z britského Quadram Institute (QI) v Norfolku.
Odborníci jsou přesvědčeni, že nález znamená rozsáhlejší komplexitu mikroflóry. Ve studii zveřejněné v časopise Environmental Microbiology vědci popisují, že se nový mikroorganismus řadí do skupiny síran redukujících bakterií (SRB), jež lékaři považují za obecně spíše škodlivé pro lidský organismus – pokud je jejich podíl vyšší, např. v důsledku přemnožení, obvykle dochází k zánětům střev nebo k rakovině tlustého střeva.
SRB jsou i tak přítomné u téměř poloviny populace. Detekovat je lze díky produkci charakteristicky páchnoucího sirovodíku.
Podle vědců je si však třeba uvědomit fakt, že ne každý druh SRB musí být nutně škodlivý, podobně jako je to v případě nově objevené bakterie. „Konkurence mezi bakteriemi v mikroflóře lidského střeva je očividně tvrdá.
V okamžiku, kdy člověk upraví svoji stravu tak, že sníží příjem proteinů, v nichž je již dusík zafixován, dostává námi objevená bakterie šanci na ‚úspěch‘,“ sdělil Arjan Narbad, jeden z výzkumníků.