Domů     Technika
BMW Group zrychluje udržitelnou těžbu lithia
Jan Zelenka 14.5.2021

BMW Group bude v příštích letech urychlovat expanzi elektromobility. Očekává se, že do roku 2030 budou nejméně polovinu celosvětových prodejů společnosti tvořit čistě elektrické automobily. To samozřejmě zvýší potřebu lithia, které je důležitou surovinou pro výrobu bateriových článků.

Z tohoto důvodu bude společnost získávat lithium od dalšího z předních dodavatelů, americké společnosti Livent. .

Celková hodnota víceletého kontraktu bude činit kolem 285 milionů eur. Livent začne od roku 2022 lithium dodávat přímo výrobcům bateriových článků pro BMW Group. „Lithium je jednou z klíčových surovin pro elektromobilitu.

Vykupováním lithia od dalšího dodavatele zajišťujeme potřebné zdroje pro výrobu naší současné páté generace bateriových článků. Zároveň jsme technologicky, geograficky a geopoliticky méně závislí na jednotlivých dodavatelích,“ uvedl Dr. Andreas Wendt, člen představenstva společnosti BMW AG odpovědný za nákup a dodavatelskou síť.

BMW Group již v roce 2019 podepsala smlouvu na nákup lithia z tzv. podzemní těžby tvrdých hornin v australských dolech. Nyní společnost rozšiřuje svoji dodavatelskou základnu a dále nakupuje lithium z Argentiny, kde se surovina získává ze solných jezer.

Livent využívá inovativní metodu, která zdůrazňuje udržitelné využívání vody a minimalizuje dopad na místní ekosystémy a komunity. Společnost také přispívá důležitými údaji ke studiu udržitelné těžby lithia společností BMW Group.

BMW Group získává kritické suroviny, jako je lithium a kobalt, přímo od těžařů a dodává je svým dodavatelům bateriových článků. Tímto způsobem vytváří úplnou transparentnost původu a metod těžby materiálu.

Udržitelná těžba lithia v Argentině

V solných jezerech v příhraniční oblasti mezi Argentinou, Bolívií a Chile se nachází zhruba polovina světových zásob lithia. Při konvenční těžbě lithia je solanka z vrstev pod solnými jezery čerpána ze země a odpařována v mělkých nádržích.

Livent získává lithium ze solanky v severní Argentině, a to pomocí patentované metody, která je obzvláště udržitelná. Aby se minimalizoval dopad na okolní ekosystém, většina použitého solného roztoku se vrací přímo do okolního prostředí a neodpařuje se.

To do značné míry zachovává rovnováhu mezi vrstvami solanky a podzemní vody. Rozpouštědla a jiné chemikálie nepřicházejí během tohoto procesu do styku s okolním prostředím. Je to také méně náročné na prostor, protože se téměř nepoužívají odpařovací nádrže.

Společnost se rovněž zapojuje do místních vzdělávacích programů a opatření v oblasti infrastruktury.

Studium lithiové vody

Koncem roku 2020 zahájily společnosti BMW Group a BASF na univerzitách University of Alaska Anchorage a University of Massachusetts Amherst vědecký výzkum využívání různých metod těžby lithia v Jižní Americe.

Studie bude zkoumat dopad těžby lithia na místní vodní zdroje a okolní ekosystémy. Cílem je prohloubit vědecké porozumění vztahu mezi sladkou vodou a vodonosnými vrstvami lithné solanky, vyhodnotit různé technologické.

postupy a poskytnout tak základ pro hodnocení udržitelné těžby lithia. Studie poskytne společnostem vědecký základ pro přijímání fundovanějších rozhodnutí o udržitelné těžbě lithia v Jižní Americe. Výsledky studie by měly být k dispozici v prvním čtvrtletí roku 2022.

Práce na přísném standardu IRMA pro těžbu lithia

BMW Group se stala prvním výrobcem automobilů na světě, který se na začátku roku 2020 připojil k iniciativě pro odpovědnou těžbu IRMA. IRMA je více subjekty řízená iniciativa, která vyvinula směrnice pro odpovědnou těžbu surovin a definovala přísné požadavky pro splnění svých environmentálních a sociálních standardů.

Společnost BMW Group se zavázala, že v budoucnu bude dodavatele podle této normy certifikovat. Na doporučení BMW Group se společnost Livent stala čekatelem na členství v IRMA, což znamená, že se Livent zavázal podstoupit audit třetí strany.

Livent je první těžební společností v Argentině a jednou z vůbec prvních na světě, která tento závazek učinila.

BMW Group zvyšuje tempo rozšiřování elektromobility

BMW Group bude mít od roku 2023 na silnicích již přibližně 12 čistě elektrických modelů. Odteď až do roku 2025 zvýší BMW Group prodej čistě elektrických modelů v průměru o více než 50 procent ročně, což je více než desetinásobek počtu prodaných kusů v roce 2020. Do konce roku 2025 společnost dodá zákazníkům celkově přibližně 2 000 000 čistě elektrických vozidel.

Na základě své současné prognózy trhu BMW Group očekává, že v roce 2030 budou nejméně 50 procent celosvětových prodejů tvořit čistě elektrické automobily. V tomto roce již nebude v celém modelovém portfoliu BMW Group žádný segment, v němž by nebyl čistě elektrický model.

BMW Group současně bude schopna vyrobit mnohem větší procento čistě elektrických vozů, pokud by si to vyžádala poptávka. Během příštích deseti let dodá na silnice přibližně deset milionů čistě elektrických automobilů.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz