O životě našich prapředků se neustále dozvídáme něco nového. Nejvíce informací pak pramení z archeologických výzkumů a nálezů. Italské ministerstvo kultury oznámilo, že byly v blízkosti Říma nově objeveny ostatky, jež patřily devíti neandrtálcům.
Odhady stáří kostí jsou 100 tisíc let u té nejstarší, zbylých osm bylo datováno na 50 tisíc až 68 tisíc let. Podle vedoucího skupiny archeologů, jímž byl Francesco Di Mario, byli nalezení neandrtálci dospělí, až na jednoho, který byl v mladistvém věku.
V jeskyni Guattari, kde byly ostatky díky skvělým podmínkám konzervovány, byl již v minulosti učiněn nález dvou neandrtálců, což pravděpodobně ukazuje na fakt, že v okolí pobývala docela velká populace.
„Jelikož se původ nově nalezených ostatků liší o celé desítky tisíc let, naznačuje to, že populace neandrtálců jeskyni přinejmenším příležitostně využívala dlouhodobě, celé stovky generací,“ prohlásil Di Mario.
Proti stálému obydlení jeskyně hovoří fakt, že zde nebylo objeveno více podobných kosterních nebo kulturních dokladů.
Badatelé se chtějí zaměřit na důkladnější průzkum zdejší lokality, díky němuž by mohli získat nové informace o prostředí, stravě a životních podmínkách neandertálců.